Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: Tardis »

Witam,
przymierzam się do zakupu mikroskopu odwróconego do ok 20 000 zł. Głównym zastosowaniem będzie mikromanipulacja (jaja płazów, mikroskopijne rośliny, bakterie). Interesuje mnie jak największe powiększenie i możliwości rozbudowy -kontrast fazowy, fluorescencja, ciemne pole. Binokular + tubus do aparatu/kamery obowiązkowo ale chyba mało który tego nie ma.

Proszę również o opinie czy warto interesować się takimi firmami jak DeltaOptical czy Optek (naprawdę cenię sobie jakość), a jeśli nie to jak dostać się do jakiegoś cennika polskiego dystrybutora Nikona, Zeissa lub Olympusa.

Interesują mnie również śruby i nakrętki mikrometryczne - mikromanipulatory są dość drogie a we własnym zakresie dość proste do wykonania (może nie tak eleganckie jak firmówki ale liczy się efekt i cena).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc (linki mile widziane).
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: _Marcin_ »

przymierzam się do zakupu mikroskopu odwróconego do ok 20 000 zł
polskiego dystrybutora Nikona, Zeissa lub Olympusa.
dysponując taką gotówką można tylko pomarzyć o sprzęcie w/w firm
Mógł by kolega zdradzić na czym by polegały te tajemnicze mikromanipulacje nad bakteriami lub glonami polegały, jestem bardzo ciekawy tego zagadnienia.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: pawelcanon36 »

Nie wiem nic o mikroskopach odwróconych więc z góry przepraszam że się wcinam w temat ale ciekawość mnie zżera w jaki sposób Tardis masz zamiar wykonać te mikromanipulatory (może wstawisz jakiś schemat albo fotke)?
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: Tardis »

Mayr E pisze:
przymierzam się do zakupu mikroskopu odwróconego do ok 20 000 zł
polskiego dystrybutora Nikona, Zeissa lub Olympusa.
dysponując taką gotówką można tylko pomarzyć o sprzęcie w/w firm
Mógł by kolega zdradzić na czym by polegały te tajemnicze mikromanipulacje nad bakteriami lub glonami polegały, jestem bardzo ciekawy tego zagadnienia.
Uderzenie w pojedynczą komórkę mikro igłą z odpowiednią prędkością może niekiedy zainicjować podział owej komórki. Rejestracja tego zjawiska - to będzie główne zadanie zestawu. Staram się też namierzyć kamery z rejestracją co najmniej 200kl/s.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: Tardis »

pawelcanon36 pisze:Nie wiem nic o mikroskopach odwróconych więc z góry przepraszam że się wcinam w temat ale ciekawość mnie zżera w jaki sposób Tardis masz zamiar wykonać te mikromanipulatory (może wstawisz jakiś schemat albo fotke)?
Ramię musi poruszać się w 3 płaszczyznach X,Y,Z. Każda mikro śruba będzie prowadnicą dla jednej płaszczyzny. Parę części będzie z zegarka. Jak znajdę odpowiednie mikro śruby z nakrętkami to nawet mogę całość budowy uwiecznić zdjęciami w poszczególnych etapach.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: Tardis »

Tardis pisze:Każda mikro śruba będzie prowadnicą dla jednej płaszczyzny.
Muszę się poprawić, śruba nie będzie prowadnicą lecz elementem przesuwającym.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: phpsql »

Witajcie

jestem nowy na forum biolog.pl. Ciekaw jestem, czy wyszło coś z zakupu, który planował Tardis Też właśnie jestem na etapie poszukiwania mikroskopu odwróconego z mikromanipulatorem. Polski sprzedawca Leica wyliczył mi 77tys. PLN za zestaw i niestety obawiam się, że taki wydatek w budżecie domowym nie zostanie zaakceptowany
Tak więc takie coś do 20tys. by mnie tym bardziej interesowało.

pozdrawiam
phpsql
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: phpsql »

O, a co jesteście w stanie powiedzieć o następującej ofercie:

cgi.ebay.com/Nikon-Diaphot-TMD-Inverted-Microscope-Micromanipulator-/160421281302

dziękuję i pozdrawiam
phpsql
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: _Marcin_ »

Niezła maszyna z mikromanipulatorem i wyposażona w system kontrastu modulacyjnego wg Hoffmana, obiektywy LWD i chyba port foto widoczny od czoła mikroskopu.Wiadomo ryzyko jest co do stanu sprzętu, cena też nie mała, ale wybór twój.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: phpsql »

Witaj Marcin,

TAK, to jest wejście na aparat.

Co do stanu, to można by założyć, że sprzedawca z dużą ilością komentarzy nie kłamie pisząc in excellent condition".

Martwi mnie jednak sformułowanie [.] is being sold as-is where-is. This unit comes with only what is seen in the pictures - bo zawsze mi to daje do myślenia, że być może nie ma w komplecie czegoś bardzo-bardzo ważnego, wręcz krytycznego a sprzedawca wówczas powie po prostu widziały gały co brały (tylko, że po angielskiemu).

Fakt, że jest to Nikon pozwala przypuszczać, że dostęp do podzespołów w razie awarii będzie prawie zawsze (choć zapewne strasznie drogie).

Cena ok. 26tys. jest chyba rozsądna za ten sprzęt, aczkolwiek oczywiście inna sprawa, że jest to góra pieniędzy. Czy może ktoś z Was pracował na takim sprzęcie, może coś się wypowiedzieć?
A może ktoś na podstawie załączonych tam zdjęć jest w stanie stwierdzić, czy jest to rozwiązanie typu buy-plug-and-work czy może czegoś brakuje ?

pozdrawiam
phpsql
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: phpsql »

.dodam tylko, że sporą wadą jest brak obiektywu 63x :-( Czterdziestka może być jednak za słaba. Leica nową 63-kę sprzedaje zagt10tys. PLN - strach będzie chyba jednak wydać kilka tys na używany
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: _Marcin_ »

.dodam tylko, że sporą wadą jest brak obiektywu 63x :-( Czterdziestka może być jednak za słaba. Leica nową 63-kę sprzedaje zagt10tys. PLN - strach będzie chyba jednak wydać kilka tys na używany
600x masz w takiej komplementacji jak w aukcji, co będziesz oglądał że trzeba ci więcej?
Tak poza tym, to ja też szukam jakiegoś takiego obiektywu i ceny są jakie są a przydał by mi się bardzo.A za nówkę 63x Leicy nie krzyknęli ci tak dużo, ciekawe w sumie jakie korekcje miał ten obiektyw?
Kupując używany obiektyw za taką kasę to trochę strach, można się nadziać
Jakie badania będziesz prowadził?
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mikroskop odwrócony do 20 000 zł

Post autor: phpsql »

Garść informacji na temat oferty na mikroskopy odwrócone w Polsce. Nie będę tutaj podawał dokładnych wycen, gdyż to była korespondencja między mną a dostawcą i może dostawca nie życzyć sobie upubliczniania takiej oferty.

KAWA.SKA Sp. z o. o., dystrybutor Leica odpowiedział błyskawicznie i przesłał profesjonalna ofertę na Mikroskop Leica DM IL LED (63x) z automatycznym mikromanipulatorem i kamera Leica EC3. Oferta składa się z 18 pozycji na łączną kwotę 77 tys. brutto. Błyskawiczna reakcja handlowca, pełna oferta. Niestety na taką sumę nie mogę sobie pozwolić.

DeltaOptical - pełen kontakt, analiza potrzeb, poszukiwanie we własnej ofercie i szybka odpowiedź, że niestety nie są w stanie przedstawić mi oferty na sprzęt, który mnie interesuje. Bardzo mi się podoba, że zamiast kręcić i ściemniać mam jasną odpowiedź! Dziękuję!

mikroLAB - podobnie jak firma wyżej, ale wysłali zapytanie do swoich dostawców i obiecali, że prześlą pełną ofertę. Bardzo dobry kontakt telefoniczny. Na pewno dam Wam znać, jaką ofertę otrzymałem, czuję, że może być bardzo interesująca.

Na koniec zostawiłem sobie firmę Conbest Sp. z o.o. Idealny kontakt telefoniczny i emailowy, pełne zaangażowanie handlowca. Otrzymałem katalogi, wyceny i duże doradztwo. Jest możliwość przetestowania konfiguracji.
Firma Conbest zapropomowała mi kilka konfiguracji a najbardziej pasuje mi mikroskop Motic AE31 + długodystansowy obiektyw x60, kamera (nie takie zwykły okular USB tylko kamera Motic), Manual Micromanipulator MM 33 (pod tą nazwą jest na internecie) i pozostałe potrzebne akcesoria. Cały komplet z mikropipetą itd. powinien się zamknąć gdzieś w okolicach 25tys. netto.
Warto zauważyć, że Manual Micromanipulator MM 33 jest to uniwersalny mikromanipulator, który można (tak sądzę) zastosować w dowolnym mikroskopie odwróconym, czy to Olympus czy Chińczyk - Conbest postarał się, poszukał i znalazł.

pozdrawiam
phpsql
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości