Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Namine »

To czy zmiany odbiją się aż tak bardzo na jakości lekarzy to jeszcze zweryfikuje czas Nie martwmy się na razie na zapas. Na to składa się nie tylko ilość godzin spędzona na zajęciach. To też kwestia jednostki w pewnym stopniu i wielu innych czynników. Najgorzej chyba będzie z tym, że faktycznie na rynek wejdą dwa roczniki jednocześnie. nie za ciekawie może to wyglądać.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: maciek_tyfel »

Namine pisze: nie za ciekawie może to wyglądać.
I tak brakuje lekarzy-fachowców, więc niech się przejmują ci, którzy mają zamiar odstawiać popelinę
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: jarauto »

Mam nadzieję, że do tego czasu egzamin PES nie będzie jedynym kryterium rozpoczęcia specjalizacji.

Mimo poważnej wady rozmów kwalifikacyjnych, którą jest potencjalna korupcjogenność, w pełni zgadzam się ze słowami Krajowego Konsultanta w dziedzinie AiIT Prof. dr hab. Krzysztofa Kuszy:

"Bezwzględnie należy przywrócić rozmowy kwalifikacyjne jako element dyskryminowania osób nie spełniających kryteriów intelektualno-emocjonalnych do specjalizowania się"

Wtedy się co niektórzy, jakże bardzo dziś pewni siebie, zdziwią.
gercio

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: gercio »

jarauto pisze:"Bezwzględnie należy przywrócić rozmowy kwalifikacyjne jako element dyskryminowania osób nie spełniających kryteriów intelektualno-emocjonalnych do specjalizowania się"
Wtedy się co niektórzy, jakże bardzo dziś pewni siebie, zdziwią.
No na pewno się zdziwią, jak się okaże, że gdy jest 1-2 miejsca na specjalizacje kryteria intelektualno-emocjonalne spełniają tylko znajomi pana profesora.
Takie kryteria mogą być w cywilizowanych krajach, ale u Nas chyba jeszcze na to za wcześnie.
jarauto pisze:Mam nadzieję, że do tego czasu egzamin PES nie będzie jedynym kryterium rozpoczęcia specjalizacji.
PES póki co zdaje się po skończonej specjalizacji.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: jarauto »

pokiełbasiło mi się
LEP/LEK miało być
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: maciek_tyfel »

gercio pisze: Takie kryteria mogą być w cywilizowanych krajach, ale u Nas chyba jeszcze na to za wcześnie.
No ale chyba jest lepiej aniżeli np. te 10-15 lat temu.
gercio

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: gercio »

maciek_tyfel pisze:
gercio pisze: Takie kryteria mogą być w cywilizowanych krajach, ale u Nas chyba jeszcze na to za wcześnie.
No ale chyba jest lepiej aniżeli np. te 10-15 lat temu.
Pewnie trochę lepiej jest, ale jak dobrze pamiętam rozmowy zostały zniesione za rządów minister Kopacz, więc nie dawno.
IMO póki co niech zostanie jak jest, chyba że ktoś wymyśli bardziej obiektywne i jasne zasady.
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: smooth_criminal »

Ja uważam, że nie powinno być tych rozmów kwalifikacyjnych, sama nasza prowadzaca od zachowawczej to potwierdzila, ze te dodatkowe 15 pkt za rozmowe przewazalo czesto na korzysc lekarzy ze znajomosciami nie badzmy naiwni ze ta rozmowa ma sprawdzic poziom emocjonalno-intelektualny ale nalezy stwierdzic wprost ze napewno sprawdza to czy mamy znajomosci
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: maciek_tyfel »

Porównujmy to z innymi intratnymi zawodami - adwokatów czy komorników. Uważam, że względnie jest naprawdę ok.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Padre Morf »

nie badzmy naiwni ze ta rozmowa ma sprawdzic poziom emocjonalno-intelektualny ale nalezy stwierdzic wprost ze napewno sprawdza to czy mamy znajomosci

Cóż, ja się rekrutowałem w czasie rozmów i nikt mnie o znajomości nie pytał. Znajomych też nikt o to nie pytał, ja też nikogo o to nie pytałem. Rekrutujący też o tym nie wspominali - no chyba, że stwierdzenie, że ktoś chodził na koło naukowe do kliniki takiej o owakiej, którego opiekunem był dr X za chwalenie się znajomościami ]

Rozmowy są ważne - potem są takie sytuacje, że przychodzi ktoś na specjalizację i w momencie zdarzenia nagłego ma krok w kolanach. Potem się okazuje, że koledzy mu doradzili anestezjo, bo tu rozwiązuje się jedynie krzyżówki.
Porównujmy to z innymi intratnymi zawodami - adwokatów czy komorników. Uważam, że względnie jest naprawdę ok.

Adwokaci mają w tej chwili spory problem ze znalezieniem patrona. Tym którzy nie znajdą sobie go sami izba kogoś znajdzie (ew. wyznaczy drogą decyzji administracyjnej). Najgorzej i tak mają prokuratorzy i sędziowie od czasu zmiany przepisów i powołania KSSiPu.
zaqwsx987
Posty: 61
Rejestracja: 4 sty 2012, o 00:18

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: zaqwsx987 »

mam takie pytanie teoretycznie gdyby nie zaliczyć jakiegoś roku na lekarskim (st. stacjonare), to czy ten ostatni był by wtedy płatny?
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Przemeqq »

wydaje mi sie, że tak )
verq
Posty: 256
Rejestracja: 2 maja 2012, o 17:08

Re: Medycyna- 5 lat, czy to prawda?

Post autor: verq »

A nie będzie się płacić za ECTS powtarzanych przedmiotów po prostu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości