Matura z j.polskiego - ustna

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Kolave
Posty: 304
Rejestracja: 9 paź 2009, o 20:33

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Kolave »

Mój temat to: Obraz Ameryki i jej mieszkańców w tekstach kultury XIX i XX wieku.

Jestem na etapie szukania książek, filmów i innych dzieł. Wymyśliłam, ze pokaże Amerykę a jako kraj sprzeczności, ze to dla jednych American Dream, a dla innych wręcz odwrotnie. Tak od gloryfikacji po krytykę. Albo Amerykanów oczami Europy.
W sumie to zależy od źródeł. Macie może jakiś pomysł jeśli chodzi o teksty kultury i obraz Ameryki/kanów?
Byłabym wdzięczna
kasiula_1205
Posty: 43
Rejestracja: 4 maja 2011, o 15:42

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: kasiula_1205 »

macie może jakieś pomysły do tematu: obraz miasta w literaturze
myslałam o pokazaniu Warszawy i Paryża z dwóch różnych stron tylko nie wiem w jakich lekturach taki kontrastowy obraz mogę znaleźć
tracershy
Posty: 38
Rejestracja: 19 sie 2011, o 22:15

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: tracershy »

Wybrałem sobie mało popularny temat prezentacji i mam wrażenie, że nie będzie łatwo nad nim pracować:
Powieść jako literacki podręcznik psychologii. Omów psychologiczne portrety bohaterów wybranych utworów.
Na pewno wykorzystam tu Granicę Nałkowskiej, Zbrodnię i karę Dostojewskiego, Cudzoziemkę Kuncewiczowej, Cierpienia młodego Wertera Goethe i Lord Jim Conrada. Zastanawiam się jeszcze nad Chłopami Reymonta i Ludzie bezdomni Żeromskiego w których również można się dopatrzyć psychologizmu. Ale zastanawia mnie też Ferdydurke"Gombrowicza, może Dżuma Camusa. Moja polonistka powiedziała, że optymalnie będzie wybrać 7 lektur. Co myślicie?
Może znacie też jakieś ciekawe książki, które mógłbym wykorzystać w literaturze przedmiotu?
tracershy
Posty: 38
Rejestracja: 19 sie 2011, o 22:15

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: tracershy »

Zastanawia mnie jeszcze ilość lektur do prezentacji. Moja polonistka wyśmiała mnie gdy usłyszała, że chciałem wybrać 4 lektury. Powiedziała, że powinno ich być 6-7.

Nadal dumam nad tymi lekturami w których ukazuje się psychologizm, oprócz wyżej wymienionych doszła mi jeszcze Lalka Prusa i coś z poza programu Zazdrość i medycyna Choromańskiego, ale o zdradzie jest już w Granicy".
Anngah
Posty: 103
Rejestracja: 30 cze 2011, o 18:58

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Anngah »

Tracershy ILE? 6-7 lektur? Masz jakąś dziwną polonistkę! Wątpie, abyś wyrobił/a się w 15 minut!
Mi polonista poleciła, aby nie mniej niż 3, ale te 3 wystarczająco dobrze rozwinąć i będzie dobrze.
Dużo już tych książek wybrałaś, ale nie muszą to być wcale lektury szkolne!
tracershy
Posty: 38
Rejestracja: 19 sie 2011, o 22:15

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: tracershy »

Jak powiedziałem polonistce, że chcę wykorzystać 3-4 lektury to mnie wyśmiała, stwierdziła, że to za mało, ma być minimum 5, a optymalnie 6-7, więc nie wiem już. Wybiorę 5 góra 6 , bo też myślę, że 7 to już za dużo jak na 15 minut. Wybiorę coś z tej listy którą napisałem wyżej. Co byście mi najbardziej polecali?
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: york »

ja miałam 8 pozycji i się wyrobiłam i nie było to zrobione po łebkach, ważny jest temat i co potrzebujesz wyjąć z książek do prezentacji
Anngah
Posty: 103
Rejestracja: 30 cze 2011, o 18:58

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Anngah »

Mimi11 Masz rację, zależy, co potrzeba wyjąć z danej książki, ale ja i tak stwierdzam, że 8 to lekka przesada:] Ale, jak kto woli.
Tracersky Masz rzeczywiście taki mało popularny temat. Wiele wymieniłeś książek, zobacz, z czym idzie ci najlepiej i jakie choć trochę lubisz książki, które ciebie nie męczą.
Nie bardzo umiem ci doradzić, ty powinieneś wybrać
tracershy
Posty: 38
Rejestracja: 19 sie 2011, o 22:15

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: tracershy »

Na pewno odrzucę Lalkę - jest tam wprawdzie psychologicznie potraktowane studium miłości Wokulskiego, ale nie trawię tej lektury
Zostaje mi Granica, Cudzoziemka, Zbrodnia i kara, Ludzie bezdomni, Cierpienie młodego Wertera, Chłopi tom 1 i Lord Jim. Coś z tego jeszcze odrzucę, ale to pewnie dopiero zdecyduję podczas pisania pracy co mi pasuje bardziej a co mniej
Awatar użytkownika
Diffenbachia
Posty: 228
Rejestracja: 2 gru 2009, o 16:00

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Diffenbachia »

Mój temat: Analizując wybrane przykłady literackie omów specyfikę romantycznych ujęć miłości".

A moje pytanie brzmi: Czy słowo romantyczne odnosi się do epoki zwanej romantyzmem?
Jakie książki polecacie? Zastanawiałam się nad Cierpieniami Młodego Wertera i Kordianem (obie lektury z romantyzmu). Co do tego? Może jakiś wiersz?
Agida
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2011, o 14:05

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Agida »

Diffenbachia pisze:Jakie książki polecacie? Zastanawiałam się nad Cierpieniami Młodego Wertera i Kordianem (obie lektury z romantyzmu). Co do tego? Może jakiś wiersz?
Ja bym wzięła Wertera i Dziady (cz. IV z pustelnikiem - świetne do tego tematu). A jeśli chcesz dorzucić wiersz to polecam Ci rozłączenie Juliusza Słowackiego
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Bartek_DST »

Ja mam"Przedstaw motyw funkcjonowania wybranego motywu biblijnego w literaturze polskiej
Diffenbachia, Do Twojego tematu polecam Lalkę B.Prusa Jesli jednak nie chcesz Lalki i jak pszesz wybierasz
Zastanawiałam się nad Cierpieniami Młodego Wertera i Kordianem
czyli takie typowe romantyczne miłości to może do tego Romantyczność A.Mickiewicza lub piękna ballada Lilije",z wieloma aluzjami do kary za złamanie serca,które w dobie romantyzmie było częstym motywem.Jeżeli chcesz być ambitna i zaryzykować to możesz zinterpretować piękny króciutki pięciowers Mickiewicza"Polały się łzy me czyste,rzęsiste 3 zwrotki to całe życie pierwsza i ostatnia to refren nadający melodyjności.Nie ma tu zbyt wiele o miłości,ale jest o klęsce w życiu dorosłym,może odnosić się to również do romantycznej miłości,tej niespełnionej,jak zechcesz zaskoczyć to próbuj Powodzenia życzę,polski to moja miłość po biologii heh.
kasiula_1205
Posty: 43
Rejestracja: 4 maja 2011, o 15:42

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: kasiula_1205 »

jak dokladnie rozumiec ten temat i jakich pisarzy mogłabym wziac do tematu: różne sposoby wykorzystania biografii pisarza w jego dziele Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości