Kwas tiosiarkowy(VI)

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Hriz
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2006, o 17:56

Kwas tiosiarkowy(VI)

Post autor: Hriz »

Mam dwa pytania odnośnie wiązań występujących w rzeczonym kwasie.

1. Jakiej są one natury? Tzn. w jednej książce wyczytałem, iż jest to jedno wiązanie kowalencyjne podwójne S=S oraz jedno koordynacyjne SO (plus te oczywiste 2x H-O i 2x O-S). Czy to prawda? Przecież terminalny atom siarki jest na -II stopniu utlenienia, więc czy to nie on powinien brać na siebie wiązanie koordynacyjne? Czyżby to była kwestia umowna? Może jest w necie jakiś godny zaufania ) wzór strukturalny H2S2O3 uwzględniający wiązania koordynacyjne?

2. Czy atom centralny siarki(VI) nagina w kwasie tiosiarkowym(VI) regułę oktetu elektronowego? Czy to jest przyczyną nietrwałości tego kwasu?


Jeśli powyższe pytania przewijały się już przez forum to z góry przepraszam, ale nie dane było mi znaleźć odpowiednich topiców.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kwas tiosiarkowy(VI)

Post autor: DMchemik »

wcale nie musi brać na siebie elektronów, zwłaszcza że to wiązanie między atomami tego samego samego pierwiastka, ten terminalny atom S może być na 0 stopniu utlenienia, pozatym reguła oktetu jest tylko regulą i nie zawsze obowiązuje, bo siarka ma puste orbitale d i jest wstanie pomieścić wuięcej niz 8 elektronów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości