Kwaśne mleko?

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: DMchemik »

Kaskapa pisze:A skąd to wiesz? Jakby to mieli w mleczarniach, to by musieli się nieźle namęczyć.
To się mnoży tak szybko, że chyba krowom w paszy by musieli dawać nadmiar.
to wyjaśnij mi jak powstaje kefir? Czy to takie trudne się dowiedzieć? Faktem jest, że ktoś to sprzedaje jako cudowny grzybek. A jak to do mnie trafiło to od razu mi się wydało podejrzane, poszperałem i znalazłem. A teraz dodatkowo mogę z wikipedii coś wkleić: Proces fermentacji mleka prowadzony jest przez zespół specyficznych mikroorganizmów koegzystujących w postaci tak zwanych ziaren kefirowych (grzybki kefirowe) o wymiarach od 0.3 do 2 cm i nieregularnym kształcie, często porównywanych do rozgotowanego ryżu lub cząsteczek kalafiora. Grzybki kefirowe to symbiotyczny układ bakterii paciorkowców mlekowych, bakterii pałeczek mlekowych i drożdży lub w przypadku biokefirów także bifidobakterii. Substancją utrzymującą strukturę ziarna kefirowego jest polisacharyd (glukozo-galaktan) zwany potocznie kefiranem. Ziarna są symbiotycznym zespołem mikroorganizmów unikatowych w swoim składzie zachowującym się jak jeden organizm."
Prorock

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: Prorock »

DMchemik pisze:wiem, bo do mnie teŻ on kiedyś trafił i się sprawą zaiteresowałem, to zwykłe grzyby yzuwane w mleczarniach do produkcji kefiru
Napój mleczny produkowany przez polskie mleczarnie i sprzedawany jako kefir nie ma nic wspolnego z azjatyckim kefirem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: DMchemik »

tak samo można powiedzieć o maśle domowym i z mleczarni. Jest to możliwe, ale używa się do tego celu czystych kultur grzybów, kiedyś była wytwórnia w Olsztynie, ale nie wiem czy jeszcze pracuje.

i pozwoliłem sobie na fotki ziaren kefirowych, vel.grzybek Jogów hinduskich"
1.jpg
iwona

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: iwona »

Biogen pisze:Mam w domu jakiś rodzaj grzyba. Gdzyb to chyba. ¯ywi się on mlekiem. Wkładam go do słoika z mlekiem i po 24 godzinach otrzymuję pewną substancję. Ma ona smak kwaśnego mleka. Za karzdym razem grzyb ten rośnie i w końcu trzeba go rozdzielać. Mój tata dostał to od kumpla. Powiedział, Że moŻna to pić, i Że dobrze wpływa na przewód pokarmowy. Po 10 dniach picia trzeba przerwać i odczekać 10 następnych, i pić znowu. Nie wiem skąd on to ma, moŻe z mleczarni.

Proszę o jakieś informacje na temat tego grzyba. Co to wogóle jest, jaki ma skład to kwaśne mleko, czy to jest zdrowe i gdzie coś takiego się wykorzystuje?
Pozdrawiam. :)
Ja to piję, i faktycznie ma on lecznicze dzialanie. Nie puchną mi jak wcześniej kostki i nie bolą nogi. Gdy nie pije schorzenie nawraca sie. Ogólnie nie choruję, ale widzę Że ma teŻ zbawienne działanie na bolące zęby. Nawert takie do usunięcia.
Justa

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: Justa »

bardzo lubie mleczko-kefir z grzybka, jest orzezwiajace i wspaniale mi przespiesza przemiane materii, nie zartuje hahaha
Justa

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: Justa »

teraz w lecie, to mloko z grzybkiem zsiada sie bardzo szybko.Macie racje, grzybek rosnie od mleka, trzeba go dzielic, wyplukac w letniej wodzie i spowrotem do mleczka, poniewaz, jak jest za duzy, to potrzebuje bardzo duzo mleka i jest ono znacznie bardziej kwasne.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: DMchemik »

no ma lecznicze działanie, takie same jak kefir

a nawet silniejsze, jesli się w to uwierzy
adam1804
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2008, o 10:57

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: adam1804 »

Mi pomógł

Dużo o nim w internecie:

Kod: Zaznacz cały

oswiecenie.com/ziolo.htm

Kod: Zaznacz cały

grzybektybetanski.pl.tl
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: DMchemik »

A może zaczniemy tu jeszcze cytować artykułu zWróżki jako dowody ich pozytywnego działania?
A się okaże, że mleczarnie mają tego na tony i dodaje sie to do pasz.
martaso992
Posty: 23
Rejestracja: 11 mar 2008, o 18:56

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: martaso992 »

A czy ktoś może wie z czego ten grzybek jest zbudowany? Ja też piję ten kefir i bardzo mi smakuje Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ potrzebuję o nim na jutro
Pozdrawiam
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: Jakusz »

Kefir
W odróżnieniu od poprzednio opisanych produktów z mleka fermentowanego kefir jest wyrobem mieszanej fermentacji, mlekowej i alkoholowej. Kwas mlekowy jest produkowany przez drobnoustroje podobne do Streptococcus lactis i Lactobacillus bulgaricus, natomiast alkohol - przez fermentujące laktozę grzyby drożdżowe. Niewątpliwie niekiedy występują inne drobnoustroje, ale przypuszczalnie nie są one konieczne do wyrobu kefiru. Produkt ten zwykle zawiera około 1% kwasu, P/o lub mniej alkoholu i, jeżeli jest przygotowywany w hermetycznie zamykanych naczyniach, dostateczną do musowania ilość dwutlenku węgla.
Mikroflora kefiru występuje w zbitych skupieniach, niekiedy podobnych do prażonych ziaren kukurydzy. Średnica ziaren kefirowych wynosi zwykle od 6,2 do 19,04 mm. W czasie aktywnej fermentacji ziarna kefirowe wypływają na powierzchnię wskutek wytwarzania dwutlenku węgla. Mogą być one odcedzone i użyte do szczepienia następnych partii mleka. Przemyte i wysuszone ziarna kefirowe mogą być przez długi czas przechowywane. W celu ożywienia przenosi się je codziennie do pasteryzowanego mleka odtłuszczonego. W miarę ożywania,grzybki kefirowe pęcznieją, stają się sprężyste i wypływają na powierzchnię.
Ojczyzną kefiru jest Kaukaz, gdzie wyrabiany jest z mleka różnych zwierząt. W Ameryce kefiru nie produkuje się na skalę przemysłową, chociaż niektórzy amatorzy przygotowują go w warunkach domowych.
[ Dodano: Pon Kwi 20, 2009 21:28 ]
Mikroflora ziaren kefirowych.
Ziarna kefirowe stanowią zlepek kilku różnych gatunków drobnoustrojów, których współżycie jest typową symbiozą. W skład mikroflorygrzybków kefirowych wchodzą paciorkowce i laseczki mlekowe oraz grzyby drożdżowe. Wśród paciorkowców mlekowych występują gatunki kwaszące - Streptococcus lactis, Streptococcus eremom oraz aromatyzujące - Streptococcus diacetilactis czy gatunki z rodzaju Leuconostoc. Z laseczek mlekowych występuje Lactobacillus caucasicus. Cała grupa bakterii mlekowych powoduje w kefirze fermentację mlekową. Fermentację alkoholową prowadzą drożdże, zarówno gatunki zarodnikujące, np. Saccharomyces kefir, mogące bezpośrednio fermentować laktozę, jak i niezarodnikujące (tzw. nibydrożdże) - Torula kefir, wykorzystujące laktozę dopiero po jej hydrolizie na cukry proste. Według Palladinej i wsp.2 mikroflora normalnych ziaren kefirowych składa się z 70% paciorkowców, 25% pałeczek i 5% drożdży. Poza tą zidentyfikowaną mikroflorą grzybków kefirowych, występuje w nich mieszana mikroflora towarzysząca, wśród której stwierdza się obecność bakterii peptonizujących, zdolnych do bezpośredniego atakowania białka. Rolą ich jest prawdopodobnie udostępnienie źródeł azotu pozostałym drobnoustrojom w ziarnach kefirowych.
Symbioza mikroflory grzybków kefirowych polega przede wszystkim na tym, że bakterie mlekowe ułatwiają drożdżom nie atakującym laktozę, jej wykorzystywanie na drodze metabiozy i zakwaszając środowisko, stwarzają odpowiednie warunki dlakwasolubnych drożdży. Z kolei drożdże spalając kwas mlekowy przedłużają żywotność bakterii mlekowych i syntetyzują witaminy wykorzystywane przez te bakterie.
To jest właściwie ważniejsze - źródło - ta sama strona co wyżej.
Evica
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2009, o 17:39

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: Evica »

DMchemik pisze:zmartwię niektórych, ten tzw. grzybek jogów hinduskich to zwykłe oszustwo, ktoś sprzedaje ziarna kefirowe jako cudowny lek na niemal wszystko, a pijemy zwykły kefir

wiem, bo do mnie też on kiedyś trafił i się sprawą zaiteresowałem, to zwykłe grzyby yzuwane w mleczarniach do produkcji kefiru

a oczywiscie kefir nie szkodzi cukrzykom
Oczywiście masz dużo racji, więc postaram sie rozwiac pare wątpliwości Grzybek jogów hinduskich i ziarno kefirowe to to samo pod inna nazwą (sprawdż dokładnie w encyklopediach), sprowadzono go z Kaukazu ( tam ludzie żyją najdłużej, między innymi dzieki grzybkowi) i uzywa sie go do produkcji najlepszych kefirów, tyle że niesetyty zawieraja one także konserwanty, bo inaczej nie nadawałyby sie do sprzedaży. Wsklepie nie mamy mozliwości kupienia produktu o tak mocych własciwościach leczniczych ponieważ czas od rozpoczęcia jego procesu dojrzewania do czasu terminu przydatności do spozycia wynosiłby 24 godziny ( to niemożliwe do wprowadzenia na rynek) i oczywiście cena kefiru zrobinego tą metodą jest parokrotnie nizsza niż kupionego. Przytocze jeszcze pare właściwości zwykłego kefiru Kefirowi zawdzięczamy regulację procesów przemiany materii, usprawnienie procesów przyswajania białka i wapnia, obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto kefir ma zdolność rozkładania związków rakotwórczych przyswajanych przez organizm wraz z żywnością, dzięki dużej zawartości węglowodanów wspomaga transportowanie i absorbowanie cukrów złożonych i prostych np. laktozy u osób o złej wchłanialności tego cukru. Dzięki substancjom antybiotycznym hamuje też rozwój chorobotwórczych bakterii występujących w przewodzie pokarmowym oraz dostarcza organizmowi witamin, głównie z grupy B. Kefir leczy bądź wspomaga leczenie chorób cywilizacyjnych ( tyle encyklopedia) Jak widac grzybek działa podobnie ale jest dużo skuteczniejszy, sama stosuje go od dawna. Pozdrawiam wszystkich
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kwaśne mleko?

Post autor: Jakusz »

Evica pisze:dzięki dużej zawartości węglowodanów wspomaga transportowanie i absorbowanie cukrów złożonych
To bardzo ciekawe. A ja dotąd myślałem, że cukry złożone niespecjalnie chcą być wchłaniane.
Evica pisze:uzywa sie go do produkcji najlepszych kefirów, tyle że niesetyty zawieraja one także konserwanty, bo inaczej nie nadawałyby sie do sprzedaży. Wsklepie nie mamy mozliwości kupienia produktu o tak mocych własciwościach leczniczych ponieważ czas od rozpoczęcia jego procesu dojrzewania do czasu terminu przydatności do spozycia wynosiłby 24 godziny ( to niemożliwe do wprowadzenia na rynek)
Ciekawe jakie konserwanty. wymień proszę jakieś. Po pierwsze, w mleku nie specjalnie chcą rosnąć inne bakterie niż te odpowiedzialne za jego fermentacje. Po drugie, metabolity powstałe podczas ich rozwoju dość skutecznie uniemożliwiają wzrost innym bakteriom. Po trzecie, bakterie wchodzą w fazę zamierania, gdy stężenie produktów ich metabolizmu wzrośnie ponad ich zakres tolerancji. Po czwarte, kefir ma kilka stadiów fermentacji i można go spożywać na 24 po zaszczepieniu, dwie doby a nawet trzy doby.

Ponadto, jak myślisz, dlaczego kefir trzyma się w lodówce? Ano właśnie dlatego, żeby nadawał się do spożycia trochę dłużej niż 24 godziny.

Mówienie, że kefir robiony w domu z użyciem ziaren kefirowych jest znacznie lepszy od tego robionego przemysłowo jest zwyczajnym wierzeniem w bajki. Przecież do produkcji kefiru w przemysłowy sposób używa się dokładnie tych samych ziaren kefirowych. Ziarna zostały sprowadzone z Kaukazu, ale wieki temu. Dzisiaj już stamtąd nie pochodzą (tj. nie sprowadza się ich stamtąd, bo i po co, skoro masa tej symbiotycznej struktury przyrasta dość szybko)

[ Dodano: Sob Cze 13, 2009 23:49 ]
Co więcej i co należy dodać. Produkcja kefiru w domu, może być jedynie czasową zabawą. Bardzo łatwo doprowadzić do zachwiania równowagi w symbiotycznej strukturze bakteryjno-grzybowej i doprowadzić do przewagi którejś ze stron, co zmieni właściwości ziaren. Przy małych objętościach wytwarzania kefiru w domu i nieumiejętnym obchodzeniu się z ziarnami, można wyhodować sobie coś, co raczej nie będzie produkowało niczego, co nadawałoby się do spożywania. Oczywiście to trochę dmuchanie na zimne z mojej strony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości