miareczkowanie

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
izotopek
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2006, o 10:07

miareczkowanie

Post autor: izotopek »

Witam.Mam wielka prosbe co bedzie do tego potrzebne?Jakie odczynniki i jakie naczynka.Prosze takze o pomoc jak po wykonaniu miareczkowania oblicza sie stezenie procentowe roztworu gdzie znajduje sie HCl na podstawie jakis hipotetycznych wynikow miareczkowanie.Z gory bardzo dziekuje za wszelka pomoc
Ostatnio zmieniony 24 lip 2006, o 18:41 przez izotopek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: miareczkowanie

Post autor: Mawr »

Co jest potrzebne do miareczkowania?
biureta
zlewka
stojak
i ew. mieszadełko magnetyczne

odczynniki (jakie to zalezy co chcesz miareczkowac)

Z tego co pamiętam (chemie analityczną miałem juz dawno temu.) wygląda to tak:
W zlewce masz roztwór którego chcesz sprawdzic stezenie(HCl) + wskaznik
z biurety spuszczasz powoli do zlewki powiedzmy zasade (o okreslonym stęzeniu), wskaznik pokaze Ci kiedy kwas zostanie zobojętniony
Na podziałce biurety odczytujesz ile musiales zuzyc do tego zasady
Z równania reakcji, obiętosci zuzytej zasady i jej stęzenia mozesz obliczyc stęzenie kwasu w zlewce.
Pozdrawiam (mam nadzieje ze czegos nie pokręciłem)
bagatha

Re: miareczkowanie

Post autor: bagatha »

jak ja to lubilam )

uzupelniajac wypowiedz Mawra:

biurete napelniasz mianowanym roztworem kwasu, a badany roztwor o okreslonej, odmierzonej pipeta objetosci do kolby stozkowej. Dodajesz niewielka ilosc wskaznika. Z biurety dolewasz do kolby roztwor mianowany (ale powoli!) Miareczkowanie konczy sie w momencie, gdy dodanie kolejnej kropli powoduje wyrazna zmiane barwy roztworu (tego badanego z dodatkiem wskaznika). W momencie konca miareczkowania ilosci substancji zawartej w roztworze z biurety jest rowna zawartej z kolbie.
Najpopluraniejszym wskaznikiem jest fenoloftaleina i oranz metylowy.

obliczenia to wyzsza szkola jazdy i tez musze zagladnac w notatki

Izotopek, skad Twoje pytanie? takie rzeczy wykonuje sie na zajeciach, a tam powinni wszystko wytlumaczyc,a przynajmniej naprowadzic i podpowiedziec, gdzie zagladnac by zrozumiec
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości