Mikroskop dla myrmekologa

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
szympat
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2012, o 17:05

Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: szympat »

Witam wszystkich forumowiczów.
Bardzo Was proszę o standardową na każdym forum pomoc w wyborze sprzętu.
Jestem pasjonatem myrmekofauny. Posiadam trzy kolonie mrówek. Jestem na etapie zaawansowanym, przyswajam kolejne dawki wiedzy Chciałbym obserwować mrówki i ich organizmy w dużym powiększeniu. Lupa jest kiepskim narzędziem. Jaki zatem mógłbym kupić mikroskop? Przeczytałem już kilka wątków na forum i wiem, że ma to być (zapewne) mikroskop stereoskopowy. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, coś więcej. Nie mam żadnego odniesienia jeśki chodzi o powiększenia. Nie mam pojęcia co zobaczę w powiększeniu np 20x. Dysponuję kwotą do 600zł aczkolwiek, jeśli ktoś wskaże mi lepszy sprzęt, który mógłbym wykorzystać w warunkach domowych to poproszę.
JohnyM

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: JohnyM »

W uproszczeniu mikroskop stereoskopowy i lupa to właściwie to samo, mst daje trochę lepszy efekt wizualny. Tak swoją drogą to często sprzedawcy nazywają lupy binokularowe jako MST . Do mrówek powiększenie 20x - 40x powinno być aż nadto zadowalające. Większe powiększenia jeśli chcesz się bawić w krojenie. MST starsze mają wymienne obiektywy (skokowa zmiana powiększenia) i okulary ustawione pionowo (jak mst127 pzo za jakieś 200-400zł). Nowsze mają już zazwyczaj okulary pochylone i funkcję zoom (powiększenia zmieniane płynnie), lub skokowe ale na jednym obiektywie - te są dużo droższe i nie wiem czy do 600zł kupisz chociażby MST130 z PZO (bardzo fajny sprzęt). Do obserwacji owadów oświetlenie górne (obserwacja w świetle odbitym), dolne może się przydać przy krojeniu. Bardzo ważne dla MST to odległość robocza i przedmiotowe pole widzenia. Właściwie to one a nie powiększenie, wpływają na komfort i jakość obserwacji.
szympat
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2012, o 17:05

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: szympat »

Dziękuję.
Jestem raczej przeciwnikiem taniochy z Chin niestety w temacie mikroskopów nie potrafię rozróżnić, co dobre a co kiepskie.
Pewnie trzeba będzie dozbierać funduszy.
Rozumiem, że wybierać wśród mst oraz powiększenia do 40x ?

Czy mogę Cię prosić o jakiś układ zależności przy parametrach przedmiotowe pole widzenia oraz odległość robocza"? Czy im większe tym lepsze ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: planapo »

na stereoskopowych niestety sie nie znam wiec nic ciekawego nie powiem, ale jesli chcesz unikac chinszczyzny to oprocz PZO na allegro porozgladaj sie po ebayu, moze cos ciekwego sie znajdzie po dobrej cenie. mikroskopy stereoskopowe renomowanych producentow pojawiaja sie regularnie.
szympat
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2012, o 17:05

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: szympat »

To jeszcze spójrz proszę na te dwa mst z allegro. Czy ta firma coś Ci mówi ?
allegro
2506829368
2513694910
JohnyM

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: JohnyM »

To są mikroskopy klasyczne, tobie całkowicie nieprzydatne. Co do chińskich mikroskopów, to nie wypowiadam się bo miałem kontakt tylko z PZO i Olympus.
Im większa odległość robocza tym lepiej - masz miejsce do manipulacji przy obiekcie (zazwyczaj takie obiektywy są też mniej czułe na grubość preparatu - przynajmniej takie jest moje odczucie). Im większe pole widzenia tym lepiej - widzisz cały obiekt a nie tylko jego wycinek. Im większe powiększenie tym (zazwyczaj) mniejsze pole widzenia i odległość robocza. Czyli dobierasz parametry (powiększenie vs odległość robocza i pole widzenia) tak żeby spełniały twoje oczekiwania.
Dla ciebie polecam szczególnie MST 130/131 PZO, który możesz trafić za dobrą cenę, świetny mikroskop. Osobiście posiadam MST127 (jest to już zabytek o nie najlepszych parametrach) który można kupić za śmieszne pieniądze (mój za 150zł) a jest wciąż całkiem przyzwoity.
Edit co do powiększenia: zazwyczaj masz możliwość szerokiego doboru powiększenia dzięki zoom", wymianie obiektywów i okularów. Także większość mikroskopów stereoskopowych będzie oferować zakres powiększeń od około 10 do 100. Niektóre wyjątkowo drogie MST osiągają powiększenie do 300x. Można też przerobić mikroskop klasyczny na stereoskopowy, ale to już nie to samo". Otrzymujemy wtedy bardzo duże powiększenia, ale malutkie pole widzenia i odległość roboczą. Obserwacja żywej mrówki jest wtedy praktycznie nie możliwa a martwej będzie wymagać sklejania dużej ilości fotek.
Także powiększeniem na twoim miejscu bym się nie przejmował, a raczej pozostałymi parametrami.
Przykładowo MST131 PZO ma odległość roboczą 10cm i pole widzenia w zależności od powiększenia od 5cm (5x) do paru milimetrów (100x)
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: Pickul »

szympat mikroskop stereoskopowy wygląda tak:
allegro 2463721508
o MST130 słyszałem sporo pozytywnych opinii, sam od czasu do czasu używam LEITZ z 1931 roku i też daje radę
szympat
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2012, o 17:05

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: szympat »

No, i pięknie bardzo mi pomogliście. Dziękuję.
Nadal proszę innych o podpowiedzi.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: szperu »

Ten chińczyk wydaje się ciekawy, duży zakres powiększeń, ale ja się na tym mało znam.

Kod: Zaznacz cały

optek.pl/mikroskopy-techniczne/97-st5.html
1.jpg
JohnyM

Re: Mikroskop dla myrmekologa

Post autor: JohnyM »

Za taką cenę próbowałbym dostać PZO z allegro.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości