[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
petitfleur89
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2018, o 14:51

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: petitfleur89 »

Witam, jestem lekarzem weterynarii i poszukuje mikroskopu ktory bede wykorzystywala w swojej pracy, czyli rozmazy, wymazy, cytologie, krew, pasozyty itp. Szukam mikroskopu uzywanego, w cenie do 1000 zl, czy moglibyscie mi polecic jakies konkretne modele?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Z uzywanych to PZO: Studar, MB30, Biolar. Lub jakis uzywany chińczyk z troche wyzszej polki.

Z nowych w tej cenie kupisz conajwyzej model szkolny.
petitfleur89
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2018, o 14:51

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: petitfleur89 »

dziekuje za odpowiedz, a za jaka cene moge kupic nowy mikroskop,ktory podola mojej pracy. i jakie to sa modele? bede wdzieczna za pomoc
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Wg mnie, przy tych pieniążkach, najprościej i ew. rozwojowo PZO Biolar
Edit: Piszę o używanych.
Nawet mikroskop za 100-200 zł (PZO lub podobny) sprosta Twoim wymaganiom. Kwestia komfortu użytkowania i. -)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

a za jaka cene moge kupic nowy mikroskop,ktory podola mojej pracy
Do 1000 zł kupisz conajwyzej lepszy szkolny. Zalezy jakie masz oczekiwania i jak dlugo dziennie zamierzasz pracowac na nim, jesli dlugo (2-3h i wiecej) to wygoda pracy nabiera znaczenia.

Zobacz sobie Delta Genetic Pro (lub podobny bo one roznia sie glownie nazwa) - nie moge sie rozeznac na ich nowej stronie zeby pokazac Ci konkretny. Najlepiej bino, monokular odpada.
tobsik
Posty: 6
Rejestracja: 27 gru 2012, o 10:52

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: tobsik »

Witam Was serdecznie

Panowie i Panie - jestem po kilkukrotnej lekturze poradnika zakupu mikroskopu, przekopałem trochę aukcji internetowych i w gruncie rzeczy mam jedno główne pytanie:

Którą opcje ( w tym przedziale cenowym) byście wybrali:
- Biolar PZO (ze standardowym wyposażeniem - czyli taki najczęściej sprzedawany)
- Czy Zeiss Amplival z tej konkretnej aukcji - allegro 7299758325 (cena finalnie to 1300 zł). Rozmawiałem ze sprzedającym, który powiedział, że mikroskop należał do nauczycielki, która przez ostatnie 10-15 lat go nie używała i stał w szafie stąd jest zakurzony (przy okazji, w domowych warunkach mogę go wyczyścić alkoholem tak?) ale sama optyka nie posiada zarysowań. Mechanizmy też chodzą płynnie i solidnie.

Ja powiem szczerze że Zeiss odstrasza mnie jedynie mniejszą dostępnością części na naszym ojczystym rynku oraz wygląda na bardziej skomplikowany od Biolara. Co na początku może mnie demotywować.
Za to minusem mikroskopu PZO jest dla mnie brak DF w standardzie a i w archiwalnych aukcjach allegowych czy ogłoszeniach olx kondensory DF pojawiają się niezwykle rzadko (nigdy nie miałem dobrej ręki do samoróbek więc.)

Dodam, że jestem początkujący ale mam podstawową wiedzę teoretyczną o mikroskopii i jestem byłym użytkownikiem Delty Genetic Pro.

A co Wy sądzicie?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Biolar to Biolar - jak jest w dobrym stanie to jest praktycznie niezniszczalny i masz niezla dostepnosc czesci.

Amplival ma wieksze mozliwosci startowe - bo juz na wejsciu ma kondensor-pankratyczny

Pytanie jak bardzo potrzebujesz dobrej dostepnosci czesci i jakie sa Twoje mikroskopowe plany na przyszlosc? Jakich technik chcesz uzywac itp.
"ale sama optyka nie posiada zarysowań"
To taki troche slogan bo tak naprawde rzadko optyka ma zarysowania (poza obiektywem 40x i 100x gdzie jak ktos nie umial to mogl gniesc preparaty). Czesciej szkla mogą brudne w inny sposob i najlepiej po prostu naocznie zobaczyc jak to wyglada - czy nie ma zaschnietego olejku, fungusa czy delaminacji (dosc rzadkie jednak warto sprawdzic) czyli -najprosciej - wykrecic i zerknac pod swiatlo.
tobsik
Posty: 6
Rejestracja: 27 gru 2012, o 10:52

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: tobsik »

Dzięki za odpowiedź. Tak, własnie ten pankratyczny kondensor mnie najbardziej zachęca nie będę ukrywał.
Mikroskopu będę używał głównie (szczególnie na początku) do oznaczania organizmów wodnych, kolejnym krokiem będzie ich fotografowanie i tutaj pewnie spędzę znacznie dłuższą chwilę Potem, lub w między czasie, może żywa kropla krwi ewentualnie proste barwienia utrwalonych.

Rozumiem, że obiektywy 160/x od innych marek (nikony, pzo itp) powinny pasować, a okulary? Nie bardzo wiem co oznacza na nich to 15,5 w kółku, szerokość?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

o obiektywach jest tutaj: obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa . 47212.html

okularow sa dwa rodzaje - 20mm srednicy i 30 mm, pasowac beda te mniejsze.
mat
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2018, o 18:22

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mat »

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/itm/Nikon-Labophot-2-Microscope-HBO-100W-Hg-Pwr-Supply-HR055-CMT-0-55x-Coupler-E21/262606477492
jest wart uwagi? Ma chyba dużo extras tylko nie wiem co to jest. Prosiłbym o opis
mat
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2018, o 18:22

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mat »

Albo ten:

Kod: Zaznacz cały

ebay.de/itm/Zeiss-Jena-Mikroskop-binokular-Microscope-binocular-Planachromat-Apochromat-BUND/253635359441
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Kupujesz mikroskop nowy albo używany? Lektura obowiązkowa.

Post autor: planapo »

Najpierw sam opisz do czego potrzebujesz mikroskop (: Wiadomosci ogolne masz w poradniku: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le . 48822.html
mat
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2018, o 18:22

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mat »

Zastanawiałem się nad czymś używanym z wielkiej czwórki". Mikroskopu będę używał raczej amatorsko do obserwacji botanicznych, histologicznych i in. ew. do przeprowadzenia jakichś prac badawczych z tego zakresu lub cytologii. Chciałbym jednak by miał on duże możliwości rozbudowy, dobrą jakość wykonania no i odpowiednią cenę też. Myślałem nad tym Labophotem albo ergavalem właśnie. Mam jeszcze więcej ofert tylko prosiłbym o poradę która z nich byłaby najlepsza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość