Mieszanie się krwi u krokodyla

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Mieszanie się krwi u krokodyla

Post autor: North »

Witam,
natknąłem się ostatnio na informację, że u krokodyla mimo obecności pełnej przegrody międzykomorowej dochodzi do mieszania się krwi. Mieszanie to ponoć zachodzi u samej podstawy łuków aorty (lewego i prawego), jednak nie wiem, jak w przypadku mieszania krwi pochodzącej w obu przypadkach z lewej komory (czyli natlenowanej) może pojawić się krew odtlenowana. Stożek tętniczy przekształcił się w tętnicę płucną (nią u krokodyli płynie krew jedynie odtlenowana) i aortę, która wtórnie się podzieliła na dwa łuki. Ale skoro aorta wychodzi z lewej komory to nawet jeżeli te łuki się kiedyś łączą, dojdzie do wymieszania się krwi natlenowanej z natlenowaną. Jedynym moim pomysłem jest to, że lewy łuk aorty (tam ponoć jest krew mieszana) jest w jakiś sposób połączony z komorą prawą/tętnicą płucną, w których faktycznie mamy do czynienia z krwią odtlenowaną. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo sytuacji:D Z góry dziękuję, jeżeli ktoś wie jak to wygląda u krokodyla.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość