[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Paranojaa
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2020, o 10:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Paranojaa »

Ok, biorę Biolara. Dziękuję bardzo :) Teraz pozostaje śledzić allegro i sprzedaże na Facebooku i szukać czegoś ciekawego. Jeżeli coś znajdę... nie obrazicie się, gdy wstawię informację o sprzęcie z pytaniem, czy warto kupować?

Kilka miesięcy i sam będę rzucał poradami na tym forum! :D
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Pod tym co napisał Planapo, podpisuję się obydwoma rękami!!!
Używane Biolary są w różnym stanie, tak że bez problemu wrzucaj oferty :-)
Np. taka aukcja allegro 9437409986
Ja bym za niego nie dał nawet 200 - 250 zł.
No chyba, że ktoś handluje i taki sprzęt jest dla niego "dawcą organów". I to się kupującemu opłaci (oczywiście zależy od fizycznego ich stanu)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Podkreślę jeszcze to: "...Jednocześnie na poczatek przygody Genetic jest bardzo ok i niewielu osobom potrzeba wiecej."
Czyjś nietrafiony zakup/prezent, idzie kupić za naprawdę niewielkie pieniądze!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Dzieki! :)

Co do nietrafionych prezentów to jest w roku kilka możliwosci na "zniwa" :) Miesiac dwa po rozpoczeciu roku szkolnego oraz oczywiscie grudzien i styczen :) Teraz moze jeszce by sie szlo załapac na dzien dziecka :) Śledzic warto, tak czy inaczej kupowanie uzywanego oznacza inwestowanie czasu w polowanie.
Paranojaa
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2020, o 10:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Paranojaa »

Tani i fajny mikroskop sprzedają właśnie na allegro, co myślicie?
allegro 9482952969

Do końca jednak tylko 2 dni, (cena może znacznie wzrosnąć) a ja czekam jeszcze na kilka "ofert" i zdjęć, gdyż pisałem do kilku ludzi :)

Jest też oczywiś cie i OLX ;)
oferta nr 545932008
Pablo25
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2020, o 19:52

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pablo25 »

Witam forumowiczów.
Który mikroskop będzie lepszy Biolar B czy ergaval? Do tego czy amplival to dużo lepszy sprzęt od poprzedników?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ze względu na fakt, że jestem w grupie najwyższego ryzyka, mało wychodzę z domu i się udzielam:). Biolar czy ergeval? Pomarańcze czy banany? To dwa zupełnie różne mikroskopy. Z grubsza, biolar ma nieruchome ramię i ruchomy stolik, ergeval ma ruchome ramię i nieruchomy stolik, podobnie jak MB 30. Ponoć Niemcom nie chodziło o kopiowanie starszych modeli, ale o umożliwienie funkcjonowania mikromanipulatorów, które nie mogą jeździć ze stolikiem. Cała reszta jest podobna: oświetlenie z Kohlerem, centrowany kondensor, wyjmowana karuzela z obiektywami. W moim ergevalu jedyny feler polega na tym, że kondensor jest wkręcany od góry, ale pewnie można dostać "normalną" obejmę na kondensor. Problemem może być inna średnica kondensorów (37mm) i głowicy, co skazuje szczęśliwego posiadacza na części NRD i radzieckie ( nie wiem, czy zachodni zeiss ma te same średnice). Ergeval to dobry sprzęt do rutynowych badań. Na niemieckim mikro-forum jest sporo instrukcji, jak to czyścić itp.
Amplival to szczytowe osiągnięcie wschodnio-niemieckiej mikroskopii z lat 70-tych. Ma nieruchome ramię, a więc bez problemu można zainstalować najcięższe kamery. Ma pankratyczny kondensor pozwalający otrzymać ciemne pole i oświetlenie do słabych obiektywów. W iluminatorze ma urządzenie do bocznego oświetlenia. Był to par excellence mikroskop do badań "naukowych", a nie tylko rutynowych, jak liczenie plemników. Ideał? Jest kilka ale. Nikt nie dołącza do mikroskopu specjalnego klucza do ustawiania ciemnego pola, więc klops. Smar w kondensorze jest najczęściej stwardniały. Istnieją szczegółowe instrukcje jak to oczyścić, ja bałem się to zrobić. W dodatku zmiana przeznaczenia np DF - jasne pole wymaga opuszczenia kondensora, przez co wszystko może się rozregulować w obserwowanej próbce. Tak więc piękna rzecz, ale głównie do podziwiania - jakoś nikt tego nie kopiował. Z moją obecną wiedzą zamiast ampliwala kupiłbym zeiss NF (kupiłem:), poprzednika ampliwala. Jest to piękna, czarna, wielka bestia o podobnych możliwościach - ma kondensor pankratyczny i oświetlenie boczne, tyle, że ma ruchome ramię, ale ciężar kamery można zrównoważyć dokręceniem gałki makro - podobnie jak w ergevalu. Kosztuje zazwyczaj 2-3 razy mniej niż amplival. Za swój zapłaciłem 800 zł. Niemieckie mikroskopy mają bogate dodatkowe wyposażenie, które ma oczywiście swą cenę, ale pewno jest łatwiej dostępne na e-bay, niż PZO. Osobiście wybrałbym biolara lub ergevala, amplival jest zbyt skomplikowany dla początkujących. Raczej biolara niż ergevala ze względu na dostępność podzespołów, a przede wszystkim możliwość dokupienia DIC. Gdybym chciał zaszpanować swą oldskulowością - nie muszę, na emeryturze wszyscy są oldskulowi - wybrałbym zeiss NF. Należy raczej skupić się na kupnie dobrych okularów i obiektywów. Te lepsze mikroskopy niewiele się od siebie różnią jakością. Jeżeli ma się wybór, należy wybierać mikroskop z głowicą trino i obiektywami planami, reszta to kosmetyka. Chociaż, jak twierdzi Planapo, nie można pominąć kwestii ergonomii, Niemieckie stoliki mają lepsze położenie pokręteł, co do reszty, nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Wszystkie te mikroskopy mają słabe żarowe oświetlenie do szybkiej wymiany. W dodatku żarówki wystarczają teoretycznie na ok. 100 godzin i nie są tanie.
Jest sporo art. o tych mikroskopach na niemieckim mikro-forum i microscopy UK.
Paranojaa
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2020, o 10:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Paranojaa »

Co sądzicie o tym PZO Biolar za 1,2 tys?

Mikroskop BIOLAR
- Nasadka dwuoczna 1,25x z precyzyjną regulacją rozstawu tubusów i regulacją dioptrii.
- Kondensor Abbego NA 1,2 z przesłoną irysową K3P
- Stolik mikroskopu z mocowaniem krzyżowym x,y,
- Miska rewolwerowa 5-obiektywowa, swobodnie montowana

Obiektywy:
- obiektyw achromatyczny 10x/0,20
- obiektyw achromatyczny 20x/0,40
- obiektyw achromatyczny 40x/0,85 (amortyzowany)
- obiektyw achromatyczny 100x/1,25/160/0,17 (amortyzowany)

Okulary:
- komplet 10x - 2 szt
- Oświetlacz LED 5W/12V z zasilaczem, temperatura barwowa 6050 st.K (barwa - b.zimna)
- drobne ślady używania.
1.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ten mikroskop jest na all. od pewnego czasu i najwyraźniej nie wzbudził szalonego zainteresowania. Za tę cenę można by się spodziewać, że sprzedawca zaproponuje dodatkowo skrzynię, okulary 10x SK i obiektyw 5x. Oświetlenie 5W led, to chyba żarówka samochodowa. Napędzałem coś takiego zasilaczem laboratoryjnym i wyszło mi, że realnie ma ok. 3W. Led 5W wymaga już solidnego radiatora. Sprzedawca nic nie wspomina o regulatorze natężenia oświetlenia, to duży problem. Światła będzie zawsze za dużo lub za mało. Kolejnym problemem jest niebieski filtr zamocowany na stałe w oświetlaczu. W połączeniu z zimnym światłem led da to bardzo niebieskie światło. Oczywiście filtr da się wymontować, ale trochę pracy z tym będzie. Sprzedawca nic nie wspomina, że dołączy stary oświetlacz żarowy, stanowiący część wyposażenia mikroskopu. Chyba nie jest to specjalna okazja.
Nasadka z precyzyjną regulacją..... Nigdy nie widziałem opisu, w którym mówi się o nieprecyzyjnej regulacji, więc to raczej norma, a nie jakaś specjalna zaleta.
Paranojaa
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2020, o 10:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Paranojaa »

Mogę napisać do Ciebie na PRIV z pytaniami co do kupna? Ale! Obiecuje, że po zakupie wysyłam Ci whisky na Twój adres :D
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Admin »

Proszę przeczytać tytuł tego wątku. Czy jest tam coś napisane o poradach na PW?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Jak by nie było, członkowie forum mają prawo pisać do siebie na PW:), nawet bez obietnicy butelki czegoś tam. Natomiast udzielanie porad w sprawie zakupu to delikatna kwestia. Nigdy do końca nie wiadomo, czy mechanizmy i optyka używanego mikroskopu są bez zarzutu i chyba nikt nie chce brać odpowiedzialności za wydatek rzędu 1000 zł. Wiedza sprzedawców o mikroskopach jest często niewielka. Oczywiście członkowie forum mogą podpowiedzieć pytania, jakie należy zadać, Planapo opracował nawet poradnik, ale i tak najczęściej wszystko okazuje się po nadejściu mikroskopu. Biolar, zwłaszcza w podstawowej konfiguracji, jest prostym urządzeniem - ruch mikro i makro, działanie oświetlacza, przesuw kondensora - można bez trudu sprawdzić, ale już sprawdzenie ruchu mikro w starych jenach to rzecz nie do wytłumaczenia sprzedającym. Możesz pisać, ale pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do kupującego, my możemy ew. zwrócić uwagę na felery widoczne na tych małych zdjęciach. Jak wynika z ostatnich doniesień, Pan Piotr z Łodzi ostatnio jest mniej dostępny. Może daj ogłoszenie na forum, może zapytaj Bogusława, czasami ma coś do zaproponowania. Gdybyś był jeszcze hożą pszczelarką......:)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Jarud, The best !
Mam do groma sprzętu, ale nie chcę się tu uzewnętrznać. Lepiej wstawić coś na Allegro lub OLX.
Jak mnie najdzie, to wstawię Biolara za 1400-1600. Standardowe cudo, ale jak mnie najdzie :-)
Admin - pomoc na priv bywa nieoceniona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości