Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Janek
Posty: 59
Rejestracja: 5 gru 2008, o 17:35

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Janek »

Ja również przygotowuje się z Nowej Ery. Miałem wielkie zamiary uczenia się we wakacje. I jakoś za bardzo mi to nie wychodzi Powiem Wam, że rok temu, o tym konkursie dowiedziałem się trzy tygodnie przed tym testem i w ciągu tych trzech tygodni musiałem zakuwać materiał z całej drugiej klasy gimnazjum i trochę po powtarzać pierwszą klasę. Gdybym nauczył się tej genetyki przeszedłbym dalej.
Także bez stresu. Wykorzystajcie wakacje na odpoczynek a od nowego roku szkolnego, taki zapieprz, że głowa mała - tak to określę xd
margarynaxd
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2009, o 16:58

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: margarynaxd »

Ja na tą olimpiadę wybieram się drugi raz, rok temu zabrakło mi 2 pkt do finału. Teraz jestem na pewno dużo lepiej przygotowana, uczyłam się trochę przez wakacje ale nie przesadzam Zauwazyłam, że zawsze na etapie szkolnym jest pare pytań z materiału do etapu rejonowego, dlatego mam zamiar mniej więcej przeczytać kilka podstawowych wiadomości. Przygotowuję się głównie z Nowej Ery. ale korzystam tez z innych podręczników.
Nie wiem jak was, ale zdziwiło mnie trochę, że w tym roku etap szkolny jest tak wcześnie^^ Zawsze był w połowie listopada.
Janek
Posty: 59
Rejestracja: 5 gru 2008, o 17:35

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Janek »

margarynaxd pisze:Ja na tą olimpiadę wybieram się drugi raz, rok temu zabrakło mi 2 pkt do finału
Takie sytuacje są chyba najbardziej denerwujące w tych konkursach kiedy do następnego etapu brakuje 1-2 pkt. Ja zacznę uczyć się dopiero od roku szkolnego. będzie trochę więcej pracy, bo w tym roku mam egzaminy ale myślę, że wszystko pogodzę
Awatar użytkownika
Nimfa194
Posty: 120
Rejestracja: 24 lip 2009, o 13:15

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Nimfa194 »

W nowej podstawie programowej nie ma genetyki ale za to jest ewolucjonizm. Czyli bedzie coś z genetyki] Po za tym jak przepatrzyłam ksiażki PULS ŻYCIA brata one są dużo lepsze niż poprzednie mają ladną szatę graficzną i dużo fajnych ciekawostek itd. Nie jest to już tak na sucho. Dużo fotek] I np mają w 1 kl coś o wirusach i prionach a ja np wogóle tego nie mialam. Ja się uczę z Biologii Kompedium ze Świata Książki(nie wszystkie inf bo tego by było za dużo ale te główne powybieram:].) i z podr. szkolnych.
Ja sie zaczęłam uczyć dawno bo to mój ukochany temat
Awatar użytkownika
Frida
Posty: 310
Rejestracja: 11 paź 2008, o 13:33

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Frida »

Witajcie!

Wchodzę tu z czystej ciekawości- udziału w konkursie nie biorę. W zeszłym roku zostałam laureatką, w tym roku również miałam ochotę na wystartowanie, ale temat mi wybitnie nie pasuje. Anatomia, ochrona środowiska, genetyka- bajka zoologię i botanikę w formie ogólnej zniosę, ale w specjalizacje nie mam ochoty się bawić.

Mogę się trochę powtrącać? Wiecie, sentyment do forum i konkursu zostaje.
W poprzednim roku w etapie szkolnym było masę zdjęć z podręczników Nowej Ery (chodzi mi tu głównie o tkanki roślinne). Ilustracje żywcem (haha) wzięte z Pulsu Życia, może podobne zdjęcia też były w starszych podręcznikach- tego nie wiem. W rejonie nie udało mi się zidentyfikować, z którego wydawnictwa wzięli obrazki na województwie było zadanie z fotosami z NE (czaszki zwierzęce), i z Operonu dla gimnazjum (żołądek krowi).
Czyli wg mnie najlepiej jest mieć dostęp do wielu podręczników, nawet nie ze względu na treści, ale ilustracje. A Puls Życia polecam osobiście-przez dwa lata te książki towarzyszyły mi wszędzie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Anulka13
Posty: 452
Rejestracja: 5 gru 2008, o 15:11

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Anulka13 »

Frida, gratuluję Ci!

Jesteś tutaj baardzo mile widziana
Mam nadzieję, że jako doświadczona uczestniczka konkursu podpowiesz czasem co i jak
Też brałam udział w zeszłym roku, lecz zatrzymałam się na etapie rejonowym

Pozdrawiam forumowiczów
Matrixx
Posty: 6
Rejestracja: 20 sie 2009, o 21:48

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Matrixx »

W zeszłym roku też brałem udział Zostałem finalistą Gratuluje Frida, bo wiem ile wysiłku kosztuje tytuł laureata Mi brakło 9 punktów ( W tym roku wezme udział, temat nawet mi pasuje Zacząłem juz powtarzac materiał z gimnazjum i czytac Atlas Ptaków. A wy przygotowujecie sie juz?W tym roku konkurs jest wczesniej.
Awatar użytkownika
Frida
Posty: 310
Rejestracja: 11 paź 2008, o 13:33

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Frida »

Rany, ale zostałam mile przyjęta ^.^.
Mam wrażenie, że w tym roku twórcy konkursu poszli na łatwiznę. Zwykle tematy olimpiad w sąsiednich latach były skrajnie różne, a tym razem temat zbliżony do tego w poprzednim roku. Może nie tyle zbliżony, ale wzięty jakiś konkretny wycinek z poprzedniego tematu i rozszerzony. Pewnie dla tych, co doszli gdzieś dalej w zeszłym roku to lepiej, ale ja osobiście wolałabym się uczyć o czymś całkiem innym.
A wiecie może, czy nie zaszły jakieś poważniejsze zmiany w naszym kuratorium? Odnoszę takie wrażenie przeglądając regulaminy poszczególnych konkursów. Nie wiem czy Wam też rzuciło się w oczy, że regulaminy mają trochę inną formę. Poza tym te progi procentowe, wcześniej tego nie było. I wczesne terminy etapów szkolnych (co mnie zaskoczyło i zirytowało, ale to już inna sprawa).

edit: Dobra, bez przesady. Nie jestem jakimś geniuszem . Po prostu mi się poszczęściło w zeszłym roku. Ale pomóc- pomogę. Jeżeli tylko będę w stanie.
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: paaula »

Frida pisze:Rany, ale zostałam mile przyjęta ^.^.
Mam wrażenie, że w tym roku twórcy konkursu poszli na łatwiznę. Zwykle tematy olimpiad w sąsiednich latach były skrajnie różne, a tym razem temat zbliżony do tego w poprzednim roku. Może nie tyle zbliżony, ale wzięty jakiś konkretny wycinek z poprzedniego tematu i rozszerzony. Pewnie dla tych, co doszli gdzieś dalej w zeszłym roku to lepiej, ale ja osobiście wolałabym się uczyć o czymś całkiem innym.
A wiecie może, czy nie zaszły jakieś poważniejsze zmiany w naszym kuratorium? Odnoszę takie wrażenie przeglądając regulaminy poszczególnych konkursów. Nie wiem czy Wam też rzuciło się w oczy, że regulaminy mają trochę inną formę. Poza tym te progi procentowe, wcześniej tego nie było. I wczesne terminy etapów szkolnych (co mnie zaskoczyło i zirytowało, ale to już inna sprawa).

edit: Dobra, bez przesady. Nie jestem jakimś geniuszem . Po prostu mi się poszczęściło w zeszłym roku. Ale pomóc- pomogę. Jeżeli tylko będę w stanie.
Oj mogłabyś mogłabyś hihhi
Ja w tamtym roku do rejonu doszłam i też tam było pamiętam hmmm. 30 ptaków do nauki xd
teraz jest ich znowu 30 więc to troszeczkę śmieszne ^^
A właśnie co do regulaminu- czy wcześniej nie było, że finalista też ma 6 z biologii na koniec czy też pisały tylko o laureacie
bo właśnie mnie to zastanawia bo wiem, że nauczyciale i tak daja inaczej (miałam 6^^) ale zawsze od siostry słyszałam, że finalista ma 6 niezaleznie od nieczego.
A szkolny mi nawet wcześniejszy nie przeszkadza bo może mniej nerwów ale za to z innych przedmiotów(m.in. chemi) strasznie szybko jak dla mnie (


p.s pamiętam Cię Frida z tamtego roku dobrze
Awatar użytkownika
Frida
Posty: 310
Rejestracja: 11 paź 2008, o 13:33

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Frida »

paula0809, ja Cię jakoś nie kojarzę. No tak, moja wyśmienita pamięć.
Wydaje mi się, że było tylko odnoście laureata (że dostaje cel.). Ale w zasadzie to zależy od nauczyciela. Myślę, że większość docenia całoroczną naukę, nawet jak się zostało tylko finalistą.

Te wcześniejsze terminy mi nie za bardzo odpowiadają. Co prawda w tym roku zmienili formułę konkursów- teraz na większości w etapach szkolnych obowiązuje cała wiedza z gimnazjum ale na przykład taki polski- trzeba przeczytać lektury. Są banalne, ale jednak myślę, że zajmie to trochę czasu.
Awatar użytkownika
Anulka13
Posty: 452
Rejestracja: 5 gru 2008, o 15:11

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Anulka13 »

Właśnie, taki Polski. Chciałam brać udział w konkursie z Polskiego, ale gdy zobaczyłam wykaz lektur.
Przeczytanie ich zajmie sporo czasu, a ja na 1 miejscu postawiłam sobie biologię
Żaden inny konkurs się nie liczy, chociaż babka od historii może nalegać!
Ja z historii jestem ciemna a z regulaminu wynika, że trzeba się wykazać wiedzą z gimnazjum + lektury
Bardzo się w tym roku pozmieniało w regulaminie.
Dziwnie to zrobili, że w konkursie biologicznym do etapu rejonowego zadali niewiele treści a do wojewódzkiego przeciwnie
Ciężko będzie, ale się nie poddaję
Awatar użytkownika
Frida
Posty: 310
Rejestracja: 11 paź 2008, o 13:33

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Frida »

Właśnie, zmieniło się dużo, więc dlatego pytam czy może nie zaszły jakieś zmiany w kadrze kuratoryjnej, albo co?
Anulko, ty idziesz teraz do II klasy, nie?
Awatar użytkownika
Anulka13
Posty: 452
Rejestracja: 5 gru 2008, o 15:11

Re: Małopolski konkurs biologiczny 2009/2010

Post autor: Anulka13 »

Możliwe, że zmienili obsadę.
Ja idę do III klasy, ty Frida chyba też, prawda?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość