Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: michaldance »

Mnie również ciężko sobie to wyobrazić. Stomatologia też ma tak mieć. Nie wiem jak chcą zreformować studia żeby 5 lat w 4 zmieścić. a Stomatolodzy i tak od 3 roku przyjmują pacjentów więc po co to wszystko?
stokrotka100
Posty: 102
Rejestracja: 26 sty 2008, o 22:05

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: stokrotka100 »

A mnie trochę przeraża bo wtedy ci idący nowym programem będą pisać LEP po tym 6 stażowym roku, prawda?

Zakładając, że to będzie dotyczyć już rocznika 2011/2012 to ich LEP będzie wypadał na równi z LEPem rocznika 2010/2011, a wtedy będzie 2 razy więcej osób na tyle samo miejsc na specjalizację. Nie za ciekawie.

Dobrze, że zaczęłam studia w roczniku 2009/2010
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: godziasia »

A mnie trochę przeraża bo wtedy ci idący nowym programem będą pisać LEP po tym 6 stażowym roku, prawda?
oni będą pisać już LEK (ostatni LEP będzie w roku 2012), i będzie można go pisać już w trakcie tego 6 roku.
stokrotka100
Posty: 102
Rejestracja: 26 sty 2008, o 22:05

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: stokrotka100 »

A, ale oprócz nazwy czymś te egzaminy będą się różnić?

Widzę, że mieszają i to strasznie z tym wszystkim.

edit: Ostatni LEP będzie w 2012? Czy dla rocznika 2012/2013?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: lith »

Mi się wydaje, że dla rocznika 11/12. A dla 12/13 już ten nowy. tak mi się coś usłyszało, do końca nie wiem gdzie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Medycyna Lwów »

LEK to już nawet ja będę pisać za te ponad 2 lata, bo wtedy zg z ustawą tak sie ten egzamin bedzie nazywać. Dla tych co będą mieć naukę przez 5 lat LEK bedzie po 5 roku przed stażem - nie wiadomo póki co czy będzie wyglądał tak jak obecny LEP (oby), ile sesji w ciągu roku bedzie i jak będzie z poprawianiem.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: godziasia »

Ostatni LEP będzie w 2012? Czy dla rocznika 2012/2013?
pamiętam, że LEP będą pisać jeszcze osoby będące obecnie na 5 i 6 roku, czyli wychodzi z tego, że ostatni w 2012 (nie wnikam jak to będzie, czy ostatni LEP zimą czy latem) - ci z 4 roku już piszą LEK.
Czym się różnić będą - forma wyglądać będzie tak samo (test). Różnica np jest w tym, że obecnie możesz podchodzić do LEPu 17283762726 razy i nikt Ci nie zabroni. Natomiast LEK - za 4te i każde następne podejście trzeba zapłacić (ile - nie wiem, bo tego nie wiedział sam facet prowadzący konferencję, ma to ustalać ministerstwo). Do tego LEK będzie MOŻNA (ale nie trzeba) pisać, będąc już na 6 roku (nie dotyczy to tylko tych co będą mieć staż wciśnięty w 6 rok, ale wszystkich, np ja będąc teraz na 2 też będę mieć taką możliwość).
stokrotka100
Posty: 102
Rejestracja: 26 sty 2008, o 22:05

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: stokrotka100 »

godziasia pisze:
Ostatni LEP będzie w 2012? Czy dla rocznika 2012/2013?
pamiętam, że LEP będą pisać jeszcze osoby będące obecnie na 5 i 6 roku, czyli wychodzi z tego, że ostatni w 2012 (nie wnikam jak to będzie, czy ostatni LEP zimą czy latem) - ci z 4 roku już piszą LEK.
Czym się różnić będą - forma wyglądać będzie tak samo (test). Różnica np jest w tym, że obecnie możesz podchodzić do LEPu 17283762726 razy i nikt Ci nie zabroni. Natomiast LEK - za 4te i każde następne podejście trzeba zapłacić (ile - nie wiem, bo tego nie wiedział sam facet prowadzący konferencję, ma to ustalać ministerstwo). Do tego LEK będzie MOŻNA (ale nie trzeba) pisać, będąc już na 6 roku (nie dotyczy to tylko tych co będą mieć staż wciśnięty w 6 rok, ale wszystkich, np ja będąc teraz na 2 też będę mieć taką możliwość).
To jestem w podobnej sytuacji do Ciebie bo też obecnie jestem na 2 roku.
Chociaż tyle, że już nam 3 i 4 obecny rok przetrą szlaki jeśli chodzi o LEK. No nic zobaczymy jak to będzie. Dobrze, że nie zlikwidowali całkowicie LEPa/LEKu - w sensie że nie będą przyjmować na specki za średnią ocen.
dent
Posty: 134
Rejestracja: 13 mar 2010, o 21:41

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: dent »

czyli jak to będzie?
dla rocznika zaczynającego w październiku 2011 medycyna będzie trwała po staremu 6 lat plus tam 13 miesięcy stażu. (czyli takie plus minus 7 lat do specki)
a dla rocznika zaczynającego w październiku 2012, już 5 lat plus rok stażu, czyli 6 lat do specki?
dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: godziasia »

czyli jak to będzie?
dla rocznika zaczynającego w październiku 2011 medycyna będzie trwała po staremu 6 lat plus tam 13 miesięcy stażu. (czyli takie plus minus 7 lat do specki)
a dla rocznika zaczynającego w październiku 2012, już 5 lat plus rok stażu, czyli 6 lat do specki?
dobrze to rozumiem?
tak, dobrze rozumiesz.
dent
Posty: 134
Rejestracja: 13 mar 2010, o 21:41

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: dent »

no więc Ministerstwo Zdrowia (czy tam jakieś inne tęgie głowy) wpadło na takiż wspaniały żeby skrócić długą drogę kształcenia medyków, ale czy te same tęgie głowy wpadły na problem że w tym samym roku 2 roczniki będą ubiegały się o specjalizację? jak oni mają zamiar to rozwiązać?
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Grzybu123 »

Przecież i tak ustalają tyle miejsc na speckę ile jest mniej więcej w damym czasie potrzebne. Zresztą można otwierać specjalizacje poza rezydenturą z ministerstwa w miejscu zatrudnienia.

Nie dajcie sobie mydlić oczu że się tak strasznie dostać na specke bo jak ktos bardzo chce to się na pewno uda (to trochę jak z rekrutacją ma medycyne) - znam kilku lekarzy którzy na speckę dostali się nie na punktów LEP ale z tego, iż uczęszczali np. na dane koło naukowe przy klinice.

No i na pewno zwiększą liczbę miejsc specjalizacyjnych w damyn roku, bo inaczej przecież by im studenci oczy wydłubali - a przecież jeśli są w miarę poważnymy ludźmi to nei mogą tego juz teraz powiedzieć.

Pozdrawiam.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: lith »

No ja bym się zdziwił jakby zwiększyli. Jeżeli w ogóle te zmiany wejdą i nikt nie będzie przy nich jeszcze mieszał to i tak będę zdziwiony. Zanim dojdzie do sytuacji kiedy te 2 roczniki wyjdą wszyscy już dawno zapomną o sprawie, minister się kilka razy zmieni i nikt się pewnie nie będzie przejmował jakimiś tam miejscami. A jak ktoś będzie im coś zarzucał to stwierdzą, że to nie oni wymyślili, że im przykro, ale macie wała.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości