Matura z chemii - pytanie

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Matura z chemii - pytanie

Post autor: MedChem »

Witam

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego wodorotlenki litu i radu nie są zasadami Bronsteda. Chodzi mi o zadanie maturalne w którym to trzeba było wypisać wzory wszystkich drobin, które w r-rach wodnych mogą pełnić właśnie rolę zasad Bronsteda.

Wg klucza zasadami są tylko aniony siarczkowy i azotanowy(III) oraz anion hydroksylowy. No ale skoro te wodorotlenki w wodzie występują w postaci jonów to wydawało mi się, że posiadając w swojej budowie anion hydroksylowy będą również zasadami? W r-rze wodnym ta cząstka (wodorotlenek) będzie występowała w postaci zdysocjowanej, a więc będą tam wolne jony OH- które są zasadą Bronsteda.

Co o tym myślicie?
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: Piotrr »

wedlug bronsteda zasady to te ktore moga przyjac proton(czytaj jon H+) a ani jedna ani druga zasada tego nie moze. natomiast jedna i druga zasada zwieksza stezenie oh- w roztworze co czyni je zasadami w teorii arreniusa
W końcu lekarz
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: MedChem »

No ale skoro jest napisane, że w r-rze wodnym a w r-rze wodnym te wodorotlenki nie występują jako cząsteczki a jako jony a jon OH- może przyjąc proton to czemu NaOH nie może na przyklad pełnić rolę takiej zasady?
tomekwl3
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2013, o 02:22

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: tomekwl3 »

Zasadą broensteda jest jon OH-. Taka zasada po przyłączeniu protonu przestałaby istnieć tworząc wodę i Li+ - nie wyznaczysz kwasów i zasad sprzężonych. Też to spartoliłem, ale zwyczajnie się tego nie nauczyłem.
Liopop
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2013, o 21:22

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: Liopop »

Hehe, czyli nie tylko ja walnąłem LiOH i Ra(OH)2 ?P
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: MedChem »

No nie tylko ty wpisałeś wodorotlenki Jakoś tak gdzieś mi się zakodowało, że teoria Bronsteda rozszerza tą Arheniusa i że jeżeli coś jest zasadą u Arheniusa to u Bronsteda też.
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: MedChem »

W takim razie czym np. NaOH jest wg Bronsteda?

Na jednym z forum znalazłem takie wytłumaczenie

Na2O + H2O NaOH + NaOH

Wynika że NaOH jest kwasem i zasadą D
Liopop
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2013, o 21:22

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: Liopop »

MedChem pisze:No nie tylko ty wpisałeś wodorotlenki Jakoś tak gdzieś mi się zakodowało, że teoria Bronsteda rozszerza tą Arheniusa i że jeżeli coś jest zasadą u Arheniusa to u Bronsteda też.
No właśnie też tak myślałem P Czyli jednak źle.
NaOH wg. Bronsteda w zasadzie jest niczym - ani kwas, ani zasada. P
MedChem
Posty: 139
Rejestracja: 21 sty 2013, o 15:06

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: MedChem »

To byłbym wdzięczny gdyby się wypowiedział ktoś mający większą wiedzę chemii - jakiś student chemii na przykład i rozwiał nasze wątpliwości i wyjaśnił jak Bronsted postrzegał wodorotlenki. Lepiej uczyć się na błędach niż je ciągle popełniać.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Matura z chemii - pytanie

Post autor: Giardia Lamblia »

Zostało już to wytłumaczone poprawnie.
Piotrr pisze:wedlug bronsteda zasady to te ktore moga przyjac proton(czytaj jon H+) a ani jedna ani druga zasada tego nie moze
To nie LiOH przyjmuje proton, tylko OH-. Różnica jest znacząca, ponieważ to nie jest jedno i to samo. To tak jakbyś stwierdził, że fenol i proton to jest to samo, w końcu w wyniku dysocjacji fenolu powstaje proton (w wyniku dysocjacji LiOH powstaje OH-).

Jeżeli nie jesteś w stanie zapisać równania:
X + H3O+ ⇌ XH+ + H2O
Dla danego związku X, to ten związek nie jest zasadą Brønsteda
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości