[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Bardzo dziękuję za pomoc. Pomyślę o tym. To wszystko przez to, że mam już chińczyka, z którego jestem naprawdę bardzo zadowolony, ale ostatnio zacząłem marzyć o kontraście fazowym. Chciałem tylko zapytać, czy ten mikroskop o którym napisałeś ma koehlera, a jeśli nie, czy to jakoś skrajnie szkodzi w tym przypadku? I rozumiem, że oświetlenie w tym mikroskopie też da się w przyszłości wymienić na mocniejsze?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Przeniesione. Jesli macie typowe dyskusje techniczne - oswietlenie, techniki obserwacyjne itp i nie jest to powiazane z zadna kokretna oferta to polecam przeniesc sie do odpowiednich dzialow (: Wymieniacie potencjalnie interesujace sprawy dla innych, a tutaj za jakis czas malo kto bedzie ich szukal.
Gipsar
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019, o 20:30

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Gipsar »

Witam,
Jestem nowy na forum i chciałbym prosić Was o pomoc w podjęciu decyzji o wyborze pierwszego mikroskopu. Mój syn obecnie skończona 1 LO mocno zaczął interesować się biologią, genetyką. Od niedawna zbiera pieniądze na zakup mikroskopu. Zaczynał od kwot kilkuset zł ale teraz myśli już o ok 1500. Kompletnie się nie znam i nie wiem czy na początki jego pasji taka kwota nie będzie zbyt duża. Z drugiej strony nie chciałbym podcinać mu skrzydeł jeśli sam oszczędza i naprawdę go to interesuje.
Wspominał o: delta optical genetic pro bino.
Czytałem trochę w tym wątku ale nie mam zielonego pojęcia o tych technicznych szczegółach.
Mam więc prośbę o pomoc
Lepiej używany czy nowy?
Na jakie szczegóły zwracać uwagę przy zakupie swojego pierwszego mikroskopu?
Będę wdzięczny za wszystkie rady i uwagi.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Chiński sprzęt lubi się lub nie. Te mikroskopy są ponoć zupełnie niezłe, mają też spore możliwości rozbudowy, chociaż nie jest to tanie. Radzę wybrać trino. Umożliwia w miarę proste montowanie aparatu fotograficznego na mikroskopie. Jest droższy o 300 zł. Używany mikroskop trino będzie miał podobną cenę. Kupowanie używanego sprzętu wymaga pewnej znajomości tematu, lepiej chyba nie ryzykować.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

W tym wypadku myślę bardzo podobnie jak jarud :-)
Jedyna drobniutka obawa, to to, że chłopak nie załapie bakcyla i trzeba będzie sprzęt odsprzedać o ok. 400-600 zł taniej.
Ale tfu, tfu, nie krakać i odpukać, bo z tego co piszesz, to wygląda, że syn "czuje blusa" no i sam oszczędza :) :-) :-)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

delta optical genetic pro bino.
Jak najbardziej ok. Przede wszystkim szukalbym najpierw uzywanego - to mlody sprzet - rzadko bywa wyeksploatowany czy uszodzony. W zaleznosci od tego kiedy chcecie dokonac zakupu dalbym sobie nieco czasu na polowanie na uzywany - czesto mozna znalezc nietrafione prezenty (: I to jest najlepsza okazja - kupujesz w nizszej cenie nowy mikroskop, ktory po 2-3 uzyciach zostal odstawiony w kąt.
Gipsar
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019, o 20:30

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Gipsar »

Dziękuje za uwagi,choć wiele mądrzejszy jeszcze nie jestem. Rozumiem że Delta to wyrób chiński?
Jeśli szukać używanego to gdzie? Czytałem że Bogusław kilka lat temu sprzedawał - czy wciąż masz coś w ofercie? Jeśli zdecydowałbym się na nowy to polecacie jakiś sklep/miejsce.
Na jakie parametry zwracać uwagę? Czy sama nazwa Delta optical genetic pro Bino/Trino definiuje już konkretne parametry np, optyki, oświetlenia itp? Syn wspominał że chciałby z kamerą i zasilaczem.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Gipsar, no to tak ;-)
Nie handluję sprzętem mikroskopowym, ale czasami zdarzy się coś sprzedać ;-)
Poniżej pokazuję trino Prysmusa, które kupiłem z rok temu za ok. 300 zł.
Miałem go na szybko sprzedać za 800-1000 zł, jednak parę miesięcy przeleżał na półce, bo nie było czasu go przejrzeć. Z ciekawości jednak postanowiłem go sprawdzić i okazało się, że jest super do pewnych ogólnych zastosowań (to starszy, ale bardzo solidny model).
Obecnie w zestawieniu pokazanym na zdjęciu używam go praktycznie najczęściej do mikroskopowych dokumentacji mykologicznych - bo szybko, sprawnie i w dobrej jakości materiał foto otrzymuję.
Co więcej trino w tym przypadku mi niepotrzebne (jednak to w moich obserwacjach i dokumentacjach), ale w normalnym użytkowaniu binokulara z tym mocowaniem smartfona jest trochę niewygodne (ale bardzo precyzyjne i szybkie w realizacji - prawie jak kamerka "wtykana w jeden z torów binokularu).
Czemu tu (Prymus) nie używam trzeciego toru wizyjnego? Na co dzień do dokumentacji ogólnoprzyrodniczej (czyli mikroskop, makro, extreme makro i inne) używam Olympusa PEN E-PL 6 i smartfona Samsung Galaxy S8 . Gdybym chciał na szybko podpinać bezlusterkowca do trzeciego toru w Prymusie (mając na uwadze, że używam różnych mikroskopów) to trochę czasu by mi to zajmowało.
Kamerek mam parę, ale z nisko-średnich półek i zachwycony nie jestem. U mnie dobry fotograficznie smartfon bije je totalnie na głowę.

Ogólnie osobiście niby mam prostsze chińczyki w ogólnie nieszczególnym poważaniu (w sumie nie wiedzieć czemu, a może trochę i wiedzieć) czyli jak chcemy sięgać po mikroskopowanie technicznie bardziej zaawansowane lub mikrofotografię wyższych lotów (patrz Pickul, planapo i inni), to wtedy jest sens iść w MB, Biolary i ... inne, ale drogie firmowe sprzęty.
Załączniki
Prymus 3.jpg
Prymus 0.jpg
Gipsar
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019, o 20:30

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Gipsar »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Syn jednak skłania się do zakupu nowego :( . Ponieważ to jego pierwszy zakup i długo odkładana kasa to chyba poczucie posiadania nowego sprzętu jest dość istotne. To jeszcze nie ten etap na bardziej racjonalną ocenę kosztów do potrzeb. Mimo wszystko dzięki za szczegółowy opis.
Co do zakupu nowego - macie jakieś polecane miejsca/sklepy?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Podoba mi się chłopak, życia się nauczy, ale sam odłożył (rzadkość!) więc trzeba jak najbardziej uszanować :-)
Sklep, taki który jest oficjalnym dystrybutorem Delty.
Nie dajcie sobie "wcisnąć" (raczej?) mikroskopu z kamerką mikroskopową - z reguły są w takich zestawach oferowane takie "trochę słabsze".
"Ludzka" kamera powinna (musi) trochę kosztować (chyba, ze używana :-D )

Aha, umówcie się w sklepie i negocjujcie - warto :-)
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Boguslaw pisze:
24 cze 2019, o 21:17
to wtedy jest sens iść w MB, Biolary i ... inne, ale drogie firmowe sprzęty.
MB30 to około 500-600 zł, czasami można znaleźć za 300 na OLX. Biolar to około 1000. Trzeba zdefiniować drogie bo oba znacznie tańsze niż nowa delta.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

90% wszystkich produktow to aktualnie produkty chinskie. Nawet markowe mikroskopy i ich nizsze modele sa dzisiaj chinskie.

Chinczyk=lipa. Nie zawsze. Jak kupisz zabawke dla dziecka za 300 zł to nie licz na jakość, pomimo ze grubymi wałami w opisie stoi "profesjonalny", jednoczenie dziecku spokojnie starczy. Jak kupisz ze sredniej polki to bedzie sredni (czyli do szokly czy liceum ok), a jak z drozszej (2-3k PLN) w gore - to bedzie bardzo ok: 99% potrzeb 95% osób bedzie zaspokojonych takim produktem. Tu na forum można odniesc inne wrazenie, jednak jest to podejscie niewielu osob z bardzo specyficznymi wymaganimi.

Oczywiscie ze nowy chinczyk bedzie DUZO drozszy od uzywanego, tak samo nie sprzedasz go po cenie sklepowej a conajwyzej za 40-50% tejże.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Karol, jak najbardziej MB 30 za 500-700 zł od sprawdzonego sprzedawcy (czyli po pełnym i fachowym serwisie) lub Biolar za 900-1200 zł to jest to i rozwojowe.
Pisząc drogie, miałem na myśli Olympusy, Zeissy, Nikony, a chcąc rozwijać hobby o specjalistyczne techniki to wiadomo, "głowa mała" ;-)

Okazjonalne używki PZO od zwykłego sprzedawcy, to zawsze pewna niewiadoma. Mechanicznie z reguły raczej O.K., natomiast optyka to już 100% czasochłonna zabawa.

Dziś czekam na Biolara za 100 zł (!!!), pierwszy raz kupuję za pobraniem, aby sprawdzić czy w paczce cegły nie będzie :-D
Szukając sprzętu na Allegeo, OLX, eBay i innych z własnego doświadczenia wiem, że szukając po frazie "mikroskop, microscope..." trafiają się bardzo fajne okazje, ale szansa na ich kupno za sensowne (dla hobbysty) pieniądze jest niewielka. Są dilerzy, którzy praktycznie zawsze cię przebiją, bo dobrze wiedzą ile mogą dać i nie stracić. Nie winię ich, bo oni często z tego żyją (to ich biznes!)

Gipsar, jak chłopak chce to bierzcie nówkę, choć mi osobiście "serce by pękło" jak bym mógł kupić to samo za połowę ceny.
Jak wspomniał planapo, to są bardzo młode sprzęty i ryzyko przy ich zakupie jest naprawdę minimalne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości