Matura z j.polskiego - ustna

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
cahala

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: cahala »

Ten z kiczem jest o wiele ciekawszy natomiast drugi o wiele prostszy. ZaleŻy czy masz zamiar angaŻować się w tą pracę czy po prostu odbębnić - to przede wszystkim powinno być kryterium Twojego wyboru.

PS. TeŻ miałam pracę z serii związki z innymi dziedzinami sztuki, konkretnie o zapachu w literaturze i filmie
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: elliott »

Ja miałam na temat symboli w dziełach literackich i innych. Z czystego lenistwa, żeby za wiele się nie naczytać opowiadałam przede wszystkim o wybranych obrazach
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: aexis »

no z tej serii podalam 2 ktopre mi sie podobają ale mam jeszcze wybranych parę z samej literatury.m.inna wybranych przykladach omowic sposoby ujęcia motywu przebaczenia w literaturze",komizm jako narzędzie krytyki w utworach literackich roznych epok"(jakie tutaj mogą być 3 krotkie ksiązki?) bo chyba do niego najbardziej jestem przekonana) bohaterowie ktorym nie powiodło sie w zyciu.Omow przyczyny ich klęsk, opierając się na wybranych utworach literackich", Młodzi bohaterowie ich pasie dązenia rozterki i klęski.omow temat na wybranych przykładach"tęsknota za ojczyzną jako motyw literatury polskiej.omow na przykladach z roznych epok Chce mieć temat latwy i przyjemny (krotkie lektury)zadne wychodzenie przed szereg tylko zaliczenie zeby wstydu nie bylo:)
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: mediatan »

aexis pisze:"komizm jako narzędzie krytyki w utworach literackich roznych epok"(jakie tutaj mogą być 3 krotkie ksiązki?)
Ja bym tu dał satyręDo króla Ignacego Krasickiego
aexis pisze:Chce mieć temat latwy i przyjemny
Uczono mnie że lekki, łatwy i przyjemny to jest kicz
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: WojtekB »

aexis pisze:"zjawisko kiczu w kulturze 20 i 21wieku.omow na wybranych przyklądach
To jest temat gdzie można wyciągnąć 100% jeżeli wie się o co chodzi w tym temacie i dobierze się dobre tematy albo można mieć wynik poniżej oczekiwań, gdyż temat zrobiło się po łebkach (albo się kupiło gotową maturę ). Według mnie jakbyś się przyłożyła do tego tematu to możesz być mile zaskoczona wynikiem

PS. Ja osobiście jakbym miał jeszcze raz pisać pracę na maturę ustną to bym ponownie wybrał temat zZwiązków literatury z innymi dziedzinami sztuki"
cahala

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: cahala »

jesli ma być łatwo, prosto i przyjemnie to bierz kicz. znajdujesz jedną ksiąŻkę, jeden obraz i jeden utwór muzyczny to co wg Ciebie jest kiczem i nie ma najmniejszego problemu z zaliczeniem bo mówisz wyłącznie to co myślisz nawet nie musisz uczyć się prezentacji
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: aexis »

a jesli chodzi o ten temat z komizmem to lektury jakie moga być? chcialabym miec cos dłuzszego oprucz tegodo krola co polecilibyście co było w LO jako obowiązkową lekturą.Lub może jeszcze ze 2 wiersze.Ja z polaka jestem zielona pod względem kojarzenia tytułu z treścią niestety.trzeba będzie przeczytac streszczenia ważniejszych rzeczy przed maturką:)
Awatar użytkownika
Wasyl
Posty: 249
Rejestracja: 2 maja 2007, o 18:10

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Wasyl »

177. Dokonując analizy języka piosenek jednego z zespołów muzycznych (wykonawcy) początków XXI wieku, wyjaśnij zasadność doboru środków wyrazu.

Chcę wybrać ten temat na ustną, ale.
Co napisać w pracy o literaturze podmiotu/przedmiotu?
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lenka »

Literatura podmiotu to teksty, które bierzesz do prezentacji
Natomiast literatura przedmiotu to opracowania tych tekstów (bądź też innych użytych).

Do takiego tematu w l. podmiotu wypisujesz teksty piosenek, utwory, a w literaturze przedmiotu opracowania tych tekstów (choć nie wiem czy coś takiego istnieje) : )
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: aexis »

ja wybrałam tematKomizm jako zrodlo krytyki w utworach roznych epok wezmę skapca moliera (to na 100%) zastanawiam sie nad ferdydurke chociua zto slyszalam ze jets trudne duzo niedomowien itp. jakie 2 utwory z innych epok byscie polecali jeszczei co jest u nich pokazane krytycznie poprzez komizm
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lenka »

Ja bym pomyślała nadZemstą", ale nie pamiętam czy występuje tam komizm jako źródło krytyki : )
madziulka1412
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 10:43

Sprzedam prace maturalna

Post autor: madziulka1412 »

Witam! Mam do sprzedania prace maturalna z jezyka polskiego temat to:
milosc ojcowska w literazturze roznych epok. Omow na przykladach wybranych
utworow Sprzedam ja za 45-50zl Zapraszam.
paulinakon
Posty: 83
Rejestracja: 16 wrz 2008, o 20:53

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: paulinakon »

A ja wybrałam temat: wzory kobiecej urody: antyczne, średniowieczne, renesansowe, romantyczne i współczesne. Scharakteryzuj, odwołując się do utworów literackich, dzieł plastycznych, filmowych, przekazów medialnych.

Jak myślicie, czy to dobry pomysł, żeby do prezentacji multimedialnej dodać fotografie, urywki filmów z np. Scarlett Johansson i Penélope Cruz? Są całkiem różne, ale obie uznawane za piękne (oczywiście, rzecz gustu, ale w tym wypadku pozostanę przy statystykach ).

Kompletnie nie mam jeszcze pomysłu na literaturę. Może moglibyście coś polecić?
"Lalka odpada, bo nie ta epoka - a szkoda, bo bardzo mi się książka podoba.Romeo i Julia"?Sonety do Laury"? Mitologia (np. Helena)?

Z dziełami plastycznymi nie powinno być problemu. Tyle tego, że będę miała w czym wybrać

Z góry dzięki za rady.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości