Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: adamantan »

far03 pisze:Dlaczego należało użyć hno3?
Które zadanie?
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: far03 »

27- to z pochodną toluenu
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: adamantan »

far03 pisze:27- to z pochodną toluenu

Tutaj musiał być kwas, gdyż jak wcześniej pisałem nadmiar NaOH strąciłby Ag2O co by zafałszowało wynik. Maturalnie z kwasów mógł być tylko HNO3 lub CH3COOH, gdyż tylko te sole srebra są rozpuszczalne. Ale kwas octowy zobojętniając nadmiar NaOH dałby sól - octan sodu, która hydrolizuje z odczynem zasadowym i prowadziłaby do podobnego efektu co nadmiar NaOH. Jedynym kwasem spełniającym warunki zadania jest HNO3.

EDIT: Octowego nie było na liście, zbyt daleko popłynąłem
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: far03 »

Rozumiem. Dziekuje jeszcze mam pytanie do zadania ostatniego. Z jonem obojnaczym. Czy to jest odp prawdziwa ?

Oraz zadanie 11 podpunkt drugi . Na jakiej zasadzie trzeba podejść do tego ze zmiany temp były jednakowe ?

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: adamantan »

far03 pisze:Rozumiem. Dziekuje jeszcze mam pytanie do zadania ostatniego. Z jonem obojnaczym. Czy to jest odp prawdziwa ?

Oraz zadanie 11 podpunkt drugi . Na jakiej zasadzie trzeba podejść do tego ze zmiany temp były jednakowe ?

Zdanie:
"W jonie obojnaczym glicyny grupą kwasową jest grupa -COO-, a grupą zasadową jest grupa -NH3+", jest zdaniem fałszywym.

Uzasadnienie:

-COO- nie może być kwasem, ponieważ nie ma już jak odszczepić protonu bo go nie ma. Dalej nie trzeba już analizować bo pociąga to fałsz całego zdania. Ale analizując dalej można stwierdzić, że:
- -NH3+ nie może być zasadą, bo nie ma już żadnej wolnej pary elektronowe, by przyłączyć proton, czyli to też dodatkowo jest fałszywe.

11.2
Przeklejam moją odpowiedź z nowej podstawy, bo mieliście to zadanie takie same. Bardzo dobrze. Poziomy były wyrównane. Mimo, że nie lubię CKE w tym roku zrobili Kawał Dobrej Roboty. Przywróciło mi to wiarę w ludzi, pełniących funkcję Urzędników Państwowych RP.

Odpowiedź:
Tylko II i IV:

I - efekt cieplny = 1 * entalpia wytrącania BaSO4
II i IVEfekt cieplny = 1 * entalpia zobojętnienia
III - efekt cieplny = 2 * entalpia zobojętniania + 1 * entalpia strącania BaSO4

Pod 1 * mam na myśli entalpię na 0,02 mola
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: far03 »

A czy w pytaniu 10 można też nawiązać do tego ze wraz ze wzrostem temp maleje rozpuszczalność gazów ?

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: adamantan »

far03 pisze:A czy w pytaniu 10 można też nawiązać do tego ze wraz ze wzrostem temp maleje rozpuszczalność gazów ?


Myślę, że CKE uwzględni taką odpowiedź, bo sens jest zachowany. Nie ma tutaj bowiem, wystarczającej ilości miejsca na dowód ściśle matematyczny. Dla ciekawostki zamieszczam swój dowód", ściśle matematyczny bez uwzględniania współczynników aktywności. Mogę być spokojny, bo jak coś jest źle to pesel i tak to wyłapie
pH zmalało.png
zaku77
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2016, o 22:53

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zaku77 »

witam, mam wątpliwości co do zadania 8. w nieoficjalnym kluczu jest zamieszczona odpowiedz ze ilość wody potrzebna do przygotowania r-ru metodą I jest większa od ilości potrzebnej do przygtowania r-ru drugą metodą. czy ktoś mógłby to wyjaśnić? pozdrawiam
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: adamantan »

zaku77 pisze:witam, mam wątpliwości co do zadania 8. w nieoficjalnym kluczu jest zamieszczona odpowiedz ze ilość wody potrzebna do przygotowania r-ru metodą I jest większa od ilości potrzebnej do przygtowania r-ru drugą metodą. czy ktoś mógłby to wyjaśnić? pozdrawiam
Z informacji do zadań 8 - 9 wynika, że w obu przypadkach otrzymano taki sam wodny roztwór NH4Cl z takich samych gazowych NH3 oraz HCl (jednakowe stany początkowe i końcowe). W związku z powyższym, na podstawie własności entalpii, jako funkcji stanu wnioskujemy, że w obu etapach entalpia była jednakowa.
To implikuje, że ilość wody użyta zarówno w jednym jak i drugim etapie MUSI być jednakowa, ponieważ różne ilości nie doprowadziłyby do tego samego stanu końcowego.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

mam pytanie o wzor empiryczny benzenu.Powinni uznac (CH)n?Pan Wito:) tez tak podal.Aha i czy w zadaniu z dodaniem kwasu jak dobrze sie kwas zaznaczylo a zle zargumentowalo to bedzie punktW zadaniu z glicyna obliczylam mase glicyny i mase wody ,ktora wziela udzial tylko.Bede miala 0 pkt?I czy jesli jest polecenie podkresl a zmienilam zdanie w trakcie pytania i napisalam obok odp to bedzie to uznane?
zaku77
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2016, o 22:53

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zaku77 »

adamantan pisze:
zaku77 pisze:witam, mam wątpliwości co do zadania 8. w nieoficjalnym kluczu jest zamieszczona odpowiedz ze ilość wody potrzebna do przygotowania r-ru metodą I jest większa od ilości potrzebnej do przygtowania r-ru drugą metodą. czy ktoś mógłby to wyjaśnić? pozdrawiam
Z informacji do zadań 8 - 9 wynika, że w obu przypadkach otrzymano taki sam wodny roztwór NH4Cl z takich samych gazowych NH3 oraz HCl (jednakowe stany początkowe i końcowe). W związku z powyższym, na podstawie własności entalpii, jako funkcji stanu wnioskujemy, że w obu etapach entalpia była jednakowa.
To implikuje, że ilość wody użyta zarówno w jednym jak i drugim etapie MUSI być jednakowa, ponieważ różne ilości nie doprowadziłyby do tego samego stanu końcowego.
dziękuję udzieliłem właśnie takiej odpowiedzi, bo skoro substancja rozpuszczona w r-rach jest taka sama, objętości, stężenia i warunki środowiska też, to też sądzę, że ilość wody MUSI być taka sama. bo jeżeli miałbym sugerować się przykładową odpowiedzią to w 1. r-r musiałaby być większa objętość r-r ponieważ użyto więcej wody jako rozpuszczalnika
mam jeszcze jedno pytanie, może ktoś ma już doświedczenie albo wiedzę na ten temat. podczas obliczania gestości w zadaniu 5. obiczajac liczbe moli zawartej substancji zrobiłem zbyt duże przybliżenie a mianowicie zamiast 0,041mola podstawiłem do wzoru 0,04 mola przez co mój wynik zamiast 1,25 wyszedł 1,28. czy zostaną odjęte mi za to przybliżenie punkty?
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

A to zadanie mozna bylo obliczyc wyznaczjaac objetosc 1 mola w danych warunkach i potem proporcje odpowiednie zamiast podstawiac to wszystko od razu do wzoruMAm jeszcze takie troche smieszne pytanieW zadaniu z objetoscia NaOH .Policzylam tam jeszcze objetosc wody i w odpwiedzi napisalam ,ze trzeba zmieszac 10 cm3 NaOH ze 190 cm wody.Czy bede miala za to zero pkt?Nikt nie pytal tam o wode.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

czy w zad z otrzymywaniem glicerolu jak napisalam KOH aq to mam zero pkt tak?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości