Lekarski 2013/2014

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Kontur
Posty: 26
Rejestracja: 3 maja 2012, o 17:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Kontur »

Ganc Pomada pisze:E, akurat to był dla mnie najciekawszy dział na biofizyce, z ekg, ciśnienia, głosu ludzkiego sporo pamiętam
Jakbyś mógł, to napisz coś więcej o fizjo, jak wyglądają te ćwiczenia, jakieś wejściówki są? Wiem, to pewnie zależy od asystenta, ale jaka jest ogólna tendencja?
Z Konturka się bardzo mało osób uczy Pewien student, zrobił skrypty prawie z każdego tematu, wystarczy to ogarnąć + to czego tam nie ma (część praktyczna) to tzw Piktele D

Ćwiczenia- przychodzisz, albo jest wejściówka albo pytają całą część teoretyczną zależy na kogo się trafi.
część praktyczna to program komputerowy po angielsku. Straszna nuuda, w większości przypadków można grać w gry, trwa to 1,5h
Ważne jest żeby zaliczyć każde koło. Jest tylko jedna poprawa kolokwium, jedno nie poprawione kolokwium skutkuje wejściówką na koniec roku dopuszczającą do egzaminu, dwa nie poprawione sprawdziany zapewniają już warunek. Są 4 koła w ciągu roku
Awatar użytkownika
chevelle
Posty: 1240
Rejestracja: 21 paź 2009, o 16:47

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: chevelle »

Z tego miejsca chciałabym serdecznie pozdrowić dr M., do której 2 razy ganiałam poprawiać wejściówki! Przynajmniej sporo pamiętam z tego działu. I szczerze powiedziawszy na praktykach elektro bardzo mi się przydała, bo poszłam na kardiologię. Serio, biofizyka ma sens ) Może poza promieniotwórczością, na zasadzie Im not sure what Im doing podczas klikania 100 razy jednego przycisku na aparaturze
Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Ganc Pomada »

chevelle pisze: Serio, biofizyka ma sens ) Może poza promieniotwórczością, na zasadzie Im not sure what Im doing podczas klikania 100 razy jednego przycisku na aparaturze
Mnie to klikanie bardzo odprężyło.

Kontur, te skrypty są w wersji elektronicznej? Może jakaś dobra dusza nam udostępni P
Awatar użytkownika
Kontur
Posty: 26
Rejestracja: 3 maja 2012, o 17:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Kontur »

Ganc Pomada pisze:
chevelle pisze: Serio, biofizyka ma sens ) Może poza promieniotwórczością, na zasadzie Im not sure what Im doing podczas klikania 100 razy jednego przycisku na aparaturze
Mnie to klikanie bardzo odprężyło.

Kontur, te skrypty są w wersji elektronicznej? Może jakaś dobra dusza nam udostępni P
Jak możesz to udostępnij ten link u was na grupie roku na fb
Ableth
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2013, o 10:56

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Ableth »

Agher to z anatomii są wejściówki na innych latach? Z jakich przedmiotów, klinik pytają tej anatomii szczegółowo i czemu na specjalizacji znowu trzeba się jej od nowa uczyć?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

Na fizjo zależy jaki asystent jeżeli chodzi o część praktyczną - u dużej części są nie tylko komputery ale też różne praktyczne zajęcia - badanie słuchu, oznaczanie hematokrytu, testy wysiłkowe i inne fizjo-cuda. Im fajniejszy asystent tym część praktyczna ciekawsza .
Ableth pisze:Agher to z anatomii są wejściówki na innych latach? Z jakich przedmiotów, klinik pytają tej anatomii szczegółowo i czemu na specjalizacji znowu trzeba się jej od nowa uczyć?
Hehe, myślisz, że za 6-7 lat będziesz perfekt pamiętał każdy szczegół z danego preparatu? Nie ma szans - pewne rzeczy trzeba będzie przypomnieć, ale sporo po prostu nauczyć od nowa. A jak ktoś pójdzie w zabiegówkę to tam anatomię trzeba znać dużo dokładniej niż na zajęciach bo dzięki temu w polu operacyjnym w obliczu patologii masz odniesienie do anatomii prawidłowej i mówiąc kolokwialnie: wiesz co kroisz, no ale to w sumie oczywista sprawa.


Z anatomii są wejściówki na chirurgiach czy na neurologii (tam dodatkowo wiedza z neurofizjologii też jest sprawdzana). Nie jest to jakaś powszechna sprawa, żeby nie było . Na dermatologii z kolei fizjologia i histologia skóry jest przypominana. Po prostu czasami kliniki odwołują się do wiedzy z nauk podstawowych żeby sprawdzić czy studenci są przygotowani do zajęć klinicznych.



A i przy okazji ciekawe info dla pierwszaków:
Inauguracja razem z immatrykulacją będzie (o dziwo) w środę. Wcześniej pisalismy tutaj, że z reguły takie rzeczy się w piątki odbywały ale w tym roku jakaś zmiana, no to wklejam linka . Ciekawe czy dadzą nam godziny rektorskie
Ableth
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2013, o 10:56

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Ableth »

Rozumiem No tak w zabiegówkach anatomia to podstawa, ale nie wiedziałem, że na klinikach się z tego pyta. Myślałem, ze to bardziej: oczkuje się tej wiedzy, ale jej nie sprawdza. Dzięki za wyjaśnienie.

A zajęcia kiedy się rozpoczynają na UMB?
tam-kto
Posty: 65
Rejestracja: 22 cze 2013, o 17:24

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: tam-kto »

Czy ta inauguracja roku akademickiego jest obowiazkowa? Jak to wygląda? Jak trzeba się ubrać - pelny galowy stroj? Czy koniecznie trzeba wyjść na srodek i odebrac indeks? Coś nie chce mi się wierzyć ze rozdają je kazdemu osibno? Toz to multum ludzi

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

Wcześniej immatrykulacja była osobno od inauguracji roku i wtedy każdy podchodził na środek i dostawał indeks. Ani jedno ani drugie nie było obowiązkowe, chociaż na immatrykulacje zwykle większość przychodziła. Teraz też myślę tak jak Ty, że to raczej nie jest wykonalne, zwłaszcza, że inauguracja jest dla całej uczelni, a nie tylko dla jednego kierunku.ale nie mam pojęcia jak w takim razie to się będzie odbywało w rzeczywistości. Na pewno stosowne informacje dostaniecie wcześniej .

Na klinikach się z wielu rzeczy pyta, z podstaw bardzo często, bo to baza do jakiejkolwiek dalszej rozmowy, ale czasami są to po prostu wejściówki z propedeutyki np. interny czy pediatrii, a w tym są zawarte pytania też z anatomii czy fizjologii, także koniec końców w kółko wałkuje się nauki podstawowe i uzupełnia to o dalsze elementy wiedzy. Myślę, że złota zasada jest taka, że im się więcej nauczy na początku, tym mniej potem trzeba siedzieć przy książkach .
damian1515
Posty: 7
Rejestracja: 3 lip 2013, o 13:39

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: damian1515 »

Z rozpiski wynika że pierwszą anatomie mamy 30 września i co i wstępniak na początku ?
Myślałem że 30 jest tylko rozpoczęcie a nauka od 1
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

to nie jest jak w szkole, zajęcia ruszają od razu od poniedziałku 30 września. Inauguracja roku jest w środę o 10.00.
Awatar użytkownika
village
Posty: 80
Rejestracja: 4 sie 2013, o 08:06

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: village »

damian1515 pisze:Z rozpiski wynika że pierwszą anatomie mamy 30 września i co i wstępniak na początku ?
Myślałem że 30 jest tylko rozpoczęcie a nauka od 1
jaka rozpiska? jest już plan roku? gdzie to wyczytaliscie ja na stronce UMB nic nie widze
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

wyczytali ze strony zakładu anatomii, planu zajęć ogólnego nie ma jeszcze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości