mikroorganizmy wewnątrz skał

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

mikroorganizmy wewnątrz skał

Post autor: Vinci »

Rozwój mikroorganizmów wewnątrz skał. Jeśli ktoś mogłby cokolwiek na ten temat powiedzec
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: mikroorganizmy wewnątrz skał

Post autor: Savok »

hmm. a co chcesz wiedziec? gatunkow nie podam bez podrecznika, zostal niestety w domu. jak znam zycie to pewnie jakies archeonty albo malowymagajace baktary, dlugi czas generacji bo malo pozywienia, mozliwe, ze chemisyntetyzujace. Ale to informacje z glowy, sprobuj cos zgooglac.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: mikroorganizmy wewnątrz skał

Post autor: Vinci »

Ja googlowałem i to duzo zanim napisałem, dogłowy mi nie wpadło zeby szukac tego jako wietrzenie skał. Jakby ktos był ciekawy
Bakterie są bardzo silnie działajaca na skały grupą organizmów
-Autotrofy:

+bakterie siarkowe : metabolizm nieorganicznych związków siarki do siarczanów, niszczących substancje mineralną w obecności kwasu siarkowego (Thiobacillus)
+akterie azotowe: utleniające nieorganiczne związki azotu, w środowisku w którym źródłem azotanów i amoniaku jest zanieczyszczone powietrze powodują niszczenie zabytków, betonu i cementu (Nitrosomonas, Nitrobacter)
-heterofrofy:

niektóre produkują kwasy organiczne i fenole zdolne rozpuszczając podstawowe budulce skał, rekrystalizacja w głębszych partiach pod powierzchnią skał (Micrococcus, Flavobacterium, Pseudomonas)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości