[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Jak mb 30 tańszy to bierz. Głowice możesz wymienić na taką o mniejszym powiększeniu.

A żarowe używa się z matówka jak i bez zależy od potrzeb.
lukg36
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2019, o 19:08

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: lukg36 »

jarud pisze:
18 mar 2019, o 16:32
Tn studar ma nieruchomy kondensor i oświetlenie żarowe 15-20 W działające jedynie z matówką. Może jednak ten MB30 za 399,99 zł na all, byłby lepszy?
Hejka, zakładam, że mówisz o allegro.pl/oferta/mikroskop-biologiczny-pzo-oswietlenie-zasilacz-7676331518 ? Filtr allegro mi przeskoczył ta aukcje bo nie podal modelu . napisałem do sprzedającego z podstawowymi pytaniami na filtrach szukam właśnie jakiegoś mb30 i biolara ze zdjęc ten mb30 jest oka ? zakładam że do niego bym musiał taka 20x (ma 5x, 10x i 40x) dokupic .
luz pisze:
18 mar 2019, o 04:09
Poproś sprzedawcę o zdjęcie oświetlacza, zasilacza i regulatora o ile oczywiście to oświetlenie posiada regulację. Patrząc na zdjęcia tej aukcji mam mieszane uczucia widząc wepchnięty na odwrót rewolwer obiektywowy. Kondensor 1.2 pochodzi od starszych typów mikroskopów, tu powinien być K5 lub K51(1.3). Moim zdaniem cena opłacalna to ok 900 zł tylko z uwagi na stan zachowania mikroskopu,który wydaje się być dobry.
otrzymałem zdjęcia zasilacza i oświetlacza (w załączniku) - nie ma regulacji - sprzedawca przeprosił za krótki obiektyw oferuje gratis dorzucic 5x albo opuscic 50zl
jarud pisze:
18 mar 2019, o 16:32
Tn studar ma nieruchomy kondensor i oświetlenie żarowe 15-20 W działające jedynie z matówką. Może jednak ten MB30 za 399,99 zł na all, byłby lepszy?
Jak zawsze pewnie osoba stojąca przed kupnem zastanawia się co kupić czekać i obserwować dalej czy kupować. A jak kupować to czy lepszy ale droższy czy tańszy ale pewnie wystarczający.

Dla amatora może nie potrzeba biolara a wystarczy na poczatek mb30 (a jarud pokazał pare postów wczesniej, że można robić ładne zdjęcia) . tylko led musiałbym sobie tam zalozyc pewnie 5-10W, neutralna barwa z regulacja prądu . zawsze to 700 zl w kieszeni . z drugiej strony biolar daje ogromne możliwosci rozbudowy i jakość od ręki zakładam że tam tez musiałbym wymienić diodę na mocniejszą, dodać regulator oświetlenia oraz dorzucić tez obiektyw 20x (ale długi).
Załączniki
54421046_2592254790789212_5784628087882776576_n.jpg
54257412_373259606846948_6020883282374164480_n.jpg
54519028_265475237504152_1133211560383086592_n.jpg
54515524_569286843900355_1875133801756098560_n.jpg
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

Ten studar z olx ma kondensor ruchomy ( widać pokrętło podnoszenia/opuszczania na jednym ze zdjęć). Nieruchomy natomiast ma stolik. Ma regulację jasności oświetlenia. Nie wiadomo jaką ma żarówkę. Nie mniej jednak można do niego łatwo zaadoptować żarówkę od biolara, lub diodę power led (najlepiej 13W).
Tego MB30 bym nie brał w tej cenie.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Rzecz w tym, że ja mam te wszystkie mikroskopy. Ten studar ma podnoszony kondensor, który jednak nie jest centrowany, chyba, ze ten akurat model to ma, ale wątpię. Żarówka to coś w rodzaju żarówek do lodówek, można też wcisnąć halogen 20W z małym gwintem, ale nie wiem, czy ten stary ściemniacz wytrzyma o wiele więcej. Jest to ślepa uliczka, można go modernizować, ale zawsze będzie to uproszczony model. MB30 ma takie same możliwości co biolar, można na nim zainstalować DIC, DF, KF i inne literki jakie tylko są. Jedyna różnica, to ruchome ramię, ale stare ustrojstwo fotograficzne PZO, na kasety do MB30 waży 880 g - sam sprawdziłem - więc trino powinno udźwignąć spory aparat, poza tym MB30 ma blokadę ramienia. I jest to jedyny polski mikroskop, do którego można kupić w miarę prosto trino. Wg Planapo jest mało ergonomiczny, ale nikt nie siedzi przy mikroskopie tyle czasu, co on. Wszystko, co pasuje do biolara, można zamontować w MB30. Oświetlacz w MB30 ma śr. 30 mm - tyle, co typowy pręt aluminiowy za kilkanaście zł. Spokojnie wytrzymuje led 10W. Do biolara trzeba przetoczyć wałek 40 mm na 39 mm, albo kupić ten oświetlacz na zdjęciu, który sam w sobie nie jest zbyt dobry, ale na początek może wystarczyć i ma odpowiednią średnicę do przerobienia na led 10 W.
Czy cena jest zbyt wysoka? Normalnie MB30 są proponowane za 700 zł. Jeżeli ktoś może sprzedać taniej, niż 400 zł, to niech poda swoją cenę. Oczywiście, powtórzę to jeszcze raz, wszystko zależy od stanu mikroskopu.
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

O ile pamiętam (mogę się mylić) w studarach jest mechanizm centrujący kondensor , brak natomiast długich śrub centrujących. W zalinkowanym MB 30 brak oświetlacza, żarówki, zasilacza, obiektywu 100x. Tak więc do pełnego wyposażenia brakuje ok 250 zł. W sumie cena robi się mało atrakcyjna.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Wg Planapo jest mało ergonomiczny, ale nikt nie siedzi przy mikroskopie tyle czasu, co on.
Kwestia ergonomii pojawia sie juz przy 1-2 h pracy

Inna rzecz - jesli ktos nie ma punktu odniesienia i nie pracowal na wspolczesnym mikroskopie to nie wie jaka to roznica i co to znaczy mikroskop ergonomiczny. Wiec jesli pierwszym bedzie np. MB 30 to moze to byc dla niego ok, i jesli rece czy szyja troche pobolą to tak mialo byc (

Podstawowe kwestie to
- niewygoda manipulacji, meczace sie nadgarstki (dlatego np. z czasem wprowadzono pokretla XY u dolu stolika i z biegiem lat stawaly sie one coraz dluzsze)
- kąt nasadki bino
- wysokosc mikroskopu - najczesciej konczy sie bolacym karkiem albo podkladaniem ksiazek pod podstawe, jak sie podlozy ksiazke to wplywa to na prace rąk,
W zalinkowanym MB 30 brak oświetlacza, żarówki, zasilacza, obiektywu 100x.
Nie polecam kupowania mikroskopow gdzie brakuje wiecej niz jednej czesci, chyba ze ma sie zapasowy mikroskop i czas na czasem wielomiesieczne polowania i zakupy.
lukg36
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2019, o 19:08

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: lukg36 »

jarud pisze:
18 mar 2019, o 23:07
Czy cena jest zbyt wysoka? Normalnie MB30 są proponowane za 700 zł. Jeżeli ktoś może sprzedać taniej, niż 400 zł, to niech poda swoją cenę. Oczywiście, powtórzę to jeszcze raz, wszystko zależy od stanu mikroskopu.
wg sprzedającego te MB-30 za 399,99 zl:
* mikroskopy pochodzą z wydziału Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika"
* wszystkie mikroskopy sa sprawne i po przeglądzie"
* mechanizmy (ostrosc, przesuw kondensora, przesuwy stolika, przysłony): działają płynni nie zacinają się nie stawiają również dużego oporu"
* optyka nie ma rys ale moze posiadac lekkie zabrudzenia

Z tego co czytałem to raczej uniwersyteckie/laboratoryjne mikroskopy mają większe szanse na większa eksploatacja. Macie podobne doświadczenia / opinie ? Lepiej unikać takich ?
planapo pisze:
19 mar 2019, o 06:56
Nie polecam kupowania mikroskopow gdzie brakuje wiecej niz jednej czesci, chyba ze ma sie zapasowy mikroskop i czas na czasem wielomiesieczne polowania i zakupy.
Ma to sens choć jeśli i tak chce się przerabiać na LED to kwestia braków w oświetleniu można bardziej elastycznie podejść.

Ergonomia . hmm daje do myślenia jeśli człowiek chce posiedzieć dłużej przy nim a pewnie zawsze to się dzieje jak się spodoba
luz pisze:
19 mar 2019, o 04:57
W zalinkowanym MB 30 brak oświetlacza, żarówki, zasilacza, obiektywu 100x. Tak więc do pełnego wyposażenia brakuje ok 250 zł. W sumie cena robi się mało atrakcyjna.
Jest zasilacz wg opisu choć 5W . ale jeśli led 10W to i tak za mały
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

"mikroskopy pochodzą z wydziału Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika"
Mozliwe wiec ze byly mocno uzywane. Dobrym sposobem oceny jest popatrzec na stolik - jak jest az wytarty od przekladania szkielek to nie ma watpliwosci ze sprzet byl BARDZO dlugo i intensywnie uzywany. Co niekoniecznie moze oznaczac ze jest w zlym stanie, jednak jesli uzytkowali go studenci to trzeba sie z tym liczyc.

MB30 jednak jest dosc wiekowym modelem, to jakies 50-60 lata. Najczestsza usterka (naprawialna) to luzy w mechanizmie ostrosci - całość opada pod wlasnym ciezarem. Ostrzenie odbywa sie poprzez przesuw calego tubusu, a nie stolika jak to jest obecnie.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Luz, należysz do irytujących osobników, którzy zawsze muszą mieć rację. Co to znaczy, że w studarze można centrować kondensor, tylko śruby są krótkie? Są krótkie, bo służą jedynie do ustawienia kondensora w czasie montażu, potem są zalewane lakierem. Jeżeli uważasz, że podobnie działa to w lepszych mikroskopach, to się raczej mylisz. Podobnie z zasilaczem i oświetlaczem. Piszesz, że trzeba będzie je dokupić, a w ofercie jest wybite grubym drukiem, że są na wyposażeniu. Przypominam, że ta dyskusja miała w założeniu pomóc w zakupie mikroskopu za 400 -500 zł. Twierdzenie, że w tej samej cenie studar jest lepszy od MB30 jest bez sensu.
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

Oj tam, oj tam Jarud luzik.

Studar może być wyposażony w kohlera i nie stanowi ślepej uliczki.
Nie twierdzę, że MB 30 jest gorszy od studara, sam posiadam 3 modele i jestem z nich zadowolony. (Ma ładniejszą stylistykę oczywiście moim zdaniem)
W aukcji sprzedający nie pisze nic o oświetlaczu z czego wnoszę,że go nie ma, pisze natomiast że nie ma żarówki w co wierzę oraz że to biolar (tu niekoniecznie).
Co do zasilacza to wyraziłem się nieprecyzyjnie za co przepraszam. Chodziło mi o zasilacz mikroskopowy.
Co do centrowanie kondensora to masz rację śruby na obejmie służą właśnie do centrowania kondensora. W studarach są krótkie w MB-30 wystają poza stolik. Używając śrubokręta można poprawiać fabrykę przed każdą obserwacją.
Dla ścisłości nie wiem czy tak jest we wszystkich modelach studara.
Swego czasu rozkręcałem mechanizm mocowania kondensora i po przeciwnej stronie tych śrub jest sprężynujący bolec (chyba w ML-5)
Wracając do aukcji to ten MB-30 może być w dobrym stanie,bo studenci nie zdołali mu urwać wajchy od przysłony polowej a i stolik wygląda dobrze. Wątpliwości budzą natomiast obiektywy.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Masz rację, nie ma co się ekscytować. Oba mikroskopy dają wiele możliwości, zwłaszcza początkującemu.
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

Obawiam się że jak to przeczytał to jest lekko zdezorientowany
lukg36
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2019, o 19:08

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: lukg36 »

luz pisze:
19 mar 2019, o 22:15
Obawiam się że jak to przeczytał to jest lekko zdezorientowany
przepraszam - troche praca zajeła czas i zmęczony nie siedziałem za dużo na necie . Tak, troszkę mętlik co wybrać aby nie przepłacić albo nie kupić czegoś co idzie na części na pewno bardzo mi wszyscy Tu pomogli - bardzo dużo się nauczyłem, więcej niż czytanie jakiś opisów (zwróciliście uwagę na szczegóły których nie dostrzegłem). Najbliżej jestem tego MB30 - głównie ze względów cenowych (choc jeszcze rozmyślam czy warto w tej cenie, czy nie czekać na coś bardziej kompletnego) - osoby początkujące może nie powinny mieć super zaawansowanego sprzetu na początek . jak inaczej mogą docenić jak się na niego przesiądą jakie ma zalety w porównaniu z poprzednikiem. Nie mówiąc, że estetycznie jest ładniejszy niż biolar (moje subiektywne zdanie, choć nie jest to czynnik determinujący zakup). Tak ergonomia ma znaczenie - ale nawet jeśli przez pare dni w mc poboli kark . jesli bedzie to problem to sygnał żeby kupić lepszy

Jeśli się na niego, nie zdecyduję to będe obserwował dalej oferty i forum a jak cos się rzuci ciekawego to nie omieszkam napisać. Pomyślę też nad studarem.

Bardzo dziekuje za wasze bezcenne uwagi Fajnie jest mieć się kogo poradzić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości