[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Robroy
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2020, o 07:44

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Robroy »

Witam. Chcę kupić mikroskop biologiczny synowi. Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy delta biolight 200 a mikroskopem z olx 632133283

Powiększenie 100 w drugim wymaga stosowania olejku ale czy nie jest to wyższej klasy mikroskop?
Henry_k
Posty: 13
Rejestracja: 5 maja 2020, o 07:53

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Henry_k »

Trochę wyższej bo przynajmniej ma kondensor. I dlatego już poszedł. I nie napalaj się na obiektyw 100x - 4x/10x/40x w zupełności wystarczą do ciekawych obserwacji, a nie trzeba się babrać z olejkiem.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na "mikroskopy olx", na 3 stronie są 2 oferty za 250 i 350 zł. Mikroskop za 350 zł to ML-6, dobry mikroskop do rutynowych badań, kompletny, ze skrzynia. Wygląda, że jest w b. dobrym stanie. Ten drugi za 250 zł jest starszy, ale też dobrze wygląda, ma skrzynię. Tak czy inaczej, jest o niebo lepszy od tego biolighta, który istotnie nie ma nawet kondensora. W dodatku, jak mi się wydaje, jest wyposażony w ruską 40x achro, dobry, krótki achromat. Ten za 350 zł jest przedstawiony na pierwszej stronie, jako wyróżniony. Ja bym kupił za tę cenę. Można do niego dokupić z czasem głowicę bino i oświetlenie kohlera. Na początek wystarczy lampka z matową żarówka i wszystko zadziała. No chyba, że syn jest jest fanem badziewnej, nowoczesności, wtedy biolight.....
Seguleh
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2020, o 13:40

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Seguleh »

Witam serdecznie,
Prosiłbym o porady w zakupie pierwszego mikroskopu nie dla dziecka. Po wstępnej analizie skreśliłem już z potencjalnej listy wszystkie Delty i tym podobne mikroskopy. Oczywistym wyborem w tej cenie są PZO ( ale może jest coś jeszcze? ), jednak nie wiem na którym modelu się skupić i na jakich portalach mógłbym go upolować w tej cenie? Na allegro i olx aktualnie nie widze niczego godnego uwagi ( głównie model Warszawa ).

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na "mikroskopy olx" na str 4 jest oferta "Mikroskop optyczny PZO" za 700 zł. To b. dobra cena za biolara w dobrym stanie z zasilaczem. Można go rozbudowywać w nieskończoność. Odbiór niestety tylko osobisty w W-wie. Ja bym dojechał nawet z Krakowa. Z innych rzeczy, to np. na str 3. "Mikroskop optyczny" za 400 zł. Pewno chińczyk, ale bino za małe pieniądze. Takie coś można sobie kupić na kilka pierwszych lat. Szczerze mówiąc, zajmuję się mikroskopią od 6 lat, zebrałem 50 mikroskopów, kondensory do DF, KF i co tam jeszcze, a używam biolar z dorobionym filtrem za kilka groszy i póki co wystarczy. Oczywiście kupując ten "niemiecki" trzeba mieć świadomość, że już się go bardziej nie skompletuje, żadnej głowicy trino itp, chyba że jest w jakimś niemieckim standardzie - Zeiss, Jena (Lomo). Do oglądania życia w kropli wody i zdjęć przez obiektyw wystarczy. Jeżeli ma się większe ambicje to biolar. No i jest ten z ogłoszenia wyróżnionego za 350 zł. Ma dopisek "rezerwacja" - nie wiem, co to znaczy. Z czasem można dokupić doń głowice bino i dorobić dobre oświetlenie. Oczywiście, to starszy sprzęt z ruchomym ramieniem, dobry głównie na pierwsze lata.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Dla mnie porównywanie prostych "chińczyków" z tymi prezentowanymi PZO nie bardzo ma sens ;-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Masz rację Bogusławie, ale ten niemiecki chińczyk to, jak się okazało, Askania RME 5, mikroskop klasy biolara, z możliwością dokupienia głowicy trino, oświetlenia epi itd. Ten kto go kupił za 400 zł, zrobił doskonały interes.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Sprawdzałem w necie. Wszystko jak najbardziej ok z tym mikroskopem, cena super, pełna rozbudowa możliwa. Tylko za ile...?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

No, na początek wystarczy, nawet bez dodatków. Zwłaszcza, że powinny do niego pasować rzeczy zeissa itd.
zloty_2000

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zloty_2000 »

Chciałbym Was o coś zapytać. Za kwotę 250PLN udało mi się wejść w posiadanie tego sprzętu:
1.jpg
amscope.com/40x-2500x-led-digital-binocular-compound-microscope-w-3d-stage-1-3mp-usb-camera.html

I tak - mocowanie okularów ma 23,2mm, filtry 32mm, mocowanie kondensora 37-39mm, obiektywy w standardzie DIN.

Zakupiłem ten sprzęt bo:
1. Tanio,
2. Syna ciągnie w stronę biologii, ale nie chciałem wywalać nie wiadomo ile, jakby się okazało, że odstawiamy za chwilę sprzęt do kąta (a na razie tak nie jest).

Przy okazji wciągnęło trochę i mnie (jak są tzw "chmurwy" i nie można wyciągnąć teleskopu :yahoo: ).

Zastanawia mnie teraz jedno, czy warto w ten sprzęt inwestować kupując lepsze obiektywy typu plan, kondensor ciemnego pola (na razie bawię się na zasadzie domowego ciemnego pola) i może coś jeszcze jeśli warto?
Kręci mnie głowica trinokularowa, by na stałe mieć wpiętą kamerę lub aparat...

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
I jeszcze jedno, może ktoś z Was jest z okolic Rzeszowa? Mogę się ze sprzętem zapakować i podjechać by ktoś bardziej obeznany "pomacał" i coś więcej mógł powiedzieć.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Doskonały nabytek za tę cenę. Amscope to takiej średniej jakości amerykański chińczyk. Nawet w obecnej konfiguracji można nim robić dobre zdjęcia. Nie ma co inwestować w komplet planów. 4x, 10x i 20x achro mają wystarczającą głębię ostrości, by zdjęcia były ostre na całej klatce, zwłaszcza, że przy tanich rozwiązaniach kamera obejmuje ok. 1/3 obrazu w okularze. Warto dokupić 20x - wystarczy achro - i 40x plan. Co do trino, to chyba najtańsza i najłatwiej dostępna będzie głowica do MB 30, ale i tak kosztuje ok. 800 zł. Na początek najlepiej kupić tani kompakt na olx, zamocować go na okularze i dorobić uchwyt do wężyka. Gdzieś na forum pokazywałem takie rozwiązanie. Możesz na początek kupić głowicę mono do mikroskopów PZO - kosztuje to kilkanaście zł - i zobaczyć, czy pasuje, a jeżeli nie, to czy da się to podszlifować. Jeżeli Ci bardzo zależy, to odnajdę suwmiarkę i zwymiaruję pierścień łączący i kondensor PZO. Mogę Ci polecić canon a 590 is (60-100 zł na olx. Panienki, które w 2008 dostały go w prezencie na pierwszą komunię, obecnie sprzedają je, często w doskonałym stanie, by mieć środki na inne rozrywki). Canona można podłączyć jedynie do telewizora. Są to proste rozwiązania, niewymagające dużych inwestycji, a dające niezłe wyniki. Oczywiście, zaraz ktoś Ci napisze, że lepiej zainstalować lustrzankę z matrycą FF, ale jakoś nikt nie wspomina, że wymaga ona specjalnego okularu projekcyjnego. Kamery mikro 4/3 można stosować z tzw. projekcją bezpośrednią na matrycę aparatu, bez żadnych dodatkowych okularów, ale są one zazwyczaj dosyć ciężkie i wymagają przynajmniej pionowego tubusa. Wydaje mi się, że warto zastosować dostępne możliwości techniczne i np. obserwować obraz mikroskopowy na komputerze lub telewizorze, zwłaszcza przy robieniu zdjęć. Kondensor do DF będzie Cię kosztował 3x tyle co mikroskop. Głównie stosuje się go przy obiektywach 100x. Ja ich unikam, bo wymagają stosowania olejku. Taniej wyjdzie własnoręczne zrobienie odpowiedniego filtra. Jeżeli masz zdolności techniczne, możesz dorobić lepsze oświetlenie. Te wszystkie chińczyki mają max. led 3W, trochę za mało do DF i zdjęć ruchliwych pierwotniaków. Pokazywałem na forum, jak zrobić takie oświetlenie przy pomocy starego kondensora. Wtedy będziesz miał nawet osławione oświetlenie Koehlera. Zresztą, jako astronom wiesz to pewnie wszystko bez moich porad :)
Zamocowanie do aparatu ( to mniejsze) możesz kupić za ok 80 zł w sklepie teleskopy.pl, albo wyszukać coś, co da się dopasować w Twoim sprzęcie astro. Możesz również wypróbować moje rozwiązanie do oświetlenia bocznego - 2 krążki 14 i 16 mm wycięte z czarnej izolacji elektrycznej i naklejone na półprzezroczysty kawałek plastiku. Mnie to wystarcza od 6 lat :)
Oto zdjęcia, które udało mi się zrobić kilka lat temu canonem a 590 is z matrycą 1/2.5. Niestety, nie wszystkie wychodziły mi tak dobrze, ale pokazują one, że można osiągnąć niezłe wyniki, nawet z podstawowym sprzętem. Obiektywy chyba 20x i 10x PZO + wspomniany filtr.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
PS. Niestety mieszkam w okolicach Warszawy.
PS.PS. Planapo chyba kiedyś miał chiński mikroskop. Może mógłby coś poradzić?
zloty_2000

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zloty_2000 »

Jarud - dzięki Ci za odpowiedź. Pokombinuję sobie spokojnie z podłączeniem aparatu (mam też lustrzankę), na razie staram się ogarnąć kamerkę jaka była w zestawie (AmScope MD130), nie jest może rewelacyjna, ale jej oprogramowanie zrobiło na mnie wrażenie, gdyż jest nieźle rozbudowane.
Poza tym popróbuję podłączyć raz jeszcze na spokojnie moje kamery astro, tu problem to różnica rozmiarów gdyż astro to rozmiarówka 1,25'', 2'' i czasem więcej. Na razie na chwilę podpiąłem kamerę przez hand made plastikową przejściówkę, ale płaszczyzny trzeba zgrać idealnie i sama kamera jednak (mimo sporej ilości FPS) nie chce łączyć się z oprogramowaniem mikroskopowym a zabawa via oprogramowanie astro nie bardzo mnie zadowala.

Filtry do DF zrobiłem sam i jakoś dają radę, ale jak napisałeś widzę pewne braki w mocy światła - muszę w wolnej chwili rozkręcić całość i zaglądnąć w oświetlacz dokładnie, bo tam siedzi jakiś moduł a nie sama lampka.

Tak na szybko co z niego widać, choć straciło sporo po zmniejszaniu.

Domowe DF - kamerka MD130 i stack chyba 5 zdjęć, obiektyw 10x
1.jpg
Obiektyw 4x, kamerka MD130
2.jpg
Stack chyba 4 albo 6 zdjęć, obiektyw 10x, kamerka MD130
3.jpg
Projekcja okularowa okular WF10, obiektyw 10x, Samsung A8
4.jpg
Projekcja okularowa okular WF10, obiektyw chyba 40x, Samsung A8
5.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Mam wrażenie, że te proste kamery mikroskopowe, to złe rozwiązanie. Nikt tego nie używa, chyba że do dokumentacji technicznej, a i tak mają one wtedy o wiele więcej pikseli. Na Twoim miejscu nie traciłbym czasu i energii na takie urządzenia. Przedstawiłem Ci proste rozwiązanie. Lustrzanka, którą posiadasz, to nie jest proste rozwiązanie, chociażby dlatego, że nie da się zamocować na istniejącej głowicy. Musisz zdjąć głowicę i kombinować z umocowaniem aparatu. Może się też okazać, że opadające lustro powoduje wstrząsy uniemożliwiające zrobienie ostrych zdjęć. To jeszcze niedawno był spory problem. Może nowoczesne lustrzanki nie sprawiają tego rodzaju kłopotów. Najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie polega na znalezieniu aparatu z obiektywem, który ma podobną średnicę do okularu mikroskopu, czyli kompaktu, przy czym już matryca 1/1.8 wymaga użycia okularu projekcyjnego, jeżeli nie chce się mieć małego obrazka w czarnym kółku. Był na tym forum niejaki Pickul, który robił doskonałe zdjęcia przystawiając aparat na statywie do okularu mikroskopu, ale chyba łatwiej kupić jakieś mocowanie, jest przynajmniej kilka modeli. Kompakt powinien mieć zoom 3-4 x.
Kilka zdjęć zrobionych, o ile pamiętam, canonem kompaktem: rozmnóżka mchu i wrotek w różnym oświetleniu. Nie są to oczywiście arcydzieła, ale pokazują możliwości tego sprzętu. Synowi powinno to wystarczyć na początek, a przy okazji nie popsuje lustrzanki :)
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości