Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Medycyna Lwów »

nie likwidują, ale zdecydowanie zmniejszają - choćby ginekologia z 8 do 2 tyg. Mówi to samo przez się.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: maciek_tyfel »

Ciekaw jestem czy w międzyczasie tego nie zmienią tzn. czy np. te 2 tyg. będzie utrzymane również za 5 lat. Osobiście wątpię.
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Namine »

W Bydgoszczy na stronie jest program nauczania i ogólny plan studiów, jak ktoś jest ciekawy to może podejrzeć, ale z Waszych relacji wynika, że chyba w uczelniach będzie spora różnica teraz. Bo z tego co zdążyłam przeanalizować to w Bydgoszczy wypadła z programu łacina i wf a w innych nie wiadomo. Reszta chyba aż tak się nie zmienia, jedynie limit godzin został uszczuplony, a cały program jeszcze bardziej naładowany, po prostu ciut okroili i skondensowali
sylwka_s85
Posty: 60
Rejestracja: 14 cze 2009, o 11:08

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: sylwka_s85 »

Hej a możesz wrzucić link ?
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Gitarowa »

Czy gdzieś już jest dostępny plan 5letnich studiów dla WUMu? Tam też wf będzie nieobowiązkowy?
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: jarauto »

Nie jest i nie będzie ponieważ Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim trwają nie krócej niż 12 semestrów."

cytat z ustawy
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Gitarowa »

ok, ale 6 rok ma być przecież połączony ze stażem. W związku z tym program musi być zmieniony.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Medycyna Lwów »

oczywiście,ze tak - ustawa, ustawą - studia stają się 5-letnie de facto + 1 rok darmowego modyfikowanego stażu wciąż w statusie studenta, co uniemożliwia mimo wszystko nauczenie się wielu praktycznych umiejętności (obecnie mimo niepełnego PWZ jest się na stażu lekarzem).
Przejrzałem w/w link z Bdg i jestem załamany - kliniki są baardzo okrojone - 50h ćwiczeń na propedeutykę interny, gdzie się uczy badania pacjenta czy 60 h na całą kardiologię (obecnie 140h było). Bardzo nieciekawie to wygląda.
verq
Posty: 256
Rejestracja: 2 maja 2012, o 17:08

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: verq »

Na stronach I i II WL nie ma nic o nowych programach niestety. Dziś patrzyłam.
konturek

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: konturek »

niestety MZ postawiło zwiększyć ilość lekarzy a nie jakość, szkoda bo odbije się to na pacjentach, czyli de facto również na nas.
Awatar użytkownika
choinka_91
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2009, o 16:20

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: choinka_91 »

Tu nie chodzi o to zeby Szybciej wychodzili lekarze, bo prawda jest taka ze co roku medcyn koczy jakas grupa ludzi.Tu chodzi o kase.Pieniądze łozone na studenta medycyny sa ogromne, jak sie odejmie od toku studiów z polowe godzin klinik, i te kase pomnozy przez wszytskich stuentów medycny na jednym roku w Polsce to sie kupe forsy zaoszczedzi.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: jarauto »

Myślę, że ciekawym porównaniem starego, sprawdzonego systemu z nowym, przyszłościowym będzie porównanie LEKu rocznika 2011 do LEKu rocznika 2012.

Odnośnie ilości lekarzy, cytat z rektora GUMedu: Pod względem liczby lekarzy przypadających na 10 tysięcy mieszkańców zajmujemy w krajach Unii Europejskiej drugie miejsce od końca."
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Padre Morf »

Ciekaw jestem czy w międzyczasie tego nie zmienią tzn. czy np. te 2 tyg. będzie utrzymane również za 5 lat. Osobiście wątpię.

Tak czy siak z 2 nie zrobią 8, bo brakuje na to czasu. 13 miesięcy nie zmieścisz w 30 tygodniach dydaktycznych.
Tu nie chodzi o to zeby Szybciej wychodzili lekarze, bo prawda jest taka ze co roku medcyn koczy jakas grupa ludzi.Tu chodzi o kase.Pieniądze łozone na studenta medycyny sa ogromne, jak sie odejmie od toku studiów z polowe godzin klinik, i te kase pomnozy przez wszytskich stuentów medycny na jednym roku w Polsce to sie kupe forsy zaoszczedzi.

To nie w tym rzecz i nie tu będą oszczędności.
Przede wszystkim chodzi o zlikwidowanie stażu podyplomowego, na którym każdemu lekarzowi i lekarzowi dentyście trzeba zapłacić 2000zł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości