[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Test opisowy moze kazdy - wlacznie z testujacym - interpretowac jak chce. Zdjecia, dokladny opis procesu dokumentacji, brak obrobki - to daje jakis poglad. I tak jednak specyficzny dla danego ukladu.

Ciekawa odpowiedz z Delty, w ktorej pytales?
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

Napisałem wiadomość korzystając z ich formularza na stronie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

jarud » wt kwie 23, 2019 17:59
"Bogusławie, podobnie jak ty mam słabość do starych mikroskopów..."

Przeoczyłem Twój post, ale serdeczne dzięki bo rozwiązania proste i super, szczególnie podoba mi się zamiennik PZO LM 15, 16 na statywiku :-)
Co prawda przy starociach staram się zachowywać oryginalność zbieranych sprzętów, co jednak w niczym nie przeszkadza w korzystaniu z usprawnień przy ich testowaniu i ew. praktycznym wykorzystaniu w mikroskopowaniu :idea:
Dziękuję!
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bogusławie,
Cieszę się, że moje pomysły cię zainteresowały. Z moich prób wynika, że z oświetleniem led można unowocześnić prawie każdy mikroskop. Te lusterkowe pzo, lomo i zeissy są często doskonale wykonane. Na poziomie achromatów różnice obrazu są nieistotne. Kupowanie drogiego biolara z obiektywami achro, po to żeby zmienić w nim oświetlenie na led jest mało racjonalne. Jeżeli ktoś nie zamierza natychmiast kupować DIC, lub KF, to mikroskop ML 5, lomo lub MS całkowicie wystarczy. Z oświetlaczem 3W i mikroskopem lomo z jednym tubusem i kompaktem nastawionym na 80 iso rzadko nastawiam oświetlenie na maxa , tylko przy DF. Zdjęcia, jak mi się wydaje, wychodzą całkiem niezłe.
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

kupiłem w końcu amplivalla,niestety bez zasilacza i kombinuję z ładowarką do lipo która ma taką funkcję, jednak zastanawiam się czy w tych żarówkach narva 5v jest jakaś polaryzacja?Ktos wie?
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

ok, bez znaczenia,żarówka i tak walnięta, muszę myśleć nad oświetleniem alternatywnym bo nie będę płacił za żarówkę 100zł
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Nie mam Amplivala i foto wziąłem z sieci, czy to jest to?
Mam kilka podobnych kupowanych kiedyś okazyjnie do różnych starszych mikroskopów: 15W 6V
Podaj te wymiary z foto, sprawdzę.
Załączniki
Żarówka i oprawka Amplival.jpg
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

Tak jest to coś podobnego, trochę nowszy typ.Tak czy inaczej zamierzam przerobić na led bo koszt żarówki wyniesie mnie tyle co przerobienie.
A 17mm
B 7mm
C 18mm

Bogusław zapytam cię jeszcze jako początkujący czy pokrętło od ustawiania kondensora może być tylko w 2 pozycjach? tzn. albo max dół albo max góra? bo u mnie nie da się ustawić pozycji pośredniej gdyż cała aparatura opada na dół lub trzyma się tylko góry,dlatego zastanawiam się czy trzeba podregulować mechanizm czy tak musi być?

Ogólnie rzecz biorąc mnogo funkcji,minie trochę czasu zanim rozszyfruje co do czego :)
ampliv.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

W moim zeiss NF, kondensor pankratyczny jeździ do góry i dołu. Chyba to niezbędne do kohlera i ciemnego pola. Mikroskop ma budowę modułową. Wystarczy odkręcić jedną śrubkę z boku, żeby wymontować kondensor i zobaczyć mechanizm przesuwu.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Tak jak pisze Jarud, chyba nie ma (nie powinno być!) takiej opcji, aby kondensor był możliwy do ustabilizowania w tylko dwóch pozycjach, byłoby to bez sensu ! Trzeba zajrzeć "w bebechy" mechanizmu przesuwu.

helołtarshelołkejs, przerabiaj jak najbardziej na diody, halogen, ale wg mnie tak, aby można jednak było samą oprawę wykorzystać kiedyś do typowej żarówki żarowej.

Żarówki które posiadam mają cokoły o średnicach 23-25 mm :-(
Zerknij jednak tu, dopytaj o wymiary, na razie cenowo przystępnie i jest ich chyba kilka sztuk? (więc bez pośpiechu strzały z jakiegoś snipa) ;-)
Numer oferty:8104868520 - Allegro
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Edit:
"Żarówki które posiadam mają cokoły o średnicach 23-25 mm :-("
Przepraszam, podałem średnice opraw do żarówek, a nie średnice cokołów żarówek.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ja swojego zeissa przerobiłem bez trudu na led 10W. Na allegro jest coś takiego: "Oświetlacz LED CREE 5W do mikroskopu CARL ZEISS". Jak nie masz zdolności manualnych, możesz to kupić. Ja kupiłem taki oświetlacz do biolara i szybko go przerobiłem na diodę led cree 10W. Na początek wystarczy te 5W. Zapytaj się, czy sprzedawca sprzeda ci goły element aluminiowy, to jest najtrudniejsze do zrobienia.
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

Myślę o tej diodce:
allegro 6728771678
Ma spory wygar.
Ogólnie rzecz biorąc mam trochę doświadczenia w tej materii.Z linka powyżej jest już zalutowana to duże ułatwienie, do tego kupię zasilacz z regulacją pradową, także prócz przysłony mikroskopu będzie regulacja jasności. Największy problem to będzie zrobić dobry radiator ale pomału dam radę.Myślę już czy by nie kupić coś np. radiatora od płyty głównej i stoczyć na tokarce.
Aha i jeszcze jedno jaka barwa światła wg was jest najlepsza? Moja logika podpowiada mi by najlepiej kupić w barwie zimnej.

Jarud jakiego masz zeissa?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość