Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
kamel003
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2019, o 17:57

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: kamel003 »

Witam, mikrografią zacząłem interesować się jakiś czas temu ale ostatnio dopiero miałem "chwilę" na zdjęcia... Pracuję na Canon 70D + pierścienie pośrednie + Nikon BD Plan 5 0.1 210/0. Obiektyw póki co tylko taki posiadam..

Kod: Zaznacz cały

photos.app.goo.gl/ooMyggJCvPckux1Q6
Chętnie udoskonalę swoje zdjęcia, miło będzie porozmawiać co zmienić (tak wiem ... obiektyw :P ), poprawić...
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Boguslaw »

To raczej takie extreme macro :-)
Obiektyw przedni do mikroskopu, ale nie miałem przyjemności mieć i sprawdzić w połączeniu z body aparatu foto ;-)
Poluj na tanie achromatyczne obiektywy Lomo, PZO i inne 2x-20x.
Przy tej skali odwzorowania, to tak jak napisał phacops, najlepiej na sztywno i zdalnie.

Czym-jak oświetlasz?
kamel003
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2019, o 17:57

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: kamel003 »

Oświetlam lampą Yongnuo YN300 Air LED oraz jeśli nadal "ciemno" lampami studyjnymi. Co do samych obiektywów to chętnie odkupie adapter pod M42>M20/M25. Na chwilę obecną wykorzystuję mocowanie EF > M42 > M26
Sara_Łukasik
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2019, o 22:51

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Sara_Łukasik »

Witam,
Mam dwa pytania. Po pierwsze, jak rozpoznajecie fotografowane obiekty? Starałam się znaleźć jakieś klucze, atlasy ale nic takiego nie ma. Chodzi mi o glony i pierwotniaki. :(

Po drugie- mam mikroskop Genetic Pro. Kamera zainstalowana jest w środku, ale jakość zdjęć, które wykonuje jest... Straszna. Dużo lepsze wychodzą mi telefonem, kiedy robię je przez obiektyw. :')
I stąd pytanie- czym i jak najlepiej robić zdjęcia? Czy zwykłym aparatem, umieszczonym na jakimś statywie? Zainwestować w lepszą kamerę do mikroskopu?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: jarud »

Jest "Algologia - praktyczny przewodnik" Joanny Czerwik-Marcinowskiej jeszcze dostępna w księgarniach internetowych. Pierwotniaki - np "Podstawy Protozoologii" Anny Czapik, trudniejsze do zdobycia. No i strony internetowe - ich lista jest na forum.
Co do aparatu, to opisałem dziś proste rozwiązanie w innym wątku.
psychofuck
Posty: 50
Rejestracja: 9 sty 2016, o 16:03

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: psychofuck »

Coś dla początkujących i nie tylko :) Polecam obejrzeć do końca.
walkamed
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2020, o 02:35

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: walkamed »

Dzień dobry.
Witam się z wami moim pierwszym stackiem z mikroskopu. 272 zdjęcia, stacking w heliconie, obróbka w lightroom
Załączniki
2020-06-04 272raw.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Boguslaw »

Jakie powiększenie/wielkość owada?
Na zwykłym biologicznym mikroskopie ze światłem odbitym, czy na stereoskopowym?
walkamed
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2020, o 02:35

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: walkamed »

Owad 3mm, powiększenie 4x
Mikroskop Delta Optical Genetic Pro. Światło odbite z dwóch latarek.
Radnøør
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2024, o 21:27

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Radnøør »

Witam wszystkich.
Nie jestem biologiem lecz fotografikiem, więc nie spodziewajcie się po mnie mega wiedzy w tym temacie.
Radnøør
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2024, o 21:27

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Radnøør »

Bardzo zainteresowała mnie microfotografia, myślę że to poprostu ewolucja od makro które robię. Chciałbym uzyskać 20-60krotne powiększenie. Czy znacie jakieś tanie mikroskopowe obiektywy lomo etc. Może jak złapię bakcyla to wejdę w droższy sprzęt, ale na razie szukam czegoś aby spróbować. Czy np taki obiektyw jest ok?

OBIEKTYW LOMO 160MM APO 20 X 0,7-1,0 MIKROSKOP
obiektyw.jpg
obiektyw.jpg (10.5 KiB) Przejrzano 742 razy
Obiektyw wysokiej klasy APO oil ze zdjęcia + pudełko, redukcja się najprawdopodobniej zapiekła i się nie odkręca, w środku zanieczyszczenia, stąd taka niska cena 99 zł, obiektyw sprawny testowany, mocowanie - 0.8″-36 (RMS) pasuje do mikroskopów PZO oraz innych z gwintem o średnicy ( ok 20mm ). Polecam jako ciekawa lepsza alternatywa do obserwacji.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2024, o 05:39 przez Admin, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Usunięto aktywny link do strony zewnętrznej! Dodano zdjęcie i treść z ogłoszenia
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Boguslaw »

Jest ok do mikroskopii
Nie wiem czy ten model APO będzie prawidłowo działał z korpusem aparatu, ale ponoć wyroby Lomo działają bez problemu (???)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: jarud »

Opis sugeruje, że obiektyw jest w marnym stanie. Wydaje mi się, że 20x, to trochę za dużó. Takim obiektywem robi się np zdjęcia wrotków, które mają do ok. 0,5 mm. Z tego co się orientuję, na aparatach montuje się obiektywy 4x-10x, nie wiecej - ze względu na mikrą odległość roboczą i trudności z oświetleniem. Spotkałem się z pozytywnymi opiniami na temat chińskich 4x achro. Nie są one drogie. Może warto od nich zacząć? Warto też chyba kupić jakiś tani mikroskop. Wtedy można zmierzyć się z prawdziwą mikrofotografią :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość