Mieszkańcy mchu

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Kilka tygodni temu, z braku czego lepszego, zabrałem się do fotografowania rozmnóżek mchu Orthotrichum lyellii (chyba). Kilka dni później w próbce pozostawionej w wodzie znalazłem sporo innych, interesujących zwierzątek. Fotografuję je MB30 z głowicą trino 1,5x i uważam, że daje to interesujące efekty ( w tej chwili na all. jest taka za 650 zł. Chyba taniej już nie będzie). Stosuje mocne oświetlenie boczne (oblique) i DF. Oczywiście wymaga to dużo światła i oświetlacz 10W, który dorobiłem, wystarcza, ale 13W będzie jeszcze lepszy. Ten typ oświetlenia ma oczywiście swe wady: pokazuje jedynie zewnętrzną formę, a nie budowę wewnętrzna zwierzaka, a poza tym jest praktycznie monochromatyczny, jeżeli nie liczyć fioletowych przebarwień wynikających z dyfrakcji światła, dlatego najlepiej usnąć kolory w obróbce zdjęcia, co jeszcze poprawia rozdzielczość. Niesporczaki robiłem chińskim no name 20x, inne 40x nikon CFN. Z głowicą MB30, daje to powiększenia 300x i 600x. Stary canon a650is pozwala czasami otrzymać zdumiewające powiększenia, ok. 90 cm na długim boku. Więcej i tak nie potrzebuję.

niesporczak DF, 300x
forum1.JPG
niesporczak w wersji czarno-białej
forum 2.JPG
niesporczak, chyba innego gatunku, w lekkim oświetleniu bocznym
forum3.JPG
wrotek w mocnym oświetleniu bocznym. Niestety kolory są bardzo brudne
forum5.JPG
monochromatyczne orzęski. Mocne oświetlenie pozwala fotografować je w ruchu (1/250s), pomimo oświetlenia bocznego
forum6.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: mieszkańcy mchu

Post autor: Boguslaw »

Kazub,

Co do trino od MB 30 to niedawno z silnie zdekompletowanym MB 30 za 150 zł. Nie wiem jednak czy sprzedany czy sprzedający się wycofał?
Numer oferty:7842226138 allegro

W Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, inne)
Post autor: phacops » sob lut 16, 2019 18:59
allegro 7842226138
Przyznajcie się który to zakosił?
"autor: phacops » sob lut 16, 2019 18:59
allegro 7842226138
Przyznajcie się który to zakosił?"
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Dalszy ciąg znalezisk :

Wrotek - trochę przypomina wieloryba. Może powinienem zabarwić tło na ciemny błękit.
for1.JPG
Orzęsek w wersji low-key
for2.JPG
Ameba atakująca orzęska. Zmieniłem kolor zdjęcia, bo w tej technice jest monochromatyczne, a nie znalazłem jeszcze informacji, jak uzyskać ładne szarości lub czernie.
for4.JPG
Powiększenie 600x, mikroskop MB30, obiektyw nikon CFN 40x, aparat canon a650is 12 Mpix.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Ciągle coś w tym mchu znajduję

1. Wrotek. Zostawiłem cały, źle zakomponowany kadr, żeby sprawdzić jak się zachowują achromaty pzo 20x. Chyba nieźle, bo ogon i głowa są dość ostre. Wytarłem ślady przysłony na rogach, ale oczywiście można to było zrobić lepiej. Powiększenie 300x.
for1.JPG
2. Fragment 1 zdjęcia. Powiększenie ok. 3x. Ziarno zaczyna być widoczne, ale i tak nieźle jak na 12 letni kompakt.
for2.JPG
3. Powiększenie ok. 1,5x zdjęcia orzęska zrobionego 40x pzo. Chyba wystarczająco ostre? Obok kawałek wrotka.
for3.JPG
Powiększenie 600x, MB30 trino, aparat canon a650 is, achromaty pzo
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Podkolorowałem tło, wieloryb chyba rzeczywiście wygląda lepiej.
a75 — kopia — kopia.JPG
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: Pickul »

Wcześniej nie zauważyłem, nieźle, niektóre zdjęcia prawie jak DIC
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Prawda? Oświetlenie boczne ma wielkie możliwości
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: Boguslaw »

Też przeoczyłem ciąg żyjątek z mchu :-(
Bardzo plastyczne te fotografie
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: phacops »

Moc światła swoje robi Ja czekam na mój led 10W wtedy to będzie można robić DF bez różnego rodzaju prążków z żarnika.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Moc światła jest b. istotna. Wszystkie zdjęcia są zrobione z matówka, to chyba też istotne. Przeczytałem w książce o mikroskopach, że oświetlenie boczne zwiększa podwójnie rozdzielczość. Czy to znaczy, że np. w przypadku obiektywu 20x NA zwiększa się z 0.400 do 0.800? Może ktoś mądry mi to wytłumaczy? Przeczytałem również interesującą dyskusję na niemieckim mikro-forum na temat różnicy między achro, planami i plan-apo, z której wynika, że najprostsze obiektywy mają największy kontrast i głębię ostrości. Zebrałem te informacje do kupy i zrobiłem kilka prób z pzo 20x i 40x. Jak sami możecie sprawdzić, wyszło nieźle. Będę musiał jeszcze nad tym popracować, ale wygląda na to, że można osiągnąć niezłą ostrość na całym zdjęciu.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: phacops »

Oświetlenie skośne to jest po części coś co jest nazywane w starszej literaturze jako nanoskopia. Przy dużym oświetleniu drobnych obiektów w ciemnym polu można uzyskać drobne silne oświetlone detale nawet jeśli są poniżej teoretycznej zdolności rozdzielczej. Coś na takiej samej zasadzie jak z gwiazdami w nocy. O matówce to przyznam iż bym nie pomyślał. W K51 była matówka z soczewką ale o się zalecało jedynie wobec x5. Dajesz ją normalnie na port świetny czy na gniazdo filtrowe?

Co głębi ostrości to jest pochodną jasności obiektywu. Achromaty są ciemniejsze więc mają naturalnie większą głębie od wyższej klasy optyki. Zdobądź jakieś stare krótki RMS te to powinny być ciemnie i mieć większą głębie ostrości. Normalnie można by głębie zwiększyć przesłoną kondensora tylko w skośnym to już się często nie bardo da. Niektóre obiektywy mają przesłonę wbudowaną. Idzie do mnie CF x2 plan fluor który ma przesłonę ten to może być ciekawy na owady. Zobaczę jak to będzie działać gdyż zwiększenie głębi ostrości zwykle skutkuje jednak spadkiem rozdzielczości. Masz projekcje okularową na głowicy biono czy już tri?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Znalazłem art., wg. którego oświetlenie niespójne zwiększa dwukrotnie rozdzielczość obrazu mikroskopowego w porównaniu ze spójnym oświetleniem, a matówka zwiększa niespójność. W dodatku autor zauważa, że światło spójne powoduje różne niepożądane efekty, jak przebarwienia i rozszczepianie światła. Byłoby to sprzeczne z powszechnym poglądem, wg. którego światło ukierunkowane daje ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz niż światło rozproszone". Jeżeli chodzi o oświetlenie boczne, znalazłem wykład z optyki instrumentalnej dr hab. inż. Władysława Artura Woźniaka, wg którego oświetlenie boczne zwiększa np. NA z 0.700 do 1. Jeżeli chodzi o mnie, to używam kawałek matowego plastiku z naklejonymi kółkami, wsuwany między przysłonę a kondensor. Pozwala to uzyskać ten efekt DIC w różnym natężeniu, od jasnego pola do DF
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mieszkańcy mchu

Post autor: jarud »

Nadal coś znajduję w tych 5 cm2 mchu. Ostatnio wyłowiłem tetrahymenę pyriformis, wielkiego drapieżnika świata pierwotniaków. 4 tetrahymeny usiłowały wydostać się ze skorupki jakiegoś osiadłego pierwotniaka, którego prawdopodobnie zjadły, w końcu przepchnęły się przez szczelinę przy „korzeniach”. Tetrahymeny mają ok. 40 mikronów średnicy.
MB 30 trino, 40x pzo, powiększenie 600x
Tetrahymena pyriformis 2.JPG
Tetrahymena pyriformis 4 — kopia.JPG
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości