Matura rozszerzona z matematyki

Pomoc w przygotowaniu do matury z matematyki. Arkusze maturalne, zadania, odpowiedzi, klucze matury matematycznej. Wspólna nauka
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Biochejter »

pingus18 pisze: Czy to nie jest za trudna książka wg ciebie dla maturzysty?
Do olimpiady jak znalazł, do matury niezbędna nie jest, ale pomocna. Oczywiście najpierw musi być opanowany materiał z LO. Mnie ta książka dała jako jedyna zrozumienie czym jest analiza matematyczna, dlatego ją polecam. Początkowe zadania nie bardzo wybiegają poza program rozszerzenia. I dużo przykładów rozwiązanych - duży plus jak na podręcznik akademicki. Ja traktowałem ją jako uzupełnienie bardziej.
pingus18 pisze: Wszystko zależy od tego czy masz do matmy predyspozycje jakiekolwiek czy nie.
Uważam, że tak jest z każdym przedmiotem
Hmmmm, co do predyspozycji się zgodzę, dalej nie bardzo.
Bez porównania łatwiej nauczyć się samemu np. historii, wosu czy biologii to żaden problem raczej. Do matematyki i fizyki uważam że wprowadzenie przez kogoś do każdego praktycznie działu jest, jeśli nie niezbędne, to przynajmniej bardzo potrzebne.
Awatar użytkownika
pingus18
Posty: 249
Rejestracja: 5 sie 2007, o 15:28

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: pingus18 »

Biochemister pisze:Bez porównania łatwiej nauczyć się samemu np. historii, wosu czy biologii
No tak masz rację, wiekszość da się nauczyć samemu, napisałem zbyt ogólnikowo.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: ulala »

No tak masz rację, wiekszość da się nauczyć samemu, napisałem zbyt ogólnikowo.
brawo ]

Mi się wydaję, że każdy jakieś podstawy powinien mieć, choćby i z matmy, bo od 0 to się dzieci uczą w przedszkolu dodawania do 5-iu.
chodzi mi o to ze od 0 uczysz s sie na rozszerzenie. bo co innego samemu potwarzac material tory juz byl, a co innego dopiero go rozgyzac
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Biochejter »

ulala pisze: chodzi mi o to ze od 0 uczysz s sie na rozszerzenie
Z tym się nie zgodzę że od 0, bo podstawa obejmuje spory zakres rozszerzenia. Np. na podstawie uczy się np. jak rozwiązywać równania i nierówności proste, a do rozszerzenia brakuje jeszcze równań i nierówności z parametrem. Generalnie nie tak wiele jest rzeczy w ogóle nie tykanych na PP
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: ulala »

a teraz zakres do matury z matematyki zubożał
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Biochejter »

ulala pisze:a teraz zakres do matury z matematyki zubożał
O Dżizys, jeszcze bardziej? Niedługo to zostaną same funkcje na maturze
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: ulala »

no np ta matura a matura 2007 różni sie
Kalesanty
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2009, o 14:59

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Kalesanty »

Jak patrze na to co wyrzucili z materiału LO to mi się płakać chce, a jest to m.in. Zbiory, podstawowe pojęcia rachunku zdań, Dzielenie wielomianów, twierdzenie Bezout, Wykresy funkcji trygonometrycznych, Dwumian Newtona, Granica ciągu czy o matko Ciągłość i pochodna funkcji - cały dział.

Dlatego jedyne książki jakie będziesz potrzebować to podręczniki szkolne i ewentualnie jakiś zbiór zadań?
Biochemister pisze:Analiza matematyczna w zadaniach Krysicki - Włodarski. Plus tego ostatniego opracowania jest taki, że mnóstwo jest przykładów rozwiązanych i można obczaić jak te zadania rozwalać.
Ta książka jest dobra, jest to podręcznik czysto praktyczny, trochę teorii i dużo zadań z dokładnym pokazaniem jak się je powinno rozwiązywać. Dla maturzystów teraz nie jest przydatna xD

Jak dla mnie najlepszą książką z analizy matematycznej jestRachunek różniczkowy i całkowy T1-3 G.M. Fichtenholz xD bardzo polecam.
Biochemister pisze: Matma to najwdzięczniejszy przedmiot do zdawania na tej wątpliwej jakości Nowej Maturze. Nie ważne jakich aksjomatów się trzymasz i jak dojdziesz do rozwiązania, dostajesz punkty (chociaż potrafią mimo wszystko ciąć za nie wypisanie danych czy coś w tym stylu - ale to jedyny mankament tego egzaminu).
W Lo nie ma nic mówione o aksjomatach matematycznych.
pingus18 pisze:Czy to nie jest za trudna książka wg ciebie dla maturzysty?
A czym się różni maturzysta od studenta pierwszego roku?

Patrząc na dzisiejszą maturę to nad nią ubolewam tak jak nad przyszłymi studentami na uczelniach technicznych, lub kierunkach gdzie będzie przez pierwszy rok (lub semestr) matematyka.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Biochejter »

Kalesanty pisze:Jak patrze na to co wyrzucili z materiału LO to mi się płakać chce, a jest to m.in. Zbiory, podstawowe pojęcia rachunku zdań, Dzielenie wielomianów, twierdzenie Bezout, Wykresy funkcji trygonometrycznych, Dwumian Newtona, Granica ciągu czy o matko Ciągłość i pochodna funkcji - cały dział.
Nie wierzę w to co czytam. Z rozszerzenia to wyrzucili? Gratuluję pomysłodawcom, potem dziwne że polibudy kończy 30% tych co przyjęli. Paranoja, nie wiedziałem że takie zmiany w ciągu 4 lat zaszły.
Kalesanty pisze:Jak dla mnie najlepszą książką z analizy matematycznej jestRachunek różniczkowy i całkowy T1-3 G.M. Fichtenholz bardzo polecam.
Nie do LO to absolutnie Z tego się na studiach matematycznych uczą, zaglądałem tam też, ale to już wyższa szkoła jazdy, tam jest w cholerę abstrakcyjnej teorii, tego już bym nie chciał się uczyć chyba
Kalesanty pisze:W LO nie ma nic mówione o aksjomatach matematycznych.
W tym przypadku nie jestem pewny czy to było w programie matura 2005 czy na fakultetach to poznawałem.

Widzę że jest błędne koło z kształceniem: wprowadzają obowiązkową matematykę na maturze (co uważam za brdzo słuszne) i obcinają dziwnie program, więc nikt nie będzie miał niedługo wiedzy. I tak PP matury z majcy przypomina test gimnazjalny. A potem asystenci na uczelniach się dziwią że 90% ludzi pochodnych nie widziało na oczy i to oczywiście wina studentów-nieuków

[ Dodano: Nie Lut 08, 2009 19:10 ]
Kalesanty pisze:Jak patrze na to co wyrzucili z materiału LO to mi się płakać chce, a jest to m.in. Zbiory, podstawowe pojęcia rachunku zdań, Dzielenie wielomianów, twierdzenie Bezout, Wykresy funkcji trygonometrycznych, Dwumian Newtona, Granica ciągu czy o matko Ciągłość i pochodna funkcji - cały dział.
Nie wierzę w to co czytam. Z rozszerzenia to wyrzucili? Gratuluję pomysłodawcom, potem dziwne że polibudy kończy 30% tych co przyjęli. Paranoja, nie wiedziałem że takie zmiany w ciągu 4 lat zaszły.
Kalesanty pisze:Jak dla mnie najlepszą książką z analizy matematycznej jestRachunek różniczkowy i całkowy T1-3 G.M. Fichtenholz bardzo polecam.
Nie do LO to absolutnie Z tego się na studiach matematycznych uczą, zaglądałem tam też, ale to już wyższa szkoła jazdy, tam jest w cholerę abstrakcyjnej teorii, tego już bym nie chciał się uczyć chyba

Matma to najwdzięczniejszy przedmiot do zdawania na tej wątpliwej jakości Nowej Maturze. Nie ważne jakich aksjomatów się trzymasz i jak dojdziesz do rozwiązania, dostajesz punkty (chociaż potrafią mimo wszystko ciąć za nie wypisanie danych czy coś w tym stylu - ale to jedyny mankament tego egzaminu). [/quote]
Kalesanty pisze:W LO nie ma nic mówione o aksjomatach matematycznych.
Kolejna niespodzianka.

To jest błędne koło, wprowadzają obowiązkową matematykę na maturze (co uważam za brdzo słuszne) i obcinają program, więc nikt nie będzie miał niedługo wiedzy. I tak PP matury z majcy przypomina test gimnazjalny, a potem asystenci na uczelniach się dziwią że 90% ludzi pochodnych nie widziało na oczy
Darius
Posty: 113
Rejestracja: 1 lut 2009, o 10:51

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Darius »

Kalesanty pisze:Jak patrze na to co wyrzucili z materiału LO to mi się płakać chce, a jest to m.in. Zbiory, podstawowe pojęcia rachunku zdań, Dzielenie wielomianów, twierdzenie Bezout, Wykresy funkcji trygonometrycznych, Dwumian Newtona, Granica ciągu czy o matko Ciągłość i pochodna funkcji - cały dział.

W 2 klasie LO na profilu mat-inf zdążyliśmy już przerobić (z tej listy) zbiory, dzielenie wielomianów, trygonometrię (w tym wykresy), która zajęła nam prawie cały semestr, a do końca LO zostały mi jeszcze 3 semestry.
Kalesanty
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2009, o 14:59

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Kalesanty »

Biochemister pisze: Nie do LO to absolutnie Z tego się na studiach matematycznych uczą, zaglądałem tam też, ale to już wyższa szkoła jazdy, tam jest w cholerę abstrakcyjnej teorii, tego już bym nie chciał się uczyć chyba
Z tego to ja sięuczę
Darius pisze:[
W 2 klasie LO na profilu mat-inf zdążyliśmy już przerobić (z tej listy) zbiory, dzielenie wielomianów, trygonometrię (w tym wykresy), która zajęła nam prawie cały semestr, a do końca LO zostały mi jeszcze 3 semestry.
I bardzo dobrze Ale program na maturę tak właśnie został obcięty.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Biochejter »

Kalesanty pisze:Z tego to ja sięuczę"
?
Kalesanty
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2009, o 14:59

Re: Matematyka rozszerzona

Post autor: Kalesanty »

Mate studiuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości