Matura z j.polskiego - ustna

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
matury2013
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2012, o 15:53

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: matury2013 »

kasiula_1205 pisze:jak dokladnie rozumiec ten temat i jakich pisarzy mogłabym wziac do tematu: różne sposoby wykorzystania biografii pisarza w jego dziele Dzięki za pomoc


Możesz na przykład wybrać Mickiewicza i Kochanowskiego
matury2013
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2012, o 15:53

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: matury2013 »

Ja miałem temat motyw wsi w literaturze
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lunette »

Mam pytanie: wybrałam temat Obecność mitologii w literaturze", bo mitologia nawet mnie interesuje, natomiast dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że tego jest multum!
Jakie kryterium wybrać, żeby omówić ze 3-4 motywy w literaturze? Najwięcej jest o Arkadii, Prometeuszu, Kasandrze, Ikarze, Syzyfie, Pandorze, Wojnie Trojańskiej. Mnie osobiście najbardziej interesuje motyw Kasandry, jednak nie wiem jak to zestawić: po prostu przestawić osoby po kolei, które pojawiają się w lteraturze, czy np. motyw mitologicznej kobiety, czy może odnośnie współczenych odpowiedników tych postaci?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: randomlogin »

Zrob jak uwazasz, bylebys byla w stanie uzasadnic taki a nie inny wybor. Egzaminatorzy maja swiadomosc, ze 15 minut to jest po prostu za malo czasu zeby cos takiego sensownie przygotowac. Moj przyklad - motyw sad ostateczny i to literaturze i szukach plastycznych (cos takiego). Biblia (krotki cytat z ewangelii ktorejs, potem szerzej o apokalipsie). Tlumacze, ze to nie wszystko, ze to tez jest wtorne do wczesniejszych wierzen, ale ze na to nie ma czasu, wiec zaczynam od Biblii bo pozniejsza kultura europejska byla w przewazajacej mierze na niej oparta. Potem sredniowiecze - no i znowu, wytlumaczylem, ze tu do tego motywu wracano oczywiscie i na pismie, ale przede wszystkim jest to spektakularny rozwoj malarstwa i rzezby, wiec skupie sie na tych przykladach - no i jakas mozaika, portal, fresk i tryptyk. Tyle, nie bylo czasu na wiecej. Dalej - mowie ze z kolei przeskocze do 20 wieku, bo motywy eschatologiczne wrocily w literaturze w nowym ujeciu po doswiadczeniu wojen swiatowych. No i znowu 3 czy 4 przyklady, same wiersze bo szybciej sie omawia. Krotkie podsumowanie. 15 minut. Wyglaszalem ta prezentacje po raz pierwszy - nie cwiczylem w domu, nie mialem jej nawet napisanej. Uwazam, ze dzieki improwiazacji wypadla lepiej - a przede wszystkim widzialem jak stoje z casem i moglem dostosowywac ilosc informacji do tego jak sie wyrabialem. Jak widzisz mialem uklad chronologiczny, ale tez podzial zrodlo - sztuki plastyczne - literatura. Ty mozesz zrobic chronologie, i w roznych okresach wspominac o motywie, ktory akurat byl najpopularniejszy, najobszerniej przedstawiany. Mozesz tez czysto arbitralnie uznac, ze skupisz sie tylko na tworczosci najnowszej, XX i XXI wiek - to tez wiekszosc potrafi docenic, bo wtedy sila rzeczy wychodzisz poza zawartosc podrecznika ktory ten okres traktuje po macoszemu. Nie staraj sie zrobic wszystkiego, bo sie nie da - zrob wybiorczo, ale z pomyslem.

EDIT:
That being said - mozesz tez po prostu sprawe olac i zrobic byle jak, bo na ten wynik akurat dokladnie NIKT nie patrzy.
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: distinguished »

Lunette pisze:Mam pytanie: wybrałam temat Obecność mitologii w literaturze", bo mitologia nawet mnie interesuje, natomiast dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że tego jest multum!
Jakie kryterium wybrać, żeby omówić ze 3-4 motywy w literaturze? Najwięcej jest o Arkadii, Prometeuszu, Kasandrze, Ikarze, Syzyfie, Pandorze, Wojnie Trojańskiej. Mnie osobiście najbardziej interesuje motyw Kasandry, jednak nie wiem jak to zestawić: po prostu przestawić osoby po kolei, które pojawiają się w lteraturze, czy np. motyw mitologicznej kobiety, czy może odnośnie współczenych odpowiedników tych postaci?
Warto powiedzieć zdanie, dwa na temat tego, że przykładów w literaturze jest bardzo dużo, a Ty skupisz się na tych kilku w swojej prezentacji żeby choć trochę przybliżyć bądź przedstawić różnorodność motywów do których może nawiązywać mitologia, czy coś w ten deseń. Wybierz 3 motywy (15 minut to na prawdę mało na taką prezentację i nie warto podchodzić do tego na poziomie ekspert tylko spokojnie omówić w miarę wyczerpująco każdy wątek), które się różnią, np. motyw kobiety, motyw Syzyfa, motyw Ikara staraj się pokazać różnorodność z jaką można zawrzeć odniesienia do mitologii w literaturze. Do każdego motywu kilka przykładów i krótkie wyjaśnienie.
Lepiej przygotować się na mniejszą ilość omawiania, bo w trakcie matury zwykle jest tak, że coś wypadnie z głowy i zaczynamy improwizować, a zanim coś skleimy sensownego i przejdziemy do dalszej części prezentacji to trwa dłużej. Gdy będziesz ćwiczyć w domu odejmij sobie minutę albo dwie i staraj się zmieścić w tym czasie. No i oczywiście musisz być przygotowana na to, że komisja dobrze zna się na mitologii i poza przykładami z prezentacji warto też mieć świadomość innych, bo mogą zadać pytanie o coś czego nie zawarłaś w prezentacji.
randomlogin pisze: Nie staraj sie zrobic wszystkiego, bo sie nie da - zrob wybiorczo, ale z pomyslem.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lunette »

distinguished pisze:
Lunette pisze:Mam pytanie: wybrałam temat Obecność mitologii w literaturze", bo mitologia nawet mnie interesuje, natomiast dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że tego jest multum!
Jakie kryterium wybrać, żeby omówić ze 3-4 motywy w literaturze? Najwięcej jest o Arkadii, Prometeuszu, Kasandrze, Ikarze, Syzyfie, Pandorze, Wojnie Trojańskiej. Mnie osobiście najbardziej interesuje motyw Kasandry, jednak nie wiem jak to zestawić: po prostu przestawić osoby po kolei, które pojawiają się w lteraturze, czy np. motyw mitologicznej kobiety, czy może odnośnie współczenych odpowiedników tych postaci?
Warto powiedzieć zdanie, dwa na temat tego, że przykładów w literaturze jest bardzo dużo, a Ty skupisz się na tych kilku w swojej prezentacji żeby choć trochę przybliżyć bądź przedstawić różnorodność motywów do których może nawiązywać mitologia, czy coś w ten deseń. Wybierz 3 motywy (15 minut to na prawdę mało na taką prezentację i nie warto podchodzić do tego na poziomie ekspert tylko spokojnie omówić w miarę wyczerpująco każdy wątek), które się różnią, np. motyw kobiety, motyw Syzyfa, motyw Ikara staraj się pokazać różnorodność z jaką można zawrzeć odniesienia do mitologii w literaturze. Do każdego motywu kilka przykładów i krótkie wyjaśnienie.
Lepiej przygotować się na mniejszą ilość omawiania, bo w trakcie matury zwykle jest tak, że coś wypadnie z głowy i zaczynamy improwizować, a zanim coś skleimy sensownego i przejdziemy do dalszej części prezentacji to trwa dłużej. Gdy będziesz ćwiczyć w domu odejmij sobie minutę albo dwie i staraj się zmieścić w tym czasie. No i oczywiście musisz być przygotowana na to, że komisja dobrze zna się na mitologii i poza przykładami z prezentacji warto też mieć świadomość innych, bo mogą zadać pytanie o coś czego nie zawarłaś w prezentacji.
randomlogin pisze: Nie staraj sie zrobic wszystkiego, bo sie nie da - zrob wybiorczo, ale z pomyslem.
Dzięki wielkie
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lunette »

Znów ja.
Czy konspekt musi koniecznie zmieścić się na jednej stronie? U mnie wyszedł na dwie i raczej nic nie zmienię (mam długą bibliografię), musiałabym użyć czcionki 9. Czy może być dwustronna?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: randomlogin »

Raczej nie. Za to czcionka 9 i marginesy po 1cm nikomu nie wadza - sprawdzone doswiadczalnie.
risotto
Posty: 112
Rejestracja: 10 kwie 2012, o 08:43

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: risotto »

jakie ksiazki nie z lektur szkolnych moglibyscie polecic do tematu dotyczacego winy i kary ?
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lunette »

Pytanko:

piszę sama pracę maturalną (o ile można to nazwać pisaniem ). Czy to jest problem, jeżeli cała praca sklecona jest z 15 innych wypracowań na ten temat, znalezionych w necie (czyli jedno zdanie z jednej strony, inne z innej itd)? Potem uzupełnię ją w kilka zdań z książek, żeby mieć literaturę przedmiotu.

Czy ja się oby na pewno dobrze za to biorę?
Awatar użytkownika
lycha13
Posty: 337
Rejestracja: 31 gru 2011, o 12:10

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: lycha13 »

Dużo osób które pisały same robiły to w podobny sposób. Byle wszystko było na temat i tyle

Awatar użytkownika
malibu5
Posty: 85
Rejestracja: 31 sty 2011, o 15:50

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: malibu5 »

Do 5.04 mam oddać bibliografię. Mam już gotową. Ale mam problem z tym czy muszę wpisać plan wypowiedzi jeżeli chcę go mieć podczas prezentacji? Wiem, że na maturę ustną nie można wnosić materiałów pomocniczych które nie były wpisane w bibliografię, to dotyczy też planu? Wiem, że ewentualnie będę mogła później coś dopisać do bibliografii, więc jeżeli będzie to konieczne to dopisze go. W materiały pomocnicze wpisałam już aneks z cytatami, ale plan zawsze jest jakąś pomocą podczas matury.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: mrsdavis »

Pamiętam, że u nas była to kwestia dogadania się z nauczycielem polskiego. Ja akurat nie miałam wpisanego planu, ale przed maturą zgłosiłam komisji, że go posiadam i nie było problemu. Jak wpiszesz, to też będzie ok
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości