[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Mattt »

Cześć,

chciałbym zająć się amatorsko mikrofotografią. Po lekturze wielu wątków na forum zdecydowałem się na zakup mikroskopu PZO Biolar. Ze względu na cenę, dostępność części i możliwość rozbudowy. Znalazłem na OLX ofertę:

olx.pl/oferta/mikroskop-badawczy-biolar-pzo-dic-zeiss-leica-lomo-jak-nowy-polecam-CID751-IDcQzMB.html

lub

olx.pl/oferta/mikroskop-biologiczny-pzo-biolar-c-z-obiektywami-plan-i-halogenem-CID751-IDyVYIg.html

Czy Waszym zdaniem ta oferta jest ok? Który jest lepszy? Czy warto dokupić coś z rzeczy jakie sprzedaje ten użytkownik?

olx.pl/oferty/uzytkownik/R3z5/

Będę wdzięczny za pomoc.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Moim zdaniem poczekaj trochę, a prędzej czy później trafi się znacznie lepsza oferta.
Spokojnie dostaniesz Biolara za plus minus tysiąc złotych, czasami trafiają się wyjątkowe okazje. np na jakiś czas temu na OLX był Biolar za 500 zł bez zasilacza, a zasilacz można dostać za 50-100 zł.

Pani Z. ma dobry, często rzadki sprzęt, niestety ceny są z kosmosu. Jak przy tym biolarze, trochę cierpliwości a dostaniesz Biolara za 800 zł mniej od tego co ona proponuje. Czyli prawie dwa razy taniej.

Druga oferta to nowy Biolar, od chińskiego PZO. Nie miałem okazji go przetestować, jednak na forum pojawiały się różne niepochlebne opinie o chińskim PZO, moim zdaniem lepiej poczekać na polską wersję.
Mattt pisze:
2 kwie 2019, o 17:31
Czy warto dokupić coś z rzeczy jakie sprzedaje ten użytkownik?
To samo co wcześniej, nie warto ze względu na bardzo, bardzo zawyżone ceny.
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Mattt »

Bardzo dziękuję za pomoc i poradę. Będę zatem czekał na rynkową ofertę/cenę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Pani Z - odradzam - zawyzone ceny.

Co do chinczyków - te z aktualnego PZO to juz wyzsza polka, beda ok. dla wiekszosci potrzeb. Minus to nie tyle kraj producenta co kwestia rozbudowy i czesci do nich. Wiele z nich ma system optyczny na nieskonczonosc, a to dla osob takich jak my spore ograniczenie, wbrew temu co mowia wszelkie oferty.

Mozna tez polowac na uzywanego dobrego chinczyka typu delta evolution - czasem ludzie sprzedaja prawie nowe - np. nietrafione prezenty itp.
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Mattt »

Dziękuję za podpowiedź. Czytam forum i szczerze mówiąc im więcej tym mniej wiem ;-)

Może zapytam wprost. Co w tej chwili najlepiej kupić? Moglibyście podać mi 3 modele, na które warto polować? Budżet to powiedzmy maks. 3000 w tej chwili ale raczej wolałbym zmieścić się z mikroskopem w 2 tys. i za podobną kwotę kupić aparat.

Zależy mi na tym aby mikroskop pozwalał na rozwój i rozbudowę. Cel - mikrofotografia.

W tej chwili dostałem od Was takie sugestie:

- PZO Biolar - szukać ofert w okolicach 1000 zł.
- Delta Evolution - nowy to trochę ponad 3300 zł. Pewnie udałoby się znaleźć używany w moim budżecie.

...czy Delta Genetic również jest wart zainteresowania?
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Witam.
Przymierzam się do zakupu mikroskopu i raczej rozglądam się za Polskim używanym w bardzo dobrym stanie PZO Biolar.
Cel zastosowania mikroskopu to szacowanie rozmiarów i zróżnicowania frakcji mikro/nano proszków rozproszonych w cieczy (woda destylowana).

Znalazłem kilka ofert w cenach od 700 zł. do 1500 zł. i jeśli ktoś ma chwilę czasu "spojrzeć" swoim doświadczeniem która z nich jest (lub wydaje się) najkorzystniejsza to byłbym wdzięczny.

O to kilka z nich:
sprzedajemy.pl/mikroskop-biolar-pzo-lublin-2-0010c9-nr55401702
sprzedajemy.pl/mikroskop-biolar-pzo-z-zasilaczem-5-obiektywow-pruszkow-2-0010c9-nr57323547
bitlab.pl/mikroskoppzobiolar.html
allegro.pl/listing?string=MIKROSKOP%20BIOLOGICZNY%20PZO%20BIOLAR&bmatch=baseline-n-cl-ele-1-0-0329

W wszystkich przypadkach niezbędne będzie dokupienie osobno okularu pomiarowego.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Dwie pierwsze oferty są z października i grudnia. Kontaktowałeś się ze sprzedawcami? Takie oferty są zazwyczaj nieaktualne. Dodatkowo:
1 oferta: nie ma obiektywu x20 który jest dość ciężki do zdobycia, na zdjęciach nie ma oświetlenia, więc nie wiadomo czy jest w zestawie, a jeśli jest to czy jest zasilacz. Dodatkowo w opisie jest napisane: "W zestawie okulary x10" a na zdjęciu są okulary x12, trzeba spytać o powód, może zdjęcia są innego mikroskopu?
2 oferta: moim zdaniem lepsza, ale jako ciekawostkę powiem, że pisałem do tego sprzedawcy o ten sam mikroskop (przynajmniej te same zdjęcia) w październiku na olx, udzielił mi wstępnych informacji, po czym jak zadałem bardziej szczegółowe pytania to przestał odpowiadać :) Dla mnie to znak ostrzegawczy.
3 oferta: wygląda dobrze, tylko 1350 zł to drogo, moim zdaniem za drogo jak na Biolara, spokojnie znajdziesz ofertę 300 zł tańszą
4 oferta: to link do wyszukiwarki nie aukcji

To mój komentarz do samych aukcji, ale myślę, że dobrze byłoby poruszyć inną kwestię.
Radi pisze:
6 kwie 2019, o 11:11

Cel zastosowania mikroskopu to szacowanie rozmiarów i zróżnicowania frakcji mikro/nano proszków rozproszonych w cieczy (woda destylowana).
Po pierwsze mikroskopy optyczne, są w stanie "zobaczyć" obiekt o wielkości około 1 mikrometra. Z długości fali wynika że nawet 0,2 mikrometra (oczywiście mówimy o najlepszym sprzęcie na świecie). Nanometr to 1000 razy mniej i żadnym mikroskopem optycznym nie zobaczysz obiektów wielkości nano.

Po drugie, nie jestem pewien czy Biolar jest najlepszym mikroskopem do takich zadań. Może koledzy CI lepiej doradzą, bo ja interesuję się głownie mikroskopami biologicznymi. Ale są mikroskopy do pomiarów, i myślę, że one lepiej się sprawdzą do takich zadań.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

1 oferta:
Nie potrafię jeszcze stwierdzić na ile istotny jest poziom powiększenia z obiektywem x20.
Przy sprzedaży błąd w opisie jest niedopuszczalny, zazwyczaj o niekorzystnych faktach się nie wspomina a wychwala tylko zalety - typowe ale istnieją wyjątki. Sprzedawca pisze że sprzedaje to co na zdjęciach co wynika z zdania - cytat: "Wygląd zewnętrzny jak na zdjęciach." Ale trzeba by się dopytać.

2 oferta:
W sumie miałem ją za kandydata nr. 1
Jeśli byłaby aktualna musiałbym się też trochę popytać sprzedawcy, może "wypłynęło" by coś podejrzanego.

3 oferta: Myślałem że cena to 1100 zł. ale teraz uświadomiłeś mi że jest tam jeszcze ten VAT i wychodzi 1350 zł. jak oszacowałeś. Mikroskop pewnie pracował w firmie która zakupiła coś lepszego i sprzedaje zalegający sprzęt.

4 oferta:
Jestem pewny że wszedłem w aukcję i przekleiłem odpowiedni adres, niektóre serwisy mają takie kontrolowane odchyły.
Jest to jakaś inna odmiana Biolara o której musiałbym się więcej dowiedzieć czy to już jest jakaś chińszczyzna z kontrolowanym uwstecznieniem technologii, poniekąd ma lepsze obiektywy typu "Plan" (czy jak to się tam pisze)
Nie wiem czy w moim przypadku byłoby warto dopłacić do takich lepszych obiektywów a różnica dopłaty to jak szacuję nawet ok. 500 zł.

Mikroskopy pomiarowe obejrzałem tylko z grubsza gdyż widzę że ceny grubo wzrastają. Nie wiele o nich wiem ale raczej myślę że nie ma co mierzyć w tą "półkę"

Ja żem trochę inaczej szacował możliwości oglądania rozmiarów obiektów. Jeśli w skali 1:1 jestem w stanie dostrzec i w miarę określić obiekty o wymiarze 0,1 mm czyli 100 um to przy powiększeniu x1000 jestem w stanie dostrzec i określić obiekty o wymiarze 100 nm. Możliwe że nie tak to powinienem liczyć.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

A propos chińskiego PZO masz odpowiedź planapo 4 wpisy wyżej.
Radi pisze:
6 kwie 2019, o 14:22
Mikroskopy pomiarowe obejrzałem tylko z grubsza gdyż widzę że ceny grubo wzrastają. Nie wiele o nich wiem ale raczej myślę że nie ma co mierzyć w tą "półkę"

Ja żem trochę inaczej szacował możliwości oglądania rozmiarów obiektów. Jeśli w skali 1:1 jestem w stanie dostrzec i w miarę określić obiekty o wymiarze 0,1 mm czyli 100 um to przy powiększeniu x1000 jestem w stanie dostrzec i określić obiekty o wymiarze 100 nm. Możliwe że nie tak to powinienem liczyć.
Świat byłby piękny gdyby tak to wyglądało :) Niestety albo stety prawa fizyki nas ograniczają.

Kryterium Reyleigha - orientacyjne kryterium określenia zdolności układów optycznych
l mniejsze lub równe lambda/2
Czyli najkrótsza długość fali widzialna przez nasze oczy podzielone przez dwa. U nas jest to światło fioletowe o długości 0,4 mikrometra. Czyli zdolność układów optycznych wychwytuje obiekty większe lub równe 0,4 mikrometra/2 = 0,2 mikrometra. Czyli 200 nanometrów. Ale to teoria, takie powiększenia w dobrej rozdzielczości są całkowicie nieosiągalne przez dostępne dla nas obiektywy.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Czyli musimy czekać na jakiś generator światła o długości fal rzędu pikometrów, jakieś specjalne soczewki skupiające te fale (może jakiś zestalony/schłodzony polerowany wodór) i jakiś przetwornik fal pikometrowych na fale widzialne dla oka ludzkiego :)

Wracając do tematu, dobrze by było chociaż określić krzywe rozdrobnienia, różnice frakcji czy co tam jeszcze będę robił ale w wygodnym obszarze obserwacji mikroskopowych a dalej przy mniejszych cząstkach najwyżej będę przewidywał opierając się na już dobrze poznanych wcześniej kierunkach i tendencjach krzywych. Cokolwiek co mi pomoże otrzymać produkt wyjściowy będzie dobre ale jakoś trzeba ominąć mikroskopy typu "zabawka" by sobie czasem znowu wręcz nie utrudniać :)
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Jeśli chodzi o mikroskop wykorzystujący krótsza fale to mamy mikroskop elektronowy. Długość fali elektronu to λ = 1.17 x 10-9 m

Czyli 1.17 nm/2 = 0,585 nm

Ale wracając do tematu głównego: a w takim razie rozważałeś kupno MB30 lub studara? Wydaje mi się, że w tej roli mogą sprawdzić się równie dobrze a są dwa razy tańsze.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Karol__ pisze:
7 kwie 2019, o 00:46
rozważałeś kupno MB30 lub studara?
Muszę się przyjrzeć tym modelom (studar i MB30).
Jako swego rodzaju kluczowe kryterium biorę pod uwagę dostępność części wymiennych/zapasowych w przystępnych cenach, jakość szkła i precyzja mechanizmów regulacyjnych, maksymalne powiększenie x1000 przy zachowaniu możliwie wysokiej jakości obrazu, elastyczność/podatność na naprawy i niewielkie modyfikacje.
Z tego co się zorientowałem to popularny Polski PZO Biolar spełnia te kryteria ale ciągle nie wiem na ile potrzebne mi są dwa okulary w jednym mikroskopie, co to w ogóle zmienia, na pewno nieco komplikuje urządzenie i podnosi jego cenę. W lornetce są np. dwa całkowicie niezależne tory optyczne i uzyskuje się między innymi szersze pole widzenia (być może też lepszą ocenę odległości) a w mikroskopie obraz przechodzi przez jeden obiektyw i jest po drodze rozszczepiony na dwa okulary. Co to daje ??
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Radi pisze:
7 kwie 2019, o 07:25
Muszę się przyjrzeć tym modelom (studar i MB30).
Jako swego rodzaju kluczowe kryterium biorę pod uwagę dostępność części wymiennych/zapasowych w przystępnych cenach, jakość szkła i precyzja mechanizmów regulacyjnych, maksymalne powiększenie x1000 przy zachowaniu możliwie wysokiej jakości obrazu, elastyczność/podatność na naprawy i niewielkie modyfikacje.
Większość części ze studara pasuje to Biolara i odwrotnie, tak samo MB30. Możesz swobodnie wymieniać: oświetlenie, kondensor, stolik, obiektywy, głowice i okulary.

Okulary i obiektywy są używane takie same, wiec jakość obrazu zależy od nich(oczywiście kondensor i oświetlenie tez) a nie od tego w którym modelu są zamontowane.

W każdym osiągniesz x1000.

Biolar na największe możliwości rozbudowy, ale o zaawansowane techniki nieużywane przez większość amatorów. Chociaż był taki użytkownik który nawet DIC miał na studarze jeśli dobrze pamietam.
Radi pisze:
7 kwie 2019, o 07:25

Z tego co się zorientowałem to popularny Polski PZO Biolar spełnia te kryteria ale ciągle nie wiem na ile potrzebne mi są dwa okulary w jednym mikroskopie, co to w ogóle zmienia, na pewno nieco komplikuje urządzenie i podnosi jego cenę. W lornetce są np. dwa całkowicie niezależne tory optyczne i uzyskuje się między innymi szersze pole widzenia (być może też lepszą ocenę odległości) a w mikroskopie obraz przechodzi przez jeden obiektyw i jest po drodze rozszczepiony na dwa okulary. Co to daje ??
Z tą komplikacja i podnoszeniem ceny to bez przesady. To czy masz głowice jedno czy dwutorowa zależy tylko od głowicy. I w każdym mikroskopie możesz zamontować obie głowice, a one różnią się kilkoma pryzmatami.

To przedewszystkim znacznie zwiększa wygodę pracy przy dłuższym użytkowaniu mikroskopu.

Dwa tory optyczne tak jak w lornetce mamy w mikroskopie stereoskopym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości