Mikroskop dla studentki biologi

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
silent22
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2021, o 13:17

Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: silent22 »

Dzień dobry,
Potrzebuje pomocy w wyborze mikroskopu dla córki, obiecaliśmy z żoną mikroskop jak zaliczy pierwszy rok studiów, troszkę poczytałem i mniej więcej (bardziej mniej) wiem za czym się rozglądać.
Mój budżet to 2000pln, niewiele mogę przekroczyć ale żeby było warto, poprzeglądałem allegro i znalazłem 3 oferty, proszę o informację czy warto się czymś zainteresować.

1:PZO Biolar

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/pzo-mikroskop-biologiczny-biolar-led-cree
2.PZO

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/mikroskop-optyczny-pzo-z-zasilaczem
I dwa przekraczające budżet:
3. PZO Mikroskop polaryzacyjny MST-130

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/pzo-mikroskop-polaryzacyjny-mst130
4. Mikroskop Zeiss Axiotron

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/mikroskop-zeiss-axiotron
Będę wdzięczny za każdą pomoc.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Jeżeli już, to ten pierwszy, biolar. Mikroskop jest oferowany od jakiegoś czasu, ale widocznie cena jest za wysoka, albo ew. nabywcy nie mają przekonania do oświetlacza led proponowanego przez sprzedawcę. Natomiast sam mikroskop prezentuje się doskonale, ma okulary WF i obiektyw 20x, które w zasadzie stanowią wyposażenie dodatkowe i kosztują ok. 150 zł. Radzę zażądać od sprzedawcy dołączenia firmowego oświetlacza, a w tej cenie można oczekiwać również i transformatora. Mam wrażenie, że sprzedawca oferuje drugi biolar w tej samej cenie, ale z gorszymi okularami i bez obiektywu 20x, więc trzeba zachować ostrożność. Kupiłem kiedyś taki oświetlacz. Sam pomysł nie jest zły, natomiast żarówka led samochodowa miała swoją soczewkę, którą musiałem usunąć. Światło było b. zimne, a niebieski filtr w podstawie mikroskopu dodatkowo je wyziębiał, więc musiałem usunąć również i ten element, co wymagało trochę trudu. Ten mikroskop działa w proponowanej konfiguracji, można go kupić i zrobić tych kilka przeróbek, niespecjalnie skomplikowanych, albo zostawić w obecnym stanie. Z firmowym iluminatorem i transformatorem nie będzie to specjalna okazja, ale cena nie jest zbyt szokująca. Można też zastanowić się nad chińczykiem. Mikroskop Delta Optical Genetic Pro Trino kosztuje ok. 1600 zł i w zasadzie pozwala od razu robić zdjęcia. W przypadku biolara, ta opcja (głowica trino z dodatkowym wyjściem dla aparatu foto) kosztuje dodatkowo przynajmniej 800 zł i trzeba trochę poszukać.
Córki są kosztowne. Coś o tym wiem. :)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: Boguslaw »

Wszystko tak jak napisał jarud :-)
Też bym oczekiwał ("żądał") oryginalnego oświetlacza i zasilacza!
Opcja z Delta Optical Genetic Pro Trino jest dobra, jeśli nie będzie planowane rozbudowywanie mikroskopu ale kto to teraz wie ;-)

Ps. Żyję, pomimo dwóch dziur w głowie i jednej w brzuchu :D
silent22
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2021, o 13:17

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: silent22 »

Dziękuje za odpowiedzi,
Mówicie o tym chińskim:

Kod: Zaznacz cały

zoom-n-joy.pl/katalog/mikroskop-delta-optical-genetic-pro-trino/
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: planapo »

Spokojnie Genetic Pro da rade. Jak córka jest studentka i ma go uzywac do pracy to wydaje mi sie ze nie bedzie bawila sie w polowania na allegro i poszukiwanie czesci.

Bogusław - najlepszego!! (:
silent22
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2021, o 13:17

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: silent22 »

Pewnie masz rację, jako że jestem laikiem w tym temacie dlatego pytam.

Znalazłem jeszcze coś takiego:
Laboval 4
olx 189855841

I coś takiego:
Levenhuk 740t
olx 670727116

Możecie mi coś o nich powiedzieć?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: jarud »

Bogusławie, teraz może być już tylko lepiej :) Wygląda na to, że reperowali Cię młotkiem. Życzę dużo zdrowia!
Teraz mikroskopy:
Laboval 4 to taki lepszy mikroskop szkolny. Ma nietypowe żarówki, co zawsze zwiększa koszty. Brakuje obiektywu 40x. Cena zawyżona przynajmniej 2x. Laboval 2 kupiłem niedawno za 200 zł.
Levenhuk ma podobne możliwości co Delta, tyle że do tego ostatniego można na pewno dokupić kontrast fazowy i polaryzację, a pewno i kondensor ciemnego pola, co pozwala zastosować podstawowe techniki obserwacyjne. Nie wiem jak to jest z Levenhukiem, trzeba to sprawdzić. To głównie kwestia estetyki: biały, czy grafit? Planapo ma rację - Delta całkowicie wystarczy studentowi, weterynarzowi, a nawet biologowi do podstawowych badań. Oba to mikroskopy do tzw. "badań rutynowych". Biolar to, w założeniu, mikroskop do badań naukowych. Ma rozbudowany system oświetlenia z dodatkową przysłoną "polową", regulowanym kondensorem i wszystkimi urządzeniami do technik specjalnych. Tyle, że wszystko to należy wyszukać, często wyczyścić i wyregulować. Czy córka ma takie takie zainteresowania? Jeżeli majsterkowanie Jej nie pociąga, lepiej kupić chińczyka. Za kilkadziesiąt zł można kupić uchwyt do smartfona i robić doskonałe zdjęcia. Z biolarem to już nie jest takie proste. Jeżeli córka zainteresuje się tematem, zawsze można sprzedać chińczyka i zabrać się do kompletowania biolara.
silent22
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2021, o 13:17

Re: Mikroskop dla studentki biologi

Post autor: silent22 »

Dziękuje, wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość