Matura z fizyki 2014

Pomoc w przygotowaniu do matury z fizyki, rozwiązywanie zadań maturalnych oraz wykaz arkuszy maturalnych z fizyki
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Seeba »

Przeczuwam drgania i fale jako dominujące w tym roku.
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Coś mi się wydaje, że będzie siatka dyfrakcyjna.
Może efekt Dopplera. Bo tak to co innego mogliby dać z fal? Z drgań to jedyne co przychodzi mi na myśl to udowodnienie, że ruch jest harmoniczny, na którejś próbnej to chyba było.
Nie spotkałem się nigdy z zadaniem z pryzmatu, więc może w tym roku się pojawi, chociaż nie chciałbym d
Liczę, że nie będzie nic z magnetyzmu i prądu, chyba, że jakieś proste obwody Z kinematyki było ostatnio zadanie, to wątpie, żeby w tym roku znowu się coś pojawiło, chyba, że coś z pędem. Z dynamiki też już sporo razy były zadania, ale może bryła sztywna na równi pochyłej? Z termodynamiki ostatnio wyłożyłem się na jakimś zadaniu ze słupem rtęci, który najpierw był pionowy a potem poziomy, więc koniecznie będę musiał to przejrzeć jeszcze raz. Może będzie rysowanie wykresów przemian gazowych? Z optyki do tej pory wydawało mi się, że w miarę wszystko ogarniam, ale przypomniało mi się, że tam są te lunety itd, więc tu może być problem. Ze współczesnej to koniecznie przy rachunkach trzeba uważać, ale nie wiem co mogłoby się pojawić. Może efekt fotoelektryczny? Albo jakieś liczenie prędkości cząstki na podstawie równania rozpadu i mas :d Z astronomii to modlę się, żeby niczego nie dali, bo nawet jednego tematu z tego nie przeczytałem, a wątpie, żebym jeszcze znalazł na to czas :F

Zauważyłem, że poziom rozszerzonej matury z fizyki jest coraz większy. Jak zaczynałem robić arkusze (od 2005 roku) to miałem po 70-80%, a w pewnym okresie nawet 85+, co dla mnie (osoby mającej fizykę rozszerzoną tylko w pierwszej klasie, w drugiej tylko podstawową, a w trzeciej już w ogole) było czymś zdumiewającym. A jak robiłem te ostatnie arkusze, to już z maja 2012 miałem coś koło 60, jeszcze wcześniej też cos koło tego, a jakąś czerwcową niedawną na 50 Jedynie z maja 2013 wyszło mi coś koło 80, a tak to ostatnie arkusze piszę poniżej 65. Chciałbym, żeby w tym roku dali arkusz na poziomie tego jaki był np w 2010 albo 2009, ale skoro rok temu był łatwy, to pewnie w tym roku coś trudnego dowalą (dla mnie, bo pewnie dla kogoś kto uczy się z sercem tej fizyki wszystko będzie łatwe )

Dobra, ja wracam do nauki fizjologii roślin, bo z biologią stoje na podobym (żeby nie powiedzieć, że gorszym) poziomie co z fizyką.

A może komuś chciałoby się wypisać jakieś wskazówki na jakie problemy, zadania z konkretnych działów trzeba koniecznie zwrócić uwagę? Uzględniając to co jest najważniejsze, to co można sobie pominąć i to czego jeszcze nie było, ale może się pojawić. :d Przydałaby się taka lista, chociaż wiem, że w tym roku mało osób zdaje fizykę (z klas biologiczno-chemicznych).

Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: aka54 »

U mnie podobnie jeśli chodzi o arkusze - im bardziej aktualne tym gorzej. Mam nadzieje (a w zasadzie pilnie potrzebuję) wyniku w granicach 75%, a fizykę nadrabiam 1,5 roku od zupełnych podstaw. Żałuję tylko że w ostatnich 2 latach dużo było termodynamiki i kinematyki, bo to moje ulubione działy (a jednak wyniki słabsze niż z tych nie do końca zrozumianych ). Magnetyzmu też się boję, ale zdaje się ze nie było go za dużo ostatnio
Aha - jeśli ktoś bardziej kompetentny ode mnie mółby mi wytłumaczyć jedną rzecz -
Jeśli mamy satelitę który krąży po orbicie kołowej to obliczając pracę potrzebną do przeniesienia go na orbite o większym promieniu należy obliczyć zmianę energii kinetycznej i potencjalnej, czy samej potencjalnej?
W jednym zadaniu o niemal identycznej treści liczono Ek, a w drugim Ek+Ek i trochę mi to namieszało?
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

aka54 pisze: Jeśli mamy satelitę który krąży po orbicie kołowej to obliczając pracę potrzebną do przeniesienia go na orbite o większym promieniu należy obliczyć zmianę energii kinetycznej i potencjalnej, czy samej potencjalnej?
W jednym zadaniu o niemal identycznej treści liczono Ek, a w drugim Ek+Ek i trochę mi to namieszało?
Wydaje mi się, że tylko zmiane energii potencjalnej, ale najlepiej będzie jak wstawisz to zadanie :p

Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

[Film] Matura z fizyki 2014

Post autor: aka54 »

Już chyba wiem o co chodzi - w drugim zadaniu podpunkt a) troche zamieszał, zdaje się że należy przyjąć że satelita którego chcemy przenieść nie był jeszcze w ruchu

Zad 1 - podpunkt b


Zad 2, również podpunkt b
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia o co w tym chodzi, ale pewnie jest tak jak piszesz. :d
Powtarzasz teraz z czegoś? Z jakiegoś vademecum czy coś? d

liliana
Posty: 105
Rejestracja: 1 cze 2013, o 22:16

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: liliana »

Ja w tym roku poprawiam, ale przewiduję, że arkusz będzie zdecydowanie trudniejszy, stawiam na elektromagnetyzm i optykę. Na jakie kierunki się wybieracie?
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Niee, ma być łatwy! Optyka mogłaby być, ale magnetyzm nieee. :p
A studia na jakie pójdę właśnie zależą od tej kartkóweczki którą będę pisał o 14, ale mój poziom wiedzy zapowiada, że będą to jakieś stosunki międzynarodowe. d

Awatar użytkownika
turbodynoman
Posty: 179
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:22

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: turbodynoman »

I jak fizyka? Dowalili do pieca ?:)
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Seeba »

Jest już arkusz?
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Na rozszerzeniu w ch#j magnetyzmu, siatka dyfrakcyjna, prąd stały, jądrówka i jakieś zadanie z oporem powietrza. Było 7 zadań. IMO była trudna, niektórych zadań w ogóle nie zrobiłem, ale były też zadania typu: wykaz obliczeniami ze opór jest proporcjonalny do natężenia a była podana tabelka z natężeniem i napięciem.

liliana
Posty: 105
Rejestracja: 1 cze 2013, o 22:16

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: liliana »

Wg mnie za mało czasu, zadanie z magnetyzmu było trudne i nie wiem, o co chodziło w zadaniu z jądrówki z kinetyczną
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Tak, czasu rzeczywiście było za mało. Z tą energią kinetyczną ja zrobiłem tak, że wyszedłem od tego, że pęd tej jednej cząsteczki jest równy pędowi drugiej cząsteczki.

m1v1 = m2v2
Potem napisałen wzory na energie kinetyczne tych cząsteczek Ek1 = mv1^2/2 i z druga czasteczka tak samo. Ze wzorów na energie wyliczyłem prędkości i podstawiłem do pędów. W zadaniu było ile energii się ogólnie wydzieliło, więc E= Ek1 + Ek2
Stąd Ek2 = E - Ek1 i dalej przekształcić cały wzór i wyliczyć Ek1, czego nie zrobiłem bo już skończył się czas na pisanie

Nie mam pojęcia, czy w ogole moj tok rozumowania był dobry.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości