Matura z biologii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Konstruktor

Re: Matura z biologii

Post autor: Konstruktor »

hmmm a ja napisałem kłebuszek bowmana ze stresu troszke myslicice ze zalicza
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

A mnie ciekawi jak odpowiadaliscie na zadanie 11. Fragment przetocze:
Zadanie 11. (1 pkt)
Na podstawie analizy przedstawionych niżej fragmentów opisów (A-C) różnych
rodzajów komórek, zaznacz ten, który przedstawia opis komórki rośliny lądowej.
Wybór uzasadnij jednym argumentem.

C. Ściana komórkowa tej komórki zbudowana jest głównie z celulozy. Dużą
część wnętrza komórki zajmuje wakuola. W cytoplazmie występują liczne
chloroplasty z rozbudowanymi tylakoidami tworzącymi grana, na których
umieszczone są barwniki (głównie chlorofil a i b). Materiałem zapasowym
jest skrobia asymilacyjna. Występuje jedno jądro komórkowe zawierające
materiał genetyczny komórki.
Pominełam błedne odpowiedzi A i B.

A oto PROPONOWANA prawidłowa argumentacja
Ponieważ tylko w komórkach roślinnych są chloroplasty, więc właściwym
opisem jest opis C.
Przyznam, ze się zdziwiłam.
Użyto słowa TYLKO. Czy tylko chloroplasty sa w komórkach rośliny lądowej?
A o argumentację w stosunku do roślin lądowych chodziło (było to zresztą podkreślone, czyli trzeba było zwrócić szczególną uwagę na ten fakt).

Pomijajac, ze sa w komórkach roslin wodnych, to przeciez chloroplasty sa takze w komórkach szeregu Protista

Ja rozumiem, ze obecność chloroplastów w tym opisie sugeruje (między innymi) ze chodzi o komórkę roślinną, ale argument ze słowem TYLKO mi jakoś nie pasuje.

[ Dodano: Sob Maj 12, 2007 18:27 ]
Konstruktor:
hmmm a ja napisałem kłebuszek bowmana ze stresu troszke myslicice ze zalicza


Nie, chyba, ze przez przypadek, przeoczenie ale na to nie ma co liczyc
gosc

Re: Matura z biologii

Post autor: gosc »

Boze, a ja glupi uargumentowalem to tym, ze u roslin ladowych materialem zapasowym jest skrobia :D
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

Gościu.
Uwazam, ze całkiem słusznie argumentowałes. Skrobia jest podstawowym materiałem zapasowym własnie roślin.

Myśle, ze przy tym zadaniu tez bedzie kilka prawidłowych możliwosci argumentacji.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Matura z biologii

Post autor: Jakusz »

Wiesz Beba - jak w ogóle nie rozumiem o co chodzi w tym pytaniu z okresleniemkomórka rośliny lądowej". Otóż w całym zestawie tych trzech komórek tylko jedna należała do rośliny. jak miałbym jeszcze wyróżniać, że jest lądowa? Wydaje mi się, że ktoś przedobrzył zadając pytanie. Ponadto argument który mieliśmy podać potwierdzający nasz wybór - model podaje wakuolę. ja np. napisałem, że ściana komórkowa W WIEKSZOŚCI z celulozy, bo uważam, że to także wyznacznik (spośród tych trzech opisów) wskazujacy ze to komórka roślinna (to czy lądowa czy wodna to pomijam, bo tego się moim zdaniem po opisie komórki nie da poznać).
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

Jakubik:
model podaje wakuolę. ja np. napisałem, że ściana komórkowa W WIEKSZOŚCI z celulozy, bo uważam, że to także wyznacznik (spośród tych trzech opisów) wskazujacy ze to komórka roślinna (to czy lądowa czy wodna to pomijam, bo tego się moim zdaniem po opisie komórki nie da poznać).
Ja czytałam modele ze strony OKE Poznań i tam jest dokładnie tak,ze tylko komórki roślin posiadaja chloroplasty.

Nie widziałam modelu z wakuolą.
Moim zdaniem kazda cecha podana w wypowiedzi C jest na tyle charakterystyczna dla roślin, ze moze stanowić dobry argument.

Myśle, ze ostatecznie to bedzie uwzglednione i masz punkt.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Matura z biologii

Post autor: Jakusz »

A to może o chloroplast mi chodziło. nie mam przed sobą modelu więc mogłem się pomylic.
Też sądzę, że z opisu całego powinni każdą cechę uznać.
Konstruktor

Re: Matura z biologii

Post autor: Konstruktor »

A co sądzicice o 2 zadaniu: napisałem Że błona półprzepuszczalna przepuszcza tylko szkodliwe substancje nieszkodliwe dla człwoeieka zostaja w organizmie moze byc taka odpiwedz
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

Myślę, ze nie, bo:
1. miało byc na podstawie analizy schematu a z tych rysuneczków nie wynika szkodliwośc i nieszkodliwosc,
2. ponadto sole mineralne i drobnoczasteczkowe zwiazki organiczne nie mozna uznac za szkodliwe dla organizmu.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Matura z biologii

Post autor: Jakusz »

Zdecydowanie się zgadzam - taka odpowiedź jest w ogóle niezgodna z treścią pytania, a już tym bardziej z rysunkiem.
poziomka
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2006, o 15:01

Re: Matura z biologii

Post autor: poziomka »

właśnie z tą rośliną lądową mnie trochę wcięło. Czemu lądową ?Najpierw napisałam że o tą wakuolę chodziło, potem zmieniłam na chloroplasty z chlorofilem. Hehe już nie wiem czy mieliśmy argumentować że ROŚLINA czy że jeszcze dodatkowo LĄDOWA.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

no własnie, w poleceniu jest ladowa a w propozycji odpowiedzi CKE nic na ten temat nie argumentuje
to po co było tak sformułowane?
wyrażnie sugerowało, ze nie wodna

dla wnikliwego maturzysty to ma znaczenie przy konstruowaniu odpowiedzi
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Matura z biologii

Post autor: Jakusz »

No i moi znajomi z klasy tak właśnie się doszukiwali. Ja uznałem, że coś tutaj przedobrzone jest, bo nijak nie da się wyróżnić tam cech lądowych i wodnych komórki roślinnej.

Jednak wpadł mi do głowy oto taki pomysł na rozwiązanie sprawy. Otóż w innym zestawie (ćwiczebnym) spotkałem się z pojęciemroślina pierwotnie wodna". Tym oto terminem określano wodne, roślinopodobne. Protista. Nie pytajcie dlaczego własnie takie nazewnictwo przyjęto, jednak może aby uniknąć pomyłek w odniesieniu do innych opisów (z tych trzech) komórek podanolądowa", aby maturzysta nie zaczął myślećpierwotnie wodna czyli Protista. teoria naciągana, ale wszystko jest możliwe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości