Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Pomoc w przygotowaniu do matury z fizyki, rozwiązywanie zadań maturalnych oraz wykaz arkuszy maturalnych z fizyki
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: lith »

elisse pisze:
proximeaccessit pisze:Cholera, dopiero teraz zauważyłam, że podali wartość prędkości w km/h w zadaniu z satelitą. Ale skoro tak, to powinni uznać to za swój błąd i doliczyć każdemu po 1 punkcie.
to właśnie był ten haczyk
haczyk? To wg Ciebie miałem sobie poprawną odpowiedź dopisać pod E?
Awatar użytkownika
stellar
Posty: 746
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 06:08

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: stellar »

Mnie tylko zastanawia czy to jest naprawdę błąd w druku czy specjalnie napisane, żeby naciąć ludzi. Ja zaznaczyłam odpowiedź B, ale nic mnie już nie zdziwi. A jeśli to jest rzeczywiście błąd, to zastanawia mnie, czy te prace nie przechodzą przez korektę Z resztą, jak może być błąd w druku, skoro drukarni zadaniem jest powielanie pierwowzoru, więc to raczej byłby bład w treści, no ale do tego to się pewnie żadny wybitny doktor-profesor-docent nie przyzna )
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: lith »

Jeżeli celem byłoby nacięcie ludzi to któraś z odpowiedzi powinna być jednak poprawna. A tak nie dość, że samo polecenie brzmi nielogicznie to jeszcze nie ma żadnej odpowiedzi, którą dałoby się tam podpasować.
Awatar użytkownika
taffer
Posty: 240
Rejestracja: 1 wrz 2006, o 21:16

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: taffer »

Jaki jest w ogóle problem. podana prędkość była tak mała, że nic by nie zmieniła == obiekt pozostaje na swojej orbicie. Koniec kropka.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: Tomq »

taffer pisze:Jaki jest w ogóle problem. podana prędkość była tak mała, że nic by nie zmieniła == obiekt pozostaje na swojej orbicie. Koniec kropka.
To jeszcze mi wytłumacz geniuszu jak ma wzrosnąć z 7,9 km/s do 11,2 km/h, skoro nie ma problemu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: proximeaccessit »

Właśnie rzecz w tym, że to nie jest haczyk, tylko zwyczajny błąd układającego zadanie. Jego prędkość nie mogła wzrosnąć do 11,2 km/h, skoro wcześniej musiała wynosić co najmniej 7,2 km/s. Tu nie pobrzmiewa nawet żadne echo jakiegokolwiek haczyka. Po odpowiedziach widać ewidentnie, że autor zadania chciał sprawdzić, czy zdający jest świadomy istnienia takiej rzeczy jak II prędkość kosmiczna. I tyle. CKE musi uznać błąd. Czy ktoś zwracał się już do nich oficjalnie w tej sprawie?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: lith »

[at]
W zadaniu ta prędkość się nie zmieniła o", tylko do 11,2 km/h. Jak możesz łatwo sprawdzić taka prędkość nie starczy do wejścia, czy utrzymania się na orbicie Poza tym ciężko przyspieszyć z prędkości wyższej do niższej, co zaznaczyli już Tomasz, i proximeaccessit,
Awatar użytkownika
stellar
Posty: 746
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 06:08

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: stellar »

To ciekawi mnie co zrobią w momencie kiedy to się naprawdę okaże błędem Będą uznawać każdą odpowiedź czy punkty będą liczone na 49 a nie 50 ?
Awatar użytkownika
taffer
Posty: 240
Rejestracja: 1 wrz 2006, o 21:16

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: taffer »

A prędkość satelity względem ziemi nie wynosi 0?
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: proximeaccessit »

Gdyby tak było, to satelita zaraz by spadł.

PS Myślałam, że w gimnazjum uczą, co to pierwsza prędkość kosmiczna i od czego zależy prędkość satelity krążącego po orbicie.
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: proximeaccessit »

```````````````
Awatar użytkownika
taffer
Posty: 240
Rejestracja: 1 wrz 2006, o 21:16

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: taffer »

WZGLĘDEM
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Matura podstawowa z FIZYKI 2010

Post autor: lith »

No względem. Co by miało utrzymać na orbicie satelitę stojącego w miejscu i równoważyć siłę grawitacji?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości