Medycyna!! Pytania, rady

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
hrhr
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2006, o 08:39

Re: Medycyna!!

Post autor: hrhr »

ja mam kilka kwestii do poruszenia.
po 1: w mojej opinii fizyka rozszerzona na maturze na medycyne to podstawa tak naprawde. cieszmy sie ze nie ma jeszcze matematyki rozszerzonej i polskiego i jezyka obcego. to nie brzmi nawet smiesznie. ktos kto chce zostac lekarzem musi miec pewne umiejetnosci, zauwazania pewnych zmian, dostrzegania czegos, czego przecietny uczen nie zobaczy. lekarz to osoba od ktorej zalezy zycie innego czlowieka. czy tos z was powiezl by swoje zycie osobie, ktora nie umie prostego zadania z matematyki czy fizyki zrobic? ja zdecydowanie NIE.
po 2: nie mowcie ze ludzie nie zdobywaja ponad 230pkt, bo widzialem ucznia co zdobyl 286pkt O_o powiecie ze szok, ja tez tak pomyslalem, ze to poprostu 3, jak nie 6-cio letnia praca z biochemfiz.
po 3: jaka jest droga na medycynie aby dojsc do sukcesu, wiem ze bylo to juz poruszane na tym forum, ale ja sie dalej nie lapie. np. zalozmy ze chce byc kardiochirurgiem i jestem tego w 100% pewny. ide na medyczna, po 7 latach zaczynam specjalizacje 1 stopnia czy jak?
po 4: dlaczego na akademii medycznej nawet jak ktos chce byc zwyklym lekarzem ogolnym, to ma jakies przeszczepianie watroby i inne. ?
po 5: co sie wydarza na 3 roku studiow na AM, wybiera sie specjalizacje?
[quote]

Re: Medycyna!!

Post autor: [quote] »

hrhr pisze:ja mam kilka kwestii do poruszenia.
Prosze bardzo
po 1: w mojej opinii fizyka rozszerzona na maturze na medycyne to podstawa tak naprawde.cieszmy sie ze nie ma jeszcze matematyki rozszerzonej i polskiego i jezyka obcego. to nie brzmi nawet smiesznie. ktos kto chce zostac lekarzem musi miec pewne umiejetnosci, zauwazania pewnych zmian, dostrzegania czegos, czego przecietny uczen nie zobaczy. lekarz to osoba od ktorej zalezy zycie innego czlowieka. czy tos z was powiezl by swoje zycie osobie, ktora nie umie prostego zadania z matematyki czy fizyki zrobic? ja zdecydowanie NIE.
Ta. Fiza podstawa?A niby czego?Racja, Że przydaje się logiczne myślenie, ale ono duŻo wspólnego z polskim(tj kuciem) nie ma!Matma teŻ niby takie gadanie logiczne myślenie ale to są zupełnieinne zasady w medycynie, bez sztywnych reguł wzorów itp. Fiza przydaje sie do zrzumienia urządzeń medycznych no i pewnych zachowań róŻnych ciał. Lekarz teŻ człowiek nie kaŻdy mui być geniuszem.
po 2: nie mowcie ze ludzie nie zdobywaja ponad 230pkt, bo widzialem ucznia co zdobyl 286pkt O_o powiecie ze szok, ja tez tak pomyslalem, ze to poprostu 3, jak nie 6-cio letnia praca z biochemfiz. :)
A kto mówi, Że nie mają heh
po 3: jaka jest droga na medycynie aby dojsc do sukcesu, wiem ze bylo to juz poruszane na tym forum, ale ja sie dalej nie lapie. np. zalozmy ze chce byc kardiochirurgiem i jestem tego w 100% pewny. ide na medyczna, po 7 latach zaczynam specjalizacje 1 stopnia czy jak?
No robisz inerne 5 albo 6 lat a potem kardiochirurga 6 lat. Czyli po 18 latach moŻesz nim być.
po 4: dlaczego na akademii medycznej nawet jak ktos chce byc zwyklym lekarzem ogolnym, to ma jakies przeszczepianie watroby i inne. ?
To nie znając medycyny chcesz wiedzieć czym będziesz się zajmował?
po 5: co sie wydarza na 3 roku studiow na AM, wybiera sie specjalizacje? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
femme

Re: Medycyna!!

Post autor: femme »

specjalizacje na AM wybiera sie po studiach(6latach) a wlasciwie tak nie do konca,wszystko zalezy od ocen i lepu
[quote]

Re: Medycyna!!

Post autor: [quote] »

Wybiera sie po 7. 6 lat stud i 13 miech staŻu. Oczywiście jeŻeli zda się dopsz lep to moŻna wybrać dowolną
hrhr

Re: Medycyna!!

Post autor: hrhr »

no wlasnie, na czym polega dostanie sie na specjaliacje? co to jest LEP? czy dostaja sie tylko najlepsi, np. na kardiochirurgie, czy zdaje sie egzamin, czy sie placi. jak sie to odbywa? :oops:
[quote]

Re: Medycyna!!

Post autor: [quote] »

Po pierwsze .
Jak napisalem na najbardziej oblegane specjalizacje dostaja sie najlepsi, nie placi sie za to.
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: Medycyna!!

Post autor: Seul »

LEP = Lekarski Egzamin Państwowy.
specjalizacja zależy m.in. od pktów zdobytych na LEPie.
dr.kicia
Posty: 43
Rejestracja: 8 maja 2006, o 14:24

Re: Medycyna!!

Post autor: dr.kicia »

jest jeszcze inna droga a mianowicie zdobycie specjalizacji za granica co czesto skraca czas na zdobycie wymazonej specjalizacji z racji tego ze w krajach zachodnich specjalizacja odbywa sie na nieco innych zasadach- np. neurochirurgia w USA trwa 7 lat, zaraz po ukonczeniu szkoly medycznej mozna zaczac(nie ma zadnego stazu). Oczywiscie nie jest tak pieknie jak by sie wydawalo. Dostanie takiej specjalizacji graniczy z cudem. Trzeba zdac rewelacyjnie (95% minimum) USMLE (3 stopniowy egzamin, odpowiednik LEPu) a nastepnie zostac zaproszonym przez dana jednostke specjalizujaca na rozmowe kwalifikacyjna. Ale oczywiscie jak sie chce to wszystko sie da zrobic.

To tak na marginesie jakby ktos byl zainteresowany.
I jak wyzej wspomniano google jest chyba najwiekrzym zrodlem informacji wiec mozna sobie wyszukac.
Pozdrawiam
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: Medycyna!!

Post autor: Seul »

zaraz, bo się pogubiłem już. 2 osoby mi dzisiaj powiedziały co innego
na ile AM można składać papiery? na jedną czy na wiele?
dr.kicia
Posty: 43
Rejestracja: 8 maja 2006, o 14:24

Re: Medycyna!!

Post autor: dr.kicia »

Seul pisze:zaraz, bo się pogubiłem już. 2 osoby mi dzisiaj powiedziały co innego
na ile AM można składać papiery? na jedną czy na wiele?
mozesz zlozyc i na 12 jak chcesz i masz tyle orginalow dokumentow.
ten wlasnie

Re: Medycyna!!

Post autor: ten wlasnie »

ja uwaŻam, ze 3 uczelnie to max ( chodź moŻna prawie na wszytskie jeŻeli Cię na to stać)jeŻeli nie dostaniesz się na te 3 to znaczy, Że albo matura była trudna albo nie poszło CI najlepiej albo poszukaj czegoś innego )
ziomalka
Posty: 155
Rejestracja: 10 mar 2006, o 17:18

Re: Medycyna!!

Post autor: ziomalka »

ten wlasnie pisze:jeżeli nie dostaniesz się na te 3 to znaczy, że albo matura była trudna albo nie poszło CI najlepiej albo poszukaj czegoś innego
zgadzam sie
Lara

Re: Medycyna!!

Post autor: Lara »

Fizyka ZDECYDOWANIE powinna być branna pod uwagę podczas rekrutacji na studia medyczne . Wychodze z załoŻenia , Że jeśli jakaś osoba , nie jest w stanie poradzić sobie z przygotowaniem się do matury rozszerzonej , nie poradzi sobie na studiach medycznych.
Osobiście nigdy nie lubiłam fizyki ,uwaŻałam , Że jest bardzo bardzo nudnym przedmiotem - teraz jak patrzę na to z perspektywy czasu wydaje mi się ,Że to była winna nauczycieli , którzy jawnie zniechęcali do tego przedmiotu! Fizyką zainteresowałam się z musu rok temu w drugiej klasie lo i naprawdę Żałuje ,Że tak pózno! Fizyka jest bardzo bardzo interesująca i jedyne czego wymaga to poswięcenia jej duŻej ilości czasu.a tak jak wiecie maturzysci nie mają go w nadmiarze . Mam świadomość ,Że będe musiała za rok powtarzać fizyke na maturze , ale patrze na to jak na wyzwanie,którego realizacja niewątpliwie przyniesie mi duzo wewnętrznej satysfakcji :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości