[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Mikroskop za 8-10 tysięcy złotych

Post autor: k12s »

Dzień dobry. Jestem studentem wydziału biologii zainteresowanym kupnem mikroskopu za 8-10 tysięcy złotych. Nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale wiem, że chcę wydać aż tyle i dysponuje taką kwotą (miałem mikroskop za 2,5 tysiąca i wiem, że prawie do niczego się nie nadawał). Ma on służyć głównie do oglądania preparatów przeżyciowych i trawionych z tkanek roślinnych (raczej hobbystyczno-edukacyjnie, a nie w pełni profesjonalnie). Myślę także, że przydała by się możliwość przyszłej rozbudowy, np. o kamerę. Nie wiem, co kupić. Wiem, że na rynku wtórnym dostanę coś dobrego, ale uważam, że mam za mało doświadczenia i się boję. Słyszałem, że Nikon eclipse e200 się nadaje i jest dostępny na rynku, lecz widziałem także porady, że to trochę przepłacanie. Proszę o opinie kogoś, kto się zna i ewentualnie o informacje, jakie mam alternatywy. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

miałem mikroskop za 2,5 tysiąca i wiem, że prawie do niczego się nie nadawał
Co do znaczy ze prawie do niczego jakie konkretnie miales zastrzezenia?

Jak szybko potrzebujesz kupic ten mikroskop?
Ma on służyć głównie do oglądania preparatów przeżyciowych
Planujesz jakies inne techniki niz jasen pole?
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Myślę, że chciałbym kiedyś rozbudować o ciemne pole. A poprzedni mikroskop mnie nie zadawalał, ze względu na za słabe oświetlenie i małą ostrość (na 40x nic nie było widać, może też zawiniło to, że producent dał tam okular 20x, chodzi o levenkuka)
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

A jeśli chodzi o inne techniki to myślę, że nie ma potrzeby, zwłaszcza że raczej nie będzie mnie stać na drugie tyle pieniędzy za kontrast albo polaryzację (nie mówiąc o fluorescencji).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

na 40x nic nie było widać, może też zawiniło to, że producent dał tam okular 20x, chodzi o levenkuka
Jesli ktos daje okular 20x to z zalozenia skreslam taka oferte. Miales puste powiekszenie wiec nie moglo byc ostrego obrazu.

Ciemne pole na jakie powiększenia?

Osobiscie nie kupowalbym Eclipsa, tylko dobrego chinczyka w systemie 160 mm (czyli nie optyka na nieskonczonosc). Daje to mozliwosc tanszej rozbudowy o nowe elementy i przede wszystkim z czasem daje Ci szanse na zakup super obiektywów uzywanych. I taki zestaw jest dosc trudny do przebicia jesli chodzi o jakikolwiek nowy sprzet. E200 w podstawowym wyposazeniu i z achromatami bedzie kosztowal ok 8k PLN i teraz kwestia czy warto placic tyle za markową optyką jednoczesnie najnizszej klasy (achromat)?

Ewentualnie E200 i z czasem obiektywy z ebaya - jest sporo ofert i plan fluora kupisz za ~300-400$.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Chciałem jeszcze zapytać, na co zwracać uwagę przy zakupie chińskiego mikroskopu. Nie znam się, czy każdy obiektyw na 160 pasuje do mikroskopu z takimi obiektywami? I jak poznać inne możliwości rozbudowy? I co z okularami? Czy kiepski okular przeszkadza mniej niż kiepski obiektyw? I jak jest z kompatybilnością kamer?
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

I poza tym nie wiem, czy wysokiej klasy obiektyw nadał by mi się do czegoś, jak nie mam żadnego mikrotomu, żeby ukroić dostatecznie cienki preparat. Nie wiem, czy do ręcznych skrawków w ogóle się przydaje tak drogi mikroskop
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Nie wiem, czy do ręcznych skrawków w ogóle się przydaje tak drogi mikroskop
Polecam bardzo sprawdzic zanim kupisz.

Kazdy sredniej klasy chinczyk od 2-2,5k PLN w gorę da radę na wiekszosc potrzeb.
Nie znam się, czy każdy obiektyw na 160 pasuje do mikroskopu z takimi obiektywami?
Z grubsza kazdy, w szczegolach - jedne lepiej inne nieco gorzej - widoczne to bedzie w subtelnosciach obrazu, glownie na zdjeciach.
I jak poznać inne możliwości rozbudowy?
Z opisu w ofercie - jest to tam wspominane.
co z okularami? Czy kiepski okular przeszkadza mniej niż kiepski obiektyw?
okulary nie wiecej niz 10x. jak ktos oferuje 16x albo 20x to jest to tylko marketing.
I jak jest z kompatybilnością kamer?
Pełna. kazda kamere poepniesz do kazdego mikro - kwestia adapterow.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Dziękuję bardzo za pomoc, będę się zastanawiał.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Dzień dobry. Czytałem jeszcze trochę o tych chińskich mikroskopach, i ciągle się zastanawiam nad kilkoma rzeczami. Po pierwsze czy jakiś konkretny model był by szczególnie dobry? Po drugie, bardzo dużo widziałem tutaj na temat oświetlenia wg Kohlera (czy jakoś tak, przepraszam jeśli źle napisałem). Widziałem, że część chińskich modeli je oferuje. Czy to w nich ma jakiś sens? Tak samo czy coś daje nieco większe pole widzenia(22 zamiast 18)? I czy są jakieś modele które oferują te dwie rzeczy bez korekcji na nieskończoność? I jak jest z kamerami, na co zwracać uwagę przy ich zakupie? I czy delta i jej klony mają kamery, które się do czegoś nadają? Może pszepraszam, że piszę w tym temacie, bo rozmawiamy pewnie o trochę niższych kosztach, ale już tą dyskusję zacząłem tutaj, więc może będę kontynuował. Zdecydowałem się na mikroskop trinokularowy z rozbudową o ciemne pole (a może w przyszłości też kontrast fazowy jak będę miał pieniądze). Proszę o pomoc, zwłaszcza że producenci często nie podają pełnych danych (np. z ofert się nie dowiem o podziale światła w nasadce). Jakby co to mam 7800 zł, a a niedługo będę miał jeszcze trochę.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

W twoim przypadku chińczyk trino chyba będzie najlepszym wyborem. Otrzymujesz nowy sprzęt na gwarancji, nie musisz go kompletować. Jakość obiektywów jest średnia, ale na początek wystarczy. Oczywiście lepiej wybrać plany. Uważa się, że Motic jest lepszy niż Bresser, a Bresser lepszy niż Delta, ceny również się różnią. Do obiektywów achromatycznych wystarczą okulary 10/18, przy planach lepsze, choć niekonieczne, są 10/20. Różnica jest spora. Po założeniu „szerszych” okularów można mieć na początku lekkie objawy agorafobii. Chiński Kohler to trochę lipa, po prostu dodają przysłonę na oświetlaczu. Taką przysłonę można zrobić z kawałka kartonu. Zresztą tego typu oświetlenie ma mniejsze znaczenie z oświetleniem led. Korekcja na nieskończoność, zwłaszcza w chińskich mikroskopach, ma niewielki wpływ na jakość obrazu, głównie służy do zwiększenia ceny. Tanie kamery mikroskopowe, a chyba o takie chodzi, nie cieszą się najlepszą opinią. Na początek lepiej zamontować prosty kompakt. Nie wymaga to skomplikowanych operacji. Dużym problemem chińczyków jest oświetlenie. Prawie zawsze jest to słaba dioda 3W. Wystarcza to do obserwacji glonów i innych nieruchomych obiektów w jasnym polu, z ciemnym polem może już być gorzej. Również fotografowanie ruchliwych organizmów może być utrudnione. Nie wiem, jaki jest podział światła w głowicy trino, pewno 50/50. Ostatnio kupiłem głowicę trino do MB30 z takim podziałem i działa doskonale, oczywiście z mocniejszym oświetleniem. Chińczyk pozwoli ci zapoznać się z działaniem mikroskopu. Twoje uprzednie kłopoty mogły np. wynikać z faktu, że nie zauważyłeś kondensora pod stolikiem. Przymknięcie jego przysłony daje zwiększenie kontrastu i wrażenie większej ostrości. Jeżeli mikroskopia cię wciągnie, możesz zawsze kupić lepszy sprzęt, przynajmniej lepsze obiektywy, poprawić oświetlenie itp.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Lsmo relacja

Post autor: planapo »

Motic - lider w chinczykach. U nas Delta jest ok- np. Evolution 100 albo najwyzszy model L1000. Mozna tak samo zaobacyzc na aktualne PZO - to tez chinczyki wysokiej klasy.

Korekcja optyki na nieskonczonosc - poza tym, ze to glownie chwyt marketingowy, to nie polecam bo mocno zamyka droge do kupowania dobrych markowych obiektywow. Jsli nie zalezy Ci na naprawde super obrazie (dotyczy glownie fotografowania, wydrukow itp). To mozesz brac dobrego chinczyka z optyka plan na nieskonczonosc. Starczy.

Co do kamer - zerknij na forumowe relacje z LSMO organizowanego przez Delte - tam testowalem troche ich kamer. Tu relacje z 3 edycji na ktorych bylem: lsmo-relacja-t59037.html ze wzgledu na odgorne amiany na forum nie ma zdjec z 2giego pobytu

Oswietlenie - ja bym bral halogenowe a nie ledowe. I koniecznie koehler.

Podzial swiatla w chinskiej nasadce tri to jest w 99,9% 50/50. Aktualnie chyba tylko Motic ma nasadke trojdzielna.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Dziękuję za ogromną pomoc. Chciałem tylko zapytać jeszcze o dwie rzeczy. Po pierwsze, czy chiński koehler rzeczywiście coś pomaga? W poprzednim poście jarud napisał co innego. Po drugie, chciałbym trochę więcej wiedzieć o lampie. Z jaką mocą halogenu należy porównywać określoną moc led? Czy np. 30W halogrn jest mocniejszy od 3W leda, i jeśli tak to ile? I czy da się wymienić lampę na mocniejszą?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości