[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Może być ten, może być studar, mniej skomplikowany. O kondensor trzeba zapytać. Najlepiej kupić kompletny sprzęt. Być może kondensor został zsunięty w dół i dlatego nie widać go przez otwór w stoliku.
Black_one
Posty: 13
Rejestracja: 12 cze 2019, o 10:54

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Black_one »

Jeśli nie ma kondensora, to tak jak pisaliście wcześniej, mogę go dokupić na osobnej aukcji, tak?
Jakiegoś konkretnego wtedy szukać? Bo jest kilka dostępnych.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Kondensor powinien mieć średnicę 39 mm (stare pzo miały 37 mm). Na all. jest pasujący za 30 zł. Lepszy byłby z pojemnikiem na filtry, ale na początek taki wystarczy. Ten za 119 zł też pasuje, jest b. dobry, ale 119 zł to dużo. Zaproponuj sprzedającemu 150 zł.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

olx 515450033

Zalecałym ostrożność przy zakupie tego mikroskopu. Tak jak napisał jarud jest to napewno mikroskop z serii ML. Poszczególne modele są dość trudne do rozróżnienia, a niektóre z nich miały tubus o długości 170 mm. Mikroskop z ogłoszenia ma obiektywy na 160 mm. I jeśli sprzedawca nie sprawdzi dokładnie, że wszystko działa i da się złapać ostrość to może się okazać, że sam mikroskop jest 170 mm i obiektywy które są w zestawie są z nim nie kompatybilne, i bez modyfikacji nic w nim nie zobaczysz. Najlepiej podjechać i samemu sprawdzić jeśli masz taką możliwość.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Mam ten model bino. Wszystko działa. Te białe modele były chyba późniejsze. Mikroskop jest nadal do kupienia?
efekt-motylka
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2019, o 10:13

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: efekt-motylka »

Wydaje mi się że do 500 zł, można wybrać coś z tego asortymentu.
Do 500 zł mikroskopy to raczej 'pierwsze' mikroskopy, kupowane na samym początku :) Te fajnie się sprawdzają, nawet dla młodych naukowców. Ja mogę polecić z czystym sumieniem.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na all. sprzedawany jest ostatnio "MIKROSKOP BIOLOGICZNY PZO DO PREPARATÓW" za 99,99 zł. Kupiłem ostatnio coś takiego, bo zaintrygowały mnie te cztery obiektywy. Podczas czyszczenia okazało się, że w odróżnieniu od modeli 3-obiektywowych, ten ma ruchomy kondensor. Jest to nadal tani, plastikowy kondensor, ale można go podnosić i opuszczać przy pomocy górnego pierścienia. Nie jest to może zbyt wygodne i nie wiem, czy da się ustawić oświetlenie Kohlera, ale jest to zabawne odkrycie, bo wydawało mi się, że wiem wszystko na temat szkolnych mikroskopów. Nie wiem tylko, czy ich ewolucja szła w kierunku upraszczenia, czy skomplikowania. Jest to dosyć rzadki model, więc chyba jednak PZO wybrało drogę ułatwiania sobie produkcji. To mój czwarty mikroskop tego typu. Modele 3 i 4 obiektywowe sa zupełnie wystarczające dla początkujących, zwłaszcza dzieci.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Pokaż go, jak możesz.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bogusławie, wstukaj "mikroskopy pzo allegro" i znajdziesz po tytule ten mikroskop. Sprzedawca zrobił kilka zdjęć, które z grubsza wszystko pokazują, nawet ten kondensor z dwoma pierścieniami przesuwu i przysłony. Nic lepszego nie wyprodukuję
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

OK, dzięki.
Myślałem, że Ty kupiłeś i już go nie ma.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

W latach mej młodości, w Pałacu Kultury w Warszawie funkcjonował klub 6x9. To nie to, co myślicie, małe świntuszki. To był poważny klub fotografów robiących zdjęcia stykowe w tym formacie. Tego rodzaju twórczość wymagała dużej dyscypliny. Nie dało się poprawić zdjęcia: trzeba było właściwie ustawić pion i poziom, wybrać kadr i naświetlenie. Coś podobnego można by zrobić z tymi mikroskopami szkolnymi, Może wprowadzić tanie usprawnienia - oświetlenie, lepszy kondensor itp. Trochę już się tym bawiłem i - głupia sprawa - czasami osiągałem z oświetleniem bocznym i DF wyniki nie gorsze niż na biolarze . Jeżeli ktoś ma ochotę, możemy wspólnie spróbować :)
pawel3410
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2019, o 19:50

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pawel3410 »

Witam.
Chciałbym kupić mój pierwszy mikroskop. Raczej na początek coś bardzo taniego i używanego, bo nie wiem jak to się dalej rozwinie. Na oku mam 2 sztuki w cenie ok 100pln:
1. Opticon BIOLIFE (okular x16, obiektywy x4 x10 x40, barlowa 1,6 powiększenia x102 x256 x1024)
2. Delta optical BioLight 200 (okular x10, obiektywy x4 x10 x40, powiększenia x40 x100 x400)

Który z nich jest lepszy?
Czy można w nich wymienić obiektyw lub soczewki z PZO?
Czy powiększenie x400 jest wystarczające aby dobrze obejrzeć komórki ludzkiej krwi?

Na all chyba nie ma nic lepszego w tej cenie?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Oba to zabawki dla dzieci, z czego pierwszy absolutnie niewart fatygi.

Poczytaj tutaj: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... 48822.html

Pod 400x zobaczysz komorki krwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości