Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
nieogar
Posty: 28
Rejestracja: 19 cze 2011, o 15:36

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: nieogar »

Przez przekarmianie żołądek jest przyzwyczajany do większej ilości jedzenia, co przyzwyczaja do zjadania większej ilości pożywienia, a więc prowadzi do nadwagi, której trudno się pozbyć, bo przy zmniejszeniu ilości jedzenia ciągle jest się głodnym.
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: adestor »

Podaj jeden przykład działania człowieka, który zmniejszy ryzyko zarażenia zarodźcem malarii podczas przebywania w krajach tropikalnych.
Awatar użytkownika
Asiaem
Posty: 174
Rejestracja: 1 lip 2010, o 13:13

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Asiaem »

W przypadku gatunku 1 allel warunkujący czerwona barwę kwaitów w heterozygocie wykazuję niepełną dominacje w wyniku czego kwaity maja kolor różowy.

W przypadku gatunku 2 allel warunkujący czerwoną barwę kwiatów w pełni dominuje nad allelem recesywnym warunkującym biała barwe. W heterozygocie uwidacznia się tylko allel dominujący, kwiaty maja barwę czerwoną
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: adestor »

Zmodyfikowany związek o nazwie Tiofenol A, działa analogicznie jak estrogeny. Zanieczyszczenie wody pitnej tym związkiem może powodować bezpłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wyjaśnij dlaczego spożywanie Tiofenolu A z wodą, może być przyczyną bezpłodności:

Kobiet ………………………………………………………………………………
Mężczyzn…………………………………………………………………………….
-carnation-
Posty: 62
Rejestracja: 8 lip 2011, o 09:09

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: -carnation- »

Zmodyfikowany związek o nazwie Tiofenol A, działa analogicznie jak estrogeny. Zanieczyszczenie wody pitnej tym związkiem może powodować bezpłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wyjaśnij dlaczego spożywanie Tiofenolu A z wodą, może być przyczyną bezpłodności:

Kobiet ………………………………………………………………………………
Mężczyzn…………………………………………………………………………….
U kobiet estrogeny w dużej mierze hamują wydzielanie folikulotropiny, która wydzielana w fazie przed owulacyjnej, powoduje rozwój pęcherzyków jajnikowych. Ponieważ Tiofenol A ma działanie analogiczne do estrogenów, spożywany regularnie z wodą, spowoduje zahamowanie owulacji.
U mężczyzn estrogeny mają wpływ na dojrzewanie plemników.Tiofenol A, spożywany regularnie z wodą spowoduje nadprodukcję bezużytecznych", niedojrzałych plemników.

Pytanie: Jakie właściwości cukrów prostych(zwłaszcza glukozy) sprawiają, ze są one idealnym materiałem energetycznym. Podaj trzy.
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: adestor »

U mężczyzn spowoduje oligospermię, a nie nadprodukcję
-carnation-
Posty: 62
Rejestracja: 8 lip 2011, o 09:09

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: -carnation- »

adestor pisze:U mężczyzn spowoduje oligospermię, a nie nadprodukcję
Wydawało mi się, że chodzi o szybsze dojrzewanie plemników, w związku z nadmiarem analogicznego z estrogenami Tiofenolu A, a tym samym powstawanie większej ilości, ale niefunkcjonalnych plemników
W każdym razie dzięki za skorygowanie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: zoo_ »

Nikt już nie odpowiada? : P
Ja niestety odpowiedzi nie znam, jeszcze nie przerabiałam tego, ale wątek jest fajny i szkoda, żeby tak cicho tu było ^^
singleman
Posty: 26
Rejestracja: 10 sie 2011, o 21:34

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: singleman »

Pytanie: Jakie właściwości cukrów prostych(zwłaszcza glukozy) sprawiają, ze są one idealnym materiałem energetycznym. Podaj trzy. [/quote]

1. Łatwo się wchłaniają.
2. Są rozpuszczalne w wodzie.
3. W wyniku spalania glukozy zostają uwolnione duże nakłady energii.

Nie jestem pewien, proszę o zweryfikowanie.
dawido192
Posty: 105
Rejestracja: 25 gru 2008, o 18:56

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: dawido192 »

Wiąże się to z lokalizowaniem pokarmu i zdobyczy np. rekin posiada bardzo dobrze rozwinięte węchomózgowie, dzięki czemu wyczuwa krew np. człowieka ze znacznej odległości. Czyli ogólnie rzecz biorąc: stanowi przystosowanie do zdobywania pokarmu.

Pytanie:
Wskaż jeden przykład białka na poziomie molekularnym (komórkowym) i organizmalnym pełniącym w organizmie funkcję transportową.
elfiatka
Posty: 39
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:47

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: elfiatka »

Nie jestem pewna ale na poziomie molekularnym to chyba może być białko transportowe w błonie) nie wiem jak je nazwać a organizmalnym np. hemoglobina
singleman
Posty: 26
Rejestracja: 10 sie 2011, o 21:34

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: singleman »

Nie widzę żadnego pytania, także:

Czym różni się oko apozycyjne od superpozycyjnego oraz podaj przykłady organizmów, w których występują owe struktury.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Matura 2012- masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Przemeqq »

Dosyć banalna różnica:
Oko apozycyjne jest przystosowane do widzenia w świetle dziennym, superpozycyjne w świetle rozproszonym, mało intensywnym.

Oko superpozycyjne występuje np. u skorupiaków (krab), apozycyjne - owady (pszczoła)

Wymień przynajmniej 4 elementy budowy kwiatu u okrytonasiennych, po których możemy wywnioskować, że należy on do rośliny starej, słabo zaawansowanej ewolucyjnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości