[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Postudiuj kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... t48822.htm i dookreslisz swoje pytanie, wtedy - jesli rzeczywiscie bedzie taka potrzeba - bedziesz mial indywidualna odpowiedz bo na ten moment niczego ponad to co było powiedziane dziesiatki razy nie potrafie dodac, a powtarzac sie nie chce
groblus
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, o 20:27

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: groblus »

Cześć,
Nie będzie w tym co napiszę nic oryginalnego - po przeczytaniu waszego przewodnika o kupowaniu mikroskopu (zalinkowanego przez planapo post powyzej) wywróciliście moje plany zakupowe zupełnie do góry nogami. (I to chyba dobrze.)
Budżet którym dysponuje jest dość skromny, a wymagania są . Mikroskop jest prezentem dla dzieci i dla mnie (odpowiednio 6, 10, 36 lata). Żadne z nas nie jest biologiem i nie szukamy profesjonalnego, natomiast bardzo zależy mi na tym, żeby mikroskop spełniał swoją podstawową funkcje w sposób nienaganny - pozwalał obserwować obrazy z mikroświata, bez żadnych oszust, udawanych powiększeń tylko czysto i ostro. Chce pokazać dzieciom zywego pantofelka i to ze pył z szyb mojego akwarium to jednak glony, a i noga pszczoły potrafi wyglądać zatrważająco (młodsza była przekonana ze to odwłok skorpiona).
Dodatkowym plusem będzie to jeśli mikroskop wizualnie nie będzie zajechany (to jednak prezent jakby nie było). Wiem, że numerem 1 na waszej liście jest zwykle PZO w różnych odsłonach. Szukając na allegro znalazłem 3 takie oto potencjalne zakupy:

1) PZO Studar allegro 6553334502

2)Nieznany model Carl Zeiss Jena (minimalnie ponad budzet) allegro 6554108334

3)Steindorff-Berlin allegro 6552357295

Nr 1 - oczywisty wybór jeśli chodzi o model w tym przedziale cenowym, dodatkowo brak w nim obiektywów i musiałbym je dokompletować (co podniesie cenę o ok. 100PLN), zaleta jest taka ze w weekend będę w Lodzi, wiec może będę mógł odebrać go osobiście
Nr 2 - poza znaną marką i obiektywami 160 to nic nie potrafię o nim powiedzieć
Nr 3 - to już zupełna enigma dla mnie

Drogie koleżanki i koledzy, czy coś z tego jest godne uwagi ? Ja patrząc na zdjęcia nie widzę wiele, a może jest w nich coś dyskwalifikującego?

Niestety nie mam dużo czasu na rozmyślania (max 10 dni) - bo chciałbym prezent zgrać z urodzinami jednej z pociech. Budżet to ok 500-600 PLN i wolałbym go nie przekraczać.

Bardzo dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

1) to JA sprzedaję ten mikroskop. Nie będę więc pisał nic, poza zaproszeniem do negocjacji Np. jakiś obiektyw gratis

2) To jest Laboval 2. Fajny mikroskop, ale za drogo. Wynegocjuj 450,- i bierz! Sprzedałem ich kilka. Konstrukcja trwała, nie rozbudujesz go.

3) Bardzo fajny mikroskop. Zbij 100,- w dół i kupuj! Ciężki, solidny mikroskop, zero szans na rozbudowę.

pozdrawiam!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Z tych 3 Studar - pod warunkiem, ze bedzie skompletowany (brakuje 3 obiektywow) - osobiscie polecalbym zestaw 5,10, 20 i 40 zamiast typowego 4, 10, 40 i 100 - uzywanie tego ostatniego jest dosc uciazliwe (imersja) i wymaga wiekszego doswiadczenia. Zawsze potem za ok 40 zl mozna go dokupic Jak masz okazje ogladnac osobiscie - polecam

Steindorff wyglada jeszcze na dobry stan, ale to jest staroc i osobiscie jednak nie bralbym, tj. z MOJEGO punktu widzenia kogos kto chcialby go w przyszlosci rozbudowywac itp. Dla Ciebie i dzieci - ok.

Do PZO dokupisz najwiecej i najtaniej czesci (obiektywy, okulary itp)
groblus
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, o 20:27

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: groblus »

[at] i [at] - dzieki za konkretne odpowiedzi. Na placu boju zostanie zatem tylko Studar vs Steindorff.
Zakładam, że jakość optyczna jest względnie taka sama wiec zostaje mi tylko kilka pytań laika dotyczących samego użytkowania:
- czy oba oferowane mikroskopy posiadają identyczną ergonomię np. zmorą zapamiętaną z lekcji biologi z liceum było przesuwanie preparatu pod mikroskopem)
- czy w obu można dostosować rozstaw oczu (chodzi mi tu o 6latke) ?
- czy oba oferują identyczne oświetlenie preparatu ?
- czy ze Steidorffem nie wiąże się jakaś nieprzewidziana niestandardowość (np. oświetlenie, zasilacz, etc) ?
- ostatnie laickie pytanie - jaka rozbudowa mikroskopu może skusić przeciętnego laika, co może być pierwszym elementem przy którym mogę poczuję niedosyt, czy potrzebę zmiany ?

Zostaje jeszcze kwestia stanu - wizualnego zużycia. (Poprosiłem sprzedających o dodatkowe fotki), ale ten aspekt będę musiał rozstrzygnąć już sam.

Ostatnie pytanie do [at] - pomijając fakt, że to ty sprzedajesz tego Studara, który mikroskop byś mi polecił jako ten jeden do zakupu (planapo był konkretny - Studar, w drugiej kolejności Steindorff) ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Te mikroskopy pochodza z czasow kiedy ergonomia sie dopiero rozwijala. Oba maja mechaniczny przesuw preapratu takze dla Ciebie ok.

Studar ma regulacje rozstawu okularow - Steidorff - nie potrafie stwierdzic. Tak samo co do innych jego cech - jest to mikroskop stary i malo popularny, a to rodzi konsekwencje przy wymianie czesci/kupowaniu nowych.
jaka rozbudowa mikroskopu może skusić przeciętnego laika, co może być pierwszym elementem przy którym mogę poczuję niedosyt,
Zerknij do artykulu o kupowaniu - tam w dalszej czesci masz wraz z przykladami pokazane techniki obserwacyjne - osławiona rozbudowa to jest wlasnie wyposazenie mikroskopu w elementy pozwalajace zmienic parametry obrazu i obserwacji. Czesc do zrobienia w domowych warunkach.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

groblus popatrz może na to. allegro 6561520711
Brakuje tylko oświetlacza. 150 zł maks.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

groblus - jeśli nie musi być Biolar, to:

1. Kup ten mikroskop: allegro 6533760734, ponieważ posiada obiektywy PLAN i możliwość podłączenia aparatu/kamery
2. Wydaj 250,- na jego totalną konserwację

. i uważam, że będziesz zadowolony.

Biolar z takim wyposażeniem by kosztował ok. 3 tys PLN (plany + trino).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ja bym wział Studara, tak majac na uwadze potrzeby jakie okreslil groblus
groblus
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, o 20:27

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: groblus »

Wow - dzieki Panowie. Wyglada na to ze bede musiał się w takim razie spokojnie wszystkiemu jeszcze poprzygladać - bo im dalej w las tym wiecej drzew.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

groblus, rozważ również te dwa PZO MB-30:
allegro 6565528715, 6565529478
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Alternatywa dla Studara
olx.pl/oferta/mikroskop-z-kondensorem-i-wlasnym-oswietleniem-CID751-IDhzVrP.html
Wiacek
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2016, o 11:26

Mikroskop elektroniczny dla dziecka

Post autor: Wiacek »

Witam,

Rozważam zakup mikroskopu dla dziecka 7,5 lat.
Dziecko jest ogólnie ciekawe świata, ucieszyło się z pomysłu na mikroskop, ale przyznam - jest ryzyko - że będzie to zabawka na chwilę.
Stąd też budżet najlepiej 300-400 zł, raczej nie więcej.

Zauważyłem na rynku mikroskopy cyfrowe (np. Mikroskop cyfrowy Levenhuk DTX 90 5MP 10-300x, na USB ).
Mikroskop taki wydaje się świetnym pomysłem - moża nie tylko oglądać próbki, ale robić filmy, zachowywać i drukować zdjęcia, do tego uczy bardziej zaawansowanych możliwości wykorzystania komputera.

Proszę o opinię, czy taki mikroskop można uznać za warte uwagi urządzenie, czyli czy jego jakość będzie odpowiednio wysoka, żeby bardziej zachęcał, niż zniechęcał do użytkowania.

Jak wspomniałem, jest to mikroskop dla rozbudzenia zainteresowań dziecka, więc nie oczekuję nie wiadomo jakich parametrów (ale np. chętnie zobaczyłbym na nim jakieś żyjątka np. w kropli wody).

Proszę o opinie, sugestie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości