Lepka substancja na pajęczynie.

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: biotechnolog »

Jak nazywa się lepka substancja na pajęczynie i jak pająki ją produkują? Odpowiedzcie pls Pozdrawiam.
bagatha

Re: Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: bagatha »

nie do konca rozumiem, co masz na mysli (jaka lepka substancje).

moze masz na mysli to:
gruczoly przedne wydzielaja nic w powstaci plynnej, ale na zewnatrz ona krzepinie. Mowi sie jednak tez o tym, ze jedne pajaki buduja sieci z wlokien suchych a jedne z wlokien lepkich wlasnie pokrytych substancja lepka.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: Vinci »

Czyli syubsatncja lepka to nie do końca zastygnieta pajęczyna ?
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: biotechnolog »

Dobra spoko, już znalazłem odpowiedż . Ufff, sorry i wielkie dzieki z fatygę.
bagatha

Re: Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: bagatha »

no wlasnie tutaj mam watpliwosci, nie sadze by tak bylo bo wowczas nic nie pelnilaby swojej funkcji. powertuje po ksiazkach, jak cos znajde to napisze

biotechnolog, i jak brzmi?
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: biotechnolog »

Wszystkie pająki snują jedwabną przędzę, która odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu. Używają jej do wielu celów: produkcji kokonów, w których dla bezpieczeństwa i utrzymania odpowiedniej temperatury przechowują swoje jaja tworzenia lin zabezpieczających, które przyczepiają do roślin w razie zagrożenia upadkiem budowania gniazda, w którym wypoczywają bądź spędzają zimę wreszcie do tkania pajęczyny, w którą łapią swoje ofiary.

Pająki potrafią snuć różne rodzaje przędzy, w zależności od celu jej użycia. Jeżeli ma z niej powstać pajęczyna, gruczoły znajdujące się w pobliżu kądziołków przędnych powlekają ją lepką substancją. Natomiast nić służąca pająkowi do przemieszczania się lub przymocowania pajęczyny jest sucha. Inne gruczoły wydzielają substancje, która powoduje, że wyprodukowana przędza staje się doskonałym materiałem na kokon. Nić pajęcza jest silniejsza od stalowej nici o tej samej średnicy i może bez zerwania być rozciągnięta do jednej trzeciej swojej długości.

Pająk chroni się przed wpadnięciem we własną sieć, wplatając w nią kilka suchych nici. Znając ich rozmieszczenie na pajęczynie spokojnie czeka, aż ofiara zupełnie się zapłacze. Oprócz tego, pająki wydzielają tłustą substancję, którą pokrywają swoje odnóża, co zapobiega przyklejaniu się do sieci.

Hmmm to bardziej inteligentne zwierzęta niż myślałem.

[ Dodano: Pią Sie 18, 2006 22:34 ]
A chodził mi właśnie o drugi akapit.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2006, o 21:41 przez biotechnolog, łącznie zmieniany 3 razy.
bagatha

Re: Lepka substancja na pajęczynie.

Post autor: bagatha »

JeŻeli ma z niej powstać pajęczyna, gruczoły znajdujące się w pobliŻu kądziołków przędnych powlekają ją lepką substancją. Natomiast nić słuŻąca pająkowi do przemieszczania się lub przymocowania pajęczyny jest sucha.

no to wszystko jasne

mozna jeszcze dodac do tego istnienie narzadow lirowatych na udach i goleniach. Sluza one do orientacji w przestrzeni bez udzialu wzroku.
rzeczywiscie fascynujace zwierzatka, ale za blizsze spotkania podziekuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości