Mam problem z rozwiązaniem tych dwóch zadań.
1. Ile wody musi odparować z 1000g w 20 stopniach C roztworu CuSO4, aby masa wydzielonych kryształów CuSO4*5H2O wynosiła 100g? Parowanie wody ma miejsce w 20 stopniach C, a rozpuszczalność CuSO4, w tej temperaturze wynosi 207 g/kgH2O. Pamiętaj, że krystalizacja jest odwrotnością procesu rozpuszczania.
2. Ile gramów 20% r-ru NaCl trzeba dodać do 250g 10% r-ru NaCl, aby otrzymać roztwór zawierający 10% masowych jonów chlorkowych? Ile moli jonów chlorkowych zawiera powstały roztwór?
Mieszaniny Zadania Ile wody musi odparować
-
- Posty: 1479
- Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30
Re: Mieszaniny Zadania Ile wody musi odparować
1.
1207g nasyconego roztworu zawiera 207 g CuSO4, to 1000g roztworu zawiera 207*1000/1207=171.5 g CuSO4 oraz 1000-171.5=828.5 g wody.
100g CuSO4 zawiera 100*(160/250)=64g CuSO4 oraz 100-64=36 g wody.
Po wykrystalizowaniu roztwór będzie zawierał 171.5-64=107.5 CuSO4 oraz 828.5-36=792.5 g wody.
107.5 g CuSO4 tworzy roztwór nasycony z (107.5/207)*1000=519.32 g wody,
Należy więc odparować 792.5-519.32=273.18 g wody.
2.
20% r-r NaCl jest 20*35.5/58.5=12.14% ze wzgledu na chlorki, natomiast 10% r-r NaCl jest 6.07% ze względu na chlorki.
Mozna teraz z krzyża pojechać, albo inną metodą, np:
x*12.14%+250*6.07%=(250+x)*10%
x=459.1 g = szukana masa roztworu.
W końcowym roztworze będzie zawarte (459.1+250)*10%=70.91 g chlorków, co stanowi 70.91/35.5=1.997 mol.
Powinno być: "Ile wody musi odparować z 1000g nasyconego w 20 stopniach C roztworu CuSO4..."
1207g nasyconego roztworu zawiera 207 g CuSO4, to 1000g roztworu zawiera 207*1000/1207=171.5 g CuSO4 oraz 1000-171.5=828.5 g wody.
100g CuSO4 zawiera 100*(160/250)=64g CuSO4 oraz 100-64=36 g wody.
Po wykrystalizowaniu roztwór będzie zawierał 171.5-64=107.5 CuSO4 oraz 828.5-36=792.5 g wody.
107.5 g CuSO4 tworzy roztwór nasycony z (107.5/207)*1000=519.32 g wody,
Należy więc odparować 792.5-519.32=273.18 g wody.
2.
20% r-r NaCl jest 20*35.5/58.5=12.14% ze wzgledu na chlorki, natomiast 10% r-r NaCl jest 6.07% ze względu na chlorki.
Mozna teraz z krzyża pojechać, albo inną metodą, np:
x*12.14%+250*6.07%=(250+x)*10%
x=459.1 g = szukana masa roztworu.
W końcowym roztworze będzie zawarte (459.1+250)*10%=70.91 g chlorków, co stanowi 70.91/35.5=1.997 mol.
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Ile wody należy dodać do mieszaniny kwasu octowego i etanolu
autor: marcin18500 » 6 maja 2019, o 22:04 » w Chemia w szkole i na studiach - 1 Odpowiedzi
- 3156 Odsłony
-
Ostatni post autor: 00000000000000000000
7 maja 2019, o 08:48
-
-
- 2 Odpowiedzi
- 10904 Odsłony
-
Ostatni post autor: vilya
13 lut 2016, o 15:08
-
-
Stała równowaga reakcji autodysocjacji wody a iloczyn jonowy wody
autor: lena1789l » 23 lut 2018, o 15:22 » w Chemia analityczna - 3 Odpowiedzi
- 56591 Odsłony
-
Ostatni post autor: 00000000000000000000
19 gru 2019, o 11:40
-
-
- 0 Odpowiedzi
- 35856 Odsłony
-
Ostatni post autor: steven69
4 wrz 2015, o 10:48
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości