[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
xzhsi
Posty: 25
Rejestracja: 2 lut 2016, o 20:38

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: xzhsi »

Budżet to +/- do 4000. Pojechałem trochę z tym DIC, myślałem że jest tańszy . 4000 oczywiście na samą bazę, obiektywy pewnie wyjdą jakieś kolejne 4000, ale wszystko z czasem. Chciałbym żeby był to mikroskop który starczy mi na bardzo długo, taki który mogę przez lata rozbudowywać. Oczywiście mam tutaj na myśli jedynie używane mikroskopy.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

Na rynku wtórnym masz tak:
- Biolar za 600-1000,-
- DIC za 2500-4000,-
- głowica trino za (600)1000-1600,-
- ciemne pole (kondensor i obiektyw 100x) za 150-350,-
- obiektywy PZO Plan 5x, 10x, 40x za 100-400,-/szt.
- obiektywy PZO Plan 20x, 100x - rarytasy, za ile się pojawią - kupuj
- okulary PZO PK / KP - 50-150,- / para

Wiktor_1995 ma tylko korpus Biolara )) Hihihihi, Wiktor - Twój Biolar to taki Biolar, jak z Ahmeda jest Niemiec ))) Głowica Zeiss, trino Zeiss, obiektywy Plan Zeiss, okulary PK Zeiss, polaryzacja Zeiss )) Tak tez można i jest to ciekawe rozwiązanie
xzhsi
Posty: 25
Rejestracja: 2 lut 2016, o 20:38

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: xzhsi »

Dzięki za odpowiedź. Warto kupować Biolara? Czy może coś innego?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

40x plan PZO to tez ze swieca szukac, a z okularem projekcyjnym PK chyba jeszcze gorzej.
Warto kupować Biolara?
Moim zdaniem, podkreslam MOIM zdaniem i z tym budzetem - nie. Choc jesli bardzo chcesz DIC to nie masz wyboru, jestes skazany na Biolara.

Najlepiej sam sie przekonaj - potestuj Biolara i inne modele, a potem kup. W moim przypadku konstrukcja i ergonomia skreslaja Biolara definitywnie. Ale nie odmawiam mu mechaniki i pelnych mozliwosci rozbudowy czym deklasuje wiekszość srednich znacznie drozszych chinczykow.
xzhsi
Posty: 25
Rejestracja: 2 lut 2016, o 20:38

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: xzhsi »

To w takim razie co polecasz w moim budżetem?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Masz post wyzej:
Choc jesli bardzo chcesz DIC to nie masz wyboru, jestes skazany na Biolara.
I doposazyc go w dobre obiektywy.

Albo kombinowac z adaptacja DICa do chinczyka, ale jednak jak pokazaly testy Pickula obraz na 40x i zwlaszcza 100x nie bedzie optymalny.
xzhsi
Posty: 25
Rejestracja: 2 lut 2016, o 20:38

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: xzhsi »

Mogę przeboleć brak tego DIC. Wole mieć lepszy mikroskop który będzie wygodniejszy, niż poświęcać wszystko dla Biolara.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Pamietaj, ze to jest tylko moja opinia, najlepiej jesli przez Twoje rece przejdzie Biolar, popatrzysz, poprobujesz i zdecydujesz czy go na pewno nie chcesz czy moze jednak, bo daje potezne mozliwosci, a w kategorii jakosc/cena nie ma sobie rownych.

Z innych w tym budzecie to wart uwagi jest Nikon Labophot 2.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

PZO Biolar, Nikon Labophot 2, Olympus BH2 albo na przykład Carl Zeiss Jena JENAVAL.
Ten ostatni w komplecie z obiektywami PLAN, halogenowym oświetleniem, głowicą trino i szerokim polem można kupić za 3500-4500,-
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: winkwink »

To i ode mnie trzy grosze, bardzo subiektywne
Z tą kasą tylko Biolar z DIC i mimo, że nie jest to sprzęt z wielkiej czwórki, to naprawdę daje radę. Jakbym miała wolne 50K to bym sobie zafundowała inną markę z DIC, a tak jestem póki co skazana na Biolara. Taniej DIC-a nie kupisz, a trzeba wziąć również pod uwagę czas na poszukiwania i dostępność komponentów (w tym obiektywów) na rynku wtórnym, jeśli chce się jak najmniej obciążyć budżet, to bywa, że ten czas się brdzo przedłuża (kilka miesięcykilka lat). A na biolara z dodatkami też można wydać sporo hajsu, jak się człek uprze.
xzhsi
Posty: 25
Rejestracja: 2 lut 2016, o 20:38

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: xzhsi »

Jak ci się Biolar sprawuje?
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: winkwink »

Złego słowa nie powiem, ale to mój drugi (z najnowszej serii). Każda seria czymś się różni (m.in kolorem - od ciemnego ecru do jasnego biało-kremowego), w ostatniej jest wbudowany niebieski filtr w porcie świetlnym, co jest uciążliwe w dokumentacji, bo zdjęcia są zbyt niebieskie. Oczywiście można korygować w ustawieniach aparatu, piszę jak jest saute. DIC to też różne serie, dla przykładu nowy biolar i nowy dic to bardzo dobry duet, w niewyjaśniony sposób niebieskości z biolarowego filtra widoczne ze starszym dic-iem zostały wyeliminowane przez nowego dica (poszło bardziej w cyan), więc coś zostało zmienione w optyce. Tak więc dobrze, jeśli Biolar i DIC pochodzą mniej więcej z tego samego czasu, wtedy jest szansa, że będą się bardzo dobrze zgrywać, ale to tylko niuanse, na początku i tak się ich nie widzi. Ważne, żeby optyka była czysta i bez zadrapań. To są rzeczy które mają -dziesiąt lat, a sprawują się jak nastolatki, popsuć też się tego nie da, nie ma sił, zero plastiku, porządny sprzęt.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Biolar+DIC+markowe obiektywy - cenowo/dostepnosciowo optymalne rozwiazanie.

W innych markach zdobycie DIC to duzo wiecej czesci i niektore z nich sa mega rzadkie i drogie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość