[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Mam zeissa jena NF. Czarny, piękny i można stosować w nim krótkie obiektywy. W moim oświetlaczu jest led, którą zalinkowałeś. W MB30 przykręciłem ją do kawałka pręta al. fi 25 mm i długości 12 cm. Najlepsza jest neutralna, zimna daje czasami sine zabarwienie na fotografii. Nie ma co wymyślac dodatkowych radiatorów, ten mój oświetlacz robi się lekko ciepły po wielu godzinach, może dlatego, że MB30 jest cały metalowy i odbiera ciepło. Przyjrzyj się na allegro ofercie, o której wspomniałem. Będziesz mógł zwymiarować swój oświetlacz. Cieńsza część ma pewno średnicę tej metalowej części twojego oświetlacza z żarówką, grubsza służy chyba do centrowania. Przysłona polowa w zasadzie nie służy do regulacji oświetlenia, a do ustawienia oświetlenia kohlera, ale oczywiście na bezrybiu....
PS. Czy u ciebie ciemne pole też centruje się kwadratowymi śrubami o boku 1,2 mm?
crazy_biolog
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2019, o 14:21

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: crazy_biolog »

Ja zaczynałem od mikroskopów Levenhuka i skończyłem na mikroskopie tej firmy. Teraz moja córa przejęła jeden z nich ;-)
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

U mnie wygląda to tak, na pierwszym planie kondensor od ciemnego pola.
CAM01538.jpg
Na zdjęciu zaznaczyłem jedynką pokrętło od pozycjonowania góra/dół kondensora ale niestety opada to na dół nie da się w połowie zatrzymać.Chyba się wyrobiło
Nurtuje mnie też ten pierścień z podziałką (na zdjęciu nr2) do czego służy to ustawienie.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Wydaje mi się, że można zwiększyć tarcie w tej gałce, tylko skąd wziąć odpowiednie klucze do dokręcenia śrub? Ten pierścień na dole chyba pokazuje stopień otwarcia przysłony; 1/1, 1/2 itd, ten na górze NA otworu/obiektywu. Teoretycznie przekręcenie dolnego powinno spowodować zmianę na górze. U mnie jest tylko ten drugi. Znalazłem cos takiego:

Kod: Zaznacz cały

mikroskopie-forum.de/index.php?topic=30180.0
A potem wklepałem: Amplival pankratischen Kondensor i pierwsza propozycja to:

Amplival: Nutzung des Pankratischen Kondensors - Mikroskopie-Forum z różnymi stronami. Warto tam zajrzeć. Dobrze działa z tłumaczem automatycznym. No i musisz coś wymyślić w sprawie klucza do ciemnego pola, bo śruby wyglądają identycznie.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Strasznie przepraszam, że wtedy nie podziękowałem, ale miałem przez ostatnie kilka miesięcy dużo różnych spraw na głowie. Przepraszam. Skośne oświetlenie daje naprawdę fenomenalne efekty, udało się zrobić parę filtrów, które działają. Chciałem zadać inne pytanie - na allegro ktoś sprzedaje biolara za 1250 zł. Jest napisane, że jest w bardzo dobrym stanie i ma zasilacz oraz wmontowane oświetlenie LED 5W. Chciałem się zapytać, czy warto się nad tym zastanowić? Poza tym, jakbym chciał kiedykolwiek tak czy tak kupować biolara, chciałbym wiedzieć, czy wszystkie biolary mają oświetlenie koehlera? Z góry dziękuję za pomoc
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Zawsze linkuj ofertę o której mówisz, żeby reszta nie musiała szukać samemu. O to chodzi?
allegro 8034403135
Ogólnie trochę drogo, plusem jest LED, tylko pytanie ile ma lumenów bo zaleta może okazać się wadą. Poproś o więcej zdjęć, bo to jest stała aukcja tego Pana, ma niezmienny opis i te same dwa zdjęcia. A widziałem, że coś się sprzedało czyli nie są to zdjęcia Biolara którego chcesz kupić.

Plus to nieodpowiedni dział, planapo mógłbyś nas przenieść?
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Przepraszam za postu w złym temacie. Skoro na razie nie zostaliśmy przeniesieni to odpowiem. Bardzo dziękuję za pomoc, wszystko zweryfikuję. Chciałem zapytać jeszcze o dwie rzeczy:

1. Jak to jest z koehlerem w biolarze? Czy każdy biolar to ma? Nie wiem, bo przecież ten model nad oświetlaczem jest płaski, więc gdzie jest ta przesłona polowa?

2. W ofercie pisze, że oświetlenie ma 5W. Czy w takim razie moc nie zawsze przekłada się na jasność tak samo?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

1. Biolar ma przysłonę polową pionowo przed iluminatorem, każdy - chyba, że ktoś go wymontuje lub popsuje. To ta czarna gałka, której fragment wystaje przed iluminatorem.
2. Kupiłem kiedyś ten oświetlacz led. Ta samochodowa żarówka ma według różnych opisów między 250 lm - czyli trochę więcej niż firmowy oświetlacz żarowy 20W (ok. 220 lm) - a 300-400 lm. Typowy oświetlacz halogenowy ma 20 W i 420-450 lm, zależnie od marki żarówki. Nie sądzę, że producent oświetlacza, o którym mówimy, używa najmocniejszych - czyli najdroższych - żarówek, ale może się mylę. Żarówka ma zupełnie niepotrzebną, moim zdaniem, soczewkę, która należy wydłubać. Do biolara można wybudować prosty oświetlacz led 10W za ok. 300 zł (cena łącznie z zasilaczem laboratoryjnym).
Za 1200 zł widywałem już na all. biolara ze skrzynią, obiektywem 20x, okularami 10xWF, lepszymi, niż te badziewne w ofercie. Wydaje mi się, ze sprzedawca proponuje oświetlacz led zamiast żarowego z prostownikiem, tak więc praktycznie płacisz za to cudo 2 razy, bo normalnie w cenie ok. 1000 zł masz oświetlacz żarowy w komplecie. Niewiele więcej kosztuje najtańsza delta trino.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Czyli chyba lepiej poczekać na lepszą ofertę....
A tak swoją drogą to jak się montuje oświetlacz do biolara? Słyszałem, że niektórzy z was montują do biolara naprawdę bardzo mocne oświetlenie. Jak to właściwie się robi?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Gdzie mam to przeniesc bo widze ze ogolnie i o wszystkim ;)
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

k12s pisze:
2 cze 2019, o 18:31
Słyszałem, że niektórzy z was montują do biolara naprawdę bardzo mocne oświetlenie. Jak to właściwie się robi?
Biolar nie ma wbudowanego oświetlenia, Ma z tylu otwór do którego się je wsuwa. Wiec bez żadnego problemu można je poprostu wyciągnąć, i wsadzić własne. Jedynym wymogiem jest to, aby średnica się zgadzała i reszta zależy już od potrzeb i umiejętności twórcy.

planapo Biolar to nie mikroskop powyżej 5000 tysięcy, tylko o to mi chodziło (:
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Bardzo dziękuję. A ile wynosi ta średnica? I jak właściwie w fachowym języku nazywają się takie zestawy oświetlenia, żeby wiedzieć, czego szukać? I czy w Polsce da się dostać bardzo mocne oświetlenie za normalne pieniądze?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ponieważ dopiero zaczynasz, może warto zacząć od czegoś, co będzie działać od razu. Na olx od miesiąca wisi studar lab za 700 zł. Nikt się nim nie zainteresował, bo studar za 700 zł to bzdura. Otóż studar lab był nową konstrukcją. Od biolara różni go niewymienna tarcza z obiektywami, ale i tak na początku będziesz się posługiwał 1 setem obiektywów, i niewymienny stolik, ale normalnie mało kto go wymienia. Ma za to nowoczesny system oświetleniowy na halogen 20W. Jest on odłączany od mikroskopu (to ta skrzynka z tyłu), zawiera system centrujący żarówkę, przysłonę i soczewkę do ustawienia oświetlenia. Urządzenie jest podobne do oświetlacza 100W do biolara i ponieważ jest na zewnątrz nie grzeje tak mikroskopu. W mikroskopie można zainstalować kontrast fazowy i co tam chcesz. Sprawdziłem wczoraj, nadal jest do kupienia. Brakuje jednego obiektywu, możesz o tym wspomnieć i zaproponować 500 - 600 zł. Człowiek nie może go sprzedać od miesiąca, więc ..... Jest nawet skrzynka. Wystukaj mikroskop studar lab olx i powinna się ukazac oferta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości