[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Mialem kiedys SK8 (ten mniejszy). Co do wygody - to jest epoka, w ktorej nie bylo brane pod uwage cos takiego jak ergonomia wiec przy dlugiej pracy ja na pewno poczulbym dyskomfort.

Wybieraj jak czujesz, ja mialbym 100% zaufania co do stanu sprzetu od Boguslawa.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: winkwink »

Ale cacka, widać, że w doskonałym stanie. I wcale nie piszę tego z sympatii dla Bogusława, też lubię MB-30
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Christael »

Witam, podczepię się pod temat. Chciałbym kupić mikroskop do ciemnego pola.
Dość sporo poczytałem na forum i z tego co się dowiedziałem to potrzebuję:
1. W stosunku do mojego budżetu (4000 zł) najlepiej kupić mikroskop używany, znalazłem takie coś z biolara:
allegro 6072162005

Nie posiada on kondensora KCT ani trino (zależy mi akurat na tym aby się nie bawić i aparat podłączać ciągle pod okular, trino wygodniejsze) ale mam już znalezionego sprzedawcę, który odsprzeda sprzęt tzn. kondensor+trino za 1200 zł - zdjęcia poniżej (zapewne przy tym trino nie ma 100% światła i brak mi doświadczenie czy będzie ok)

Obiektywy w sprzedawanym mikroskopie są oryginalne z biolara 160mm/0.17 z gwintem oczywiście RMS (w przyszłości będę zmieniał obiektyw na plan apo np. olympusa), z tego co wyczytałem obiektywy apo PZO są lepszy niż chińskie plan.

Dodatkową zaletą mikroskopu jest dioda 5W, z tego co wiem jest to odpowiednim 50W żarówki, na forum było zalecane 100W halogen ale niestety nie będzie mnie na to stać.

Razem do tej chwili wychodzi 2450 zł. Ewentualnie wchodzi do gry sprzedaż jeśli zakupie ten mikroskop sprzedać dwuokulara z kondensorem, jakiś chętny?

Zależy mi na dość dobrej kamerze bo nie chciałbym jej już w przyszłości najbliższej zmieniać (z tego co się orientuje dobry jest Canon 600d, ostatecznie ucmos 5MP pro), może polecicie coś innego? Na razie nie znalazłem kamery Canona i nie do końca orientuje się ile kosztuje.

Czy możecie mi doradzić coś w tym temacie?
Czy w dobrym kierunku idę?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Fajnie ze zapytales tutaj, na pewno ktos jeszcze sie wypowie

Tu masz moje testy i porownanie kamer z aparatem: lsmo-relacja-vt59037.htm

Jesli chcesz tylko foty - lustrzanka bije kazda z tych kamer, jesli chcesz filmy i zdjecia ok jakosci to kamera jest ok.

To jest stara nasadka tri od MB30, nie ma podzialu 100% dla foto.
JohnyM

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

Kondensor to nie koniec, potrzeba jeszcze obiektywu 100x/0.95 lub mniej. Chyba, że zadowoli cię 40x/0.65.
Jeśli chodzi o filmy to lustrzanka również bije na głowę


Jeśli chodzi o ceny:
Zestaw (z obiektywem) PZO do DF jest wart 200-400zł.
Trino od MB30 jest warte. nie więcej niż 600zł.

Ceny i tak są z górką".

Do DF potrzeba dużo światła. Co do tych LEDów, nie miałem ich w rękach, ale nie wyglądają mi dobrze.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

Christael, kup sobie Carl Zeiss Jena JENAVAL. Miewa on 5 lub 6 obiektywów Apochromat, Planachromat czy PlanApochromat GF (szerokie pole), okulary i głowica GF, Trino, bardzo jasny halogen i nieograniczona możliwość rozbudowy. I to wszystko zmieści się w Twoim budżecie.
Znam lekarzy, weterynarzy czy osoby prywatne, które wybierały tej klasy mikroskopy (Jenamed, Jenaval, Jenalumar) mając do wyboru te lub podstawowe Leica DMLS, Nikon E200 czy Olympus CX41 i to własnie ze względu na GF (szerokie pole) i jakość obrazu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

potrzeba jeszcze obiektywu 100x/0.95 lub mniej
Baardzo rzadko spotykane i nie wszsytkie marki je oferowaly na 160 mm, jest Nikon CF Plan 100/0,90 (ok 200-300$) i Olympus SPlan 100/0,95, po lewej tez chinczyk.
suche-obiektywy-100x.jpg
Nastawiaj sie raczej na olejowy 100x z przyslona irysowa umozliwiajaca zmienianie NA.
Z taka pokrętką jak te PZO ponizej:
obiektywy-pzo-100x.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

ywerion, niczego nie sugerując na Twoim miejscu wybrałbym biały korpus i stolik SK 16 (ten większy, który mniej Ci się podoba).
Na SK 8 pracowałem wiele, wiele lat i bardzo ciężko było mi się przesiąść z niego na SK 16, ale to jest jak z jazdą samochodem, jak siądziesz za kierownicą tego którym jeździsz na co dzień, to o niczym nie myślisz i wszystkie ruchy wykonujesz samoczynnie, bezwiednie -)
SK 8 pomimo, że mniejszy jest 2-2,5 raza cięższy od tego większego SK 16!

W białym korpusie śruba mikro można powiedzieć, że prawie pływa co dla mnie jest bardzo istotne przy dużych powiększeniach (obiektyw 100x) jeśli chodzi o precyzję i wygodę pracy (tak mam w swoim bardzo starym MB 30 (nr 1572) na którym na co dzień pracuję (i nie przesiadam się na żaden nowszy model - a mam ich na dzień dzisiejszy 4 szt)
Czarny to nr 8261, biały zaś to nr 40378. Te nr mówią same za siebie, jeśli chodzi o nowość mikroskopu.
planapo pisze:Co do wygody - to jest epoka, w ktorej nie bylo brane pod uwage cos takiego jak ergonomia wiec przy dlugiej pracy ja na pewno poczulbym dyskomfort.
Od poniedziałku po raz pierwszy mam SK 14 i pomimo, że jeszcze bardzo niewiele na nim pracowałem, to uważam, że planapo ma 100% rację! -)
LoginPiotrusia pisze:Christael, kup sobie Carl Zeiss Jena JENAVAL.
Miałem przyjemność pierwszy raz odwiedzić LoginPiotrusia , przy okazji chwilę pooglądać próbkę krwi przez JENAVALa.
Jak dla mnie, to prawdziwe okno na mikroskopowy świat i jestem w lekkim szoku !
Oczywiście (jak na razie) wiem na co zbierać
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Christael »

Hej znalazłem coś takiego
ebay.pl/itm/Carl-Zeiss-JENAVAL-Microscope-Mikroskop-Zeiss-Jena-/321951877655

Z Rosji Akurat moja żona jest Ukrainką i nie będzie bariery językowej aby się wypytać o istotne kwestie.
Z tego co widzę to obiektywy są GF (Zeiss Jena GF (GF - Grosse Feld - szerokie pole widzenia, wymagają dedykowanej optyki kompensacyjnej) - nie za bardzo rozumiem jakiej optyki kompensacyjnej, nie mam zielonego pojęcia o co chodzi, jeszcze tak daleko nie dobrnąłem .

Czy te obiektywy są z powłoką irysową (z tego co widzę to tak ale nie jestem pewny)?
Widać, że jest kondensor ale czy jest on pod ciemne pole?
Czy wiece może jakie ma oświetlenie?
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Christael »

Obiektywy są na nieskończoność, nie będzie z tym problemu (ewentualna wymiana kiedyś)?
Jakie pytania mógłbym zadać sprzedającemu?
JohnyM

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

Jenavale / medy etc. robią błędnie pozytywne wrażenie
Są z ery Axio / Eclipse / BX ale wyglądają na starsze, stąd efekt wow Po prostu spodziewasz się czegoś gorszego. Nie zmienia to faktu, że to dobrze mikroskopy i można je dość tanio dostać np tu (zdjęcia im uciekły, bo chyba już 5 lat go sprzedają):

Kod: Zaznacz cały

bitlab.pl/mikroskopmetalograficzny/67-jenaval.html
Jeśli chodzi o rozbudowę, to NICZEGO tanim kosztem nie zdobędziesz. Cały trik z mikroskopami na 160 polega na tym, że da się je wypchać częściami PZO.

Na twoim miejscu skontaktowałbym się z użytkownikiem sttpatryk z allegro. Prawdopodobnie będzie on miał ZESTAW do ciemnego pola od PZO i zestaw UFC od PZO. Rzeczy od niego są zawsze w świetnym stanie, choć ceny może mieć dość wyśrubowane, ale da się targować. UFC da ci kontrast fazowy na 20x i 40x i ciemne pole (suche) na 5/10/20/40x. Zestaw DF da ci ciemne pole (olejowe) z 20/40/100x.
Oba te zestawy będziesz mógł zamontować praktycznie do każdego mikroskopu 160.

Jak już będziesz miał UFC/DF to wtedy możesz kupić: dowolnego chińczyka trino za ~1500zł LUB kupić Biolara PZO.

Biolar będzie zdecydowanie lepszym wyborem jednak głowica trino (MNF-G) będzie trudna do zdobycia. Proponuję skontaktować się z użytkownikami Wojtek lub LoginPiotrusia", jednak spodziewaj się wyśrubowanej ceny, lub braku dostępności. Mi się jeszcze nie udało niczego tam zakupić. Możesz też polować na allegro (może zająć lata), mnie się udało zdobyć 2 takie nasadki średnio w cenach ~800zł.
Chińczyk. nie ma tej solidności co biolar, szkła gorsze, trino jako-taka, ale jest.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

JohnyM pisze:enavale / medy etc. robią błędnie pozytywne wrażenie
Sorry, może poproszę jaśniej, bo mój mało techniczny móżdżek tego nie ogarnia -)
Widziałem piękny szeroki obraz, coś jak widok przez bulaj na statku ?
JohnyM

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

No dokładnie to co powiedziałem One wyglądają jak z poprzedniej epoki, ale są równorzędne z współczesnymi.
Również 160 konstrukcje mogą dawać taki obraz, Ty po prostu jesteś przyzwyczajony do FN 17 od PZO W swoim microphocie mam nasadkę UW

Microphot/Optiphot/Labopthot/Bh2/Eclipse/Bx/DM/Axio/Jena - mają w standardzie 20/22/23 i UW 26.5.

GFy jeny i nikony są słabsze, bo mają tylko 25 FN.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości