Matura 2015 Biologia Opinie

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Wesoła Ameba
Posty: 95
Rejestracja: 7 kwie 2014, o 16:00

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: Wesoła Ameba »

Wszystko fajnie, tylko zdecydowanie za mało czasu. Powinno być z 30minut więcej.
Awatar użytkownika
Lovenda
Posty: 40
Rejestracja: 3 cze 2013, o 17:06

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: Lovenda »

Weso&#x142a Ameba pisze:Wszystko fajnie, tylko zdecydowanie za mało czasu. Powinno być z 30minut więcej.
Spokojnie, ja na swojej niektórych zadań nie zdążyłam zrobić, a na studia się dostałam. Z autopsji radzę nie panikować.
CandyBoy
Posty: 10
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:42

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: CandyBoy »

Odpowiedzi - tylko dla osób o mocnych nerwach
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: nodame »

Nie ma co porównywać nowej i starej matury. Mówienie, że jedna była łatwiejsza, a druga trudniejsza jest niewiarygodne, bo na 100% nikt nie zrobił dwóch, a tylko wtedy można stwierdzić obiektywnie, która z nich była gorsza.

Ja pisałam starą podstawę programową i uważam, że nie było na niej cudów niewidów, ale i tak mam pewne obawy, co do niektórych zadań i do tego, czy zaliczą mi odpowiedź. Miałam duży problem z zadaniem z atramentem (kompletny zonk, nie miałam pojęcia, co to za mechanizm) oraz z zadaniem z trzustką, a reszta. no cóż, błędy niewykluczone

Jeśli chodzi o Witowskiego to szkoda, że tak powoli dodają te odpowiedzi, szczególnie dla starej podstawy.

Aha, i wkurza mnie że te matury tak mało bazują na wiedzy. Nie trzeba było mieć Bóg wie jakiej, wystarczyło kombinowanie i łut szczęścia, ot co P
CandyBoy
Posty: 10
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:42

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: CandyBoy »

Dokładnie, troszku boli to że ktoś bardziej kumaty z nutką szczęścia z pewnością jest w stanie napisać lepiej od kogoś kto po prostu siedział cały czas przy książkach. Na dłuższą metę niby dobrze że chodzi bardziej o myślenie samodzielne aniżeli wiedzę - lecz czasem jest to ciut niesprawiedliwe.
chryzolaminaryna
Posty: 174
Rejestracja: 6 cze 2014, o 10:11

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: chryzolaminaryna »

Stara matura. Ja nie wiem, co powiedzieć. Nie wydaje mi się, żeby była specjalnie trudna, ale uczucia mam mocno mieszane. Zobaczymy. Teraz trzeba czekać na chemię.<

ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: ameba11 »

Przedstaw rolę opisanych bakterii w biocenozie występującej w pobliżu kominów
hydrotermalnych.?
Jak myślicie, destruenci czy producenci? (napisałam destruenci)

Opisz różnicę między gametami zmutowanymi (1. i 2.) a gametą prawidłową.
Gameta 1.: monosomnia
2.: .poliploidalność
b) Podaj przyczynę mutacji, która doprowadziła do powstania gamet 1. i 2. nondysjunkcja

3.zadanie z reniferami-chodziło o dobór kierunkowy?

Myślicie, że tak może być?
chryzolaminaryna
Posty: 174
Rejestracja: 6 cze 2014, o 10:11

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: chryzolaminaryna »

W jaki sposób wywnioskowałaś, że te bakterie to destruenci? o
syriusz
Posty: 43
Rejestracja: 4 sty 2014, o 23:53

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: syriusz »

co myślicie o tym o zadaniach na prawdę ,fałsz to ,że w organizmach eukariotycznych i prokariotycznych rybosomy są bardzo podobne ,wszędzie jest napisane ,że to prawda a przecież różnią się stałą sendymentacji ,podobnie z enzymami przecież nie występują one u wszystkich organizmów żywych nie ma ich np u bakterii
Awatar użytkownika
mizu
Posty: 79
Rejestracja: 29 kwie 2015, o 08:45

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: mizu »

Wczoraj pisałam maturę z nowej podstawy (jestem z 96), a po powrocie do domu zrobiłam zadania ze starej (95). Uważam, że jeśli ktoś jest kujonem i uczył się sumiennie i szczegółowo biologii bazując tylko na wiedzy z podręczników lepiej poradziłby sobie z maturą 95. Jeśli ktoś liczył na szczęście, używał logicznego myślenia przy analizie tekstów i lubił tematy takie jak ekologia, ewolucja, bioróżnorodność to lepiej poradziłby sobie z maturą 96. W przeliczeniu na procenty obie matury wyszły mi mniej-więcej równo, ale boję się zobaczyć klucz CKE do tej mojej, opisowej matury 96. Tam nawet słówko może zaważyć na wyniku.
chryzolaminaryna
Posty: 174
Rejestracja: 6 cze 2014, o 10:11

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: chryzolaminaryna »

syriusz pisze:co myślicie o tym o zadaniach na prawdę ,fałsz to ,że w organizmach eukariotycznych i prokariotycznych rybosomy są bardzo podobne ,wszędzie jest napisane ,że to prawda a przecież różnią się stałą sendymentacji ,podobnie z enzymami przecież nie występują one u wszystkich organizmów żywych nie ma ich np u bakterii
Jak dla mnie, to za dużo myślisz, co jest typowo powodem, przez który ludzie tracą punkty na maturze z bio. Podobne nie znaczy identyczne, a enzymy występują we wszystkich żywych komórkach - skąd pomysł, że bakterie ich nie mają?

szaser
Posty: 3
Rejestracja: 9 paź 2014, o 12:45

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: szaser »

[at]
Moim zdaniem bankowo jest to prawda. W pytaniu była mowa wyraźnie o strukturach komórki eukariotycznej, tzn. plastydach i mitochondriach. A co do enzymów, na pewno prędzej we wszystkich żywych niż tylko w komórkach o wysokiej aktywności.


Ja przeglądam właśnie klucz i pomijając oczywiste w nim błędy, np. 25% przeżywalności zamiast 75%, to niektóre budzą we mnie niepokój.

Zadanie z wielkością transkrypcji. Było tam 990 eksonów i 670 intronów PAR ZASAD, a pytano o liczbę zasad azotowych. W kluczu ktoś napisał 990. Nawet jeśli założyć, że w pytaniu chodziło o dojrzałe mRNA, to powinien przemnożyć to przez 2. Ja jako, że pokazano mi fragment premRNA, odpowiedziałem na temat premRNA, czyli dodałem eksony i introny i je przemnożyłem przez dwa, co dało 3320 zasad.

Pytanie 5. BEZPOŚREDNI udział w syntezie mucyny. Według klucza: jąderko, aparat, siateczka i pęcherzyki ulegające fuzji. Wg mnie tylko 3 ostatnie organelle. Na jąderku powstają rybosomy, więc jest udział brdzo pośredni. Jeśli idziemy już w tę stronę, to prędzej powinny być to mitochondria, które dostarczają ATP do syntezy mucyny i uczestniczą w tym procesie bardziej bezpośrednio niż jąderko.

Co Wy na to?
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: nodame »

Nic nie trzeba mnożyć ani dzielić. Jeżeli mamy transkrypcję to przecież powstaje 1 nić RNA, czyli jeżeli mamy 990 par zasad azotowych w eksonach to na nici RNA po transkrypcji dalej jest 990 zasad azotowych (już nie par). Z kolei uważam, że to zadanie było mocno niesprawiedliwe. Ja dodałam eksony i introny. Teraz żałuję, że nie podałam dwóch odpowiedzi - jeden, w której uwzględniłam transkrypcję, a w drugiej także obróbkę potranskrypcyjną.
I tak jak ktoś wyżej pytał - jąderko pośrednio uczestniczy w syntezie mucyny, więc odpada na 100%.

Ja mam z kolei pytanie. czemu dobór stabilizujący?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości