Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: washable_blue »

1. Dlaczego ciężko jest usunąć nadmiar witamin?
2. Podaj po jednej zalecie ekologicznej i ekonomicznej upraw roślinnych.
Awatar użytkownika
Locus
Posty: 369
Rejestracja: 30 lip 2011, o 21:46

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Locus »

adosia, no własnie nie, bo będąc wyżej doszło by do ich uszkodzenia w pierwszej kolejności i braku reakcji obronnej.
Awatar użytkownika
misstaakeee
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2013, o 12:43

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: misstaakeee »

seb33, co do 1. to może dlatego, że niektóre z nich nie są rozpuszczalne w wodzie?
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: washable_blue »

misstaakeee pisze:seb33, co do 1. to może dlatego, że niektóre z nich nie są rozpuszczalne w wodzie?
Tak, jest, czyli trudniej jest usuwać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Ale teraz jak to ładnie uzasadnić, żeby w pełni usatysfakcjonować panią/pana z CKE? Wystarczy powiedzieć, że tłuszcze nie są bezpośrednio usuwane z organizmu człowieka?

[at]: Ponoć termoreceptory nie istnieją, wbrew temu co piszą w podręcznikach do matury
Awatar użytkownika
Rogata
Posty: 84
Rejestracja: 6 kwie 2012, o 13:53

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Rogata »

Takie wytłumaczenie z przypalaniem też ma sens. Przy poparzeniu II stopnia (tym głębokim) ponoć już nie czuje się bólu (tak prawi podręcznik, nie sprawdzałam, więc nie wiem).

seb33, przeważnie nadmiar witamin dotyczy tych rozpuszczalnych w tłuszczach, a takie ciężko usunąć z organizmu. Więc myślę, że uzasadnienie, że tłuszcze nie są usuwane z organizmu tylko magazynowane, by wystarczyło (ale mi pani od biologii przez 3 lata wmawiała, że się nie znam ). Co do zalet upraw rolniczych. Ekologiczna - tworzą środowisko życia dla organizmów polnych, takich jak np. mysz polna. Ekonomiczna - im większe pole, tym większy zbiór np. zboża, a to procentuje w $.
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: washable_blue »

Na razie sami znaleźliśmy inne argumenty:
1) ekologiczna- ponieważ straty energii będą najmniejsze, ponieważ łańcuch pokarmowy jest krótki.
2) Ekologiczna- żywność roślinna jest o wiele tańsza, zarówno w sprzedaży jak i w produkcji w porównaniu do zwierzęcej.
czarna żarówka
Posty: 78
Rejestracja: 30 cze 2012, o 01:35

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: czarna żarówka »

Mam pytanie co do zadania 11 z matury majowej 2010: Siarka jest ważnym makroelementem. Rośliny pobierają ją z gleby w postaci jonu siarczanowego (SO42-). Siarczany w komórkach roślinnych są redukowane i przekształcane w grupę sulfhydrylową (–SH) aminokwasu cysteiny. Do przeprowadzenia tej reakcji konieczne są: ATP i czynnik redukujący – NADH lub NADPH.
Podaj, z jakiego procesu zachodzącego w komórkach roślin mogą pochodzić zarówno cząsteczki ATP jak i NADH

W kluczu jest, że z oddychania komórkowego. Stąd moje pytanie: dlaczego tak? Proszę o pomoc

Edit: Mój błąd, nie doczytałam zadania Uparcie twierdziłam, że chodzi o fazę jasną, w której wytwarzany jest NADPH
Awatar użytkownika
dr-a
Posty: 149
Rejestracja: 6 gru 2011, o 15:24

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: dr-a »

seb33 pisze: [at]: Ponoć termoreceptory nie istnieją, wbrew temu co piszą w podręcznikach do matury
A można wiedzieć, gdzie takie rewelacje wyczytałeś?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości