Mikroskop PZO

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Mikroskop PZO

Post autor: endriu624 »

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego pierwszego mikroskopu z pierwszego postu, odnośnie kondensora ,czy jest możliwość jego wymiany np. z MB 30 bez specjalnej adaptacji na kondensor z kontrastem.
Czy mocowanie kondensora jest takie jak w MB 30.
Niestety fundusze zmuszają mnie na wydanie max 350 zł na mikroskop więc pierwsza opcja mikroskopu za 250 zł wydaje się dla mnie bardzo atrakcyjna, bo jeszcze zajmuję się astronomią a tam sprzęt do tanich nie należy.Mam dwa Maki 127 i 150 sprzęt jest drogi i niestety też muszę drugą dziedzinę nieco doinwestować.
Jest możliwość przystosowania tego mikroskopu do długości roboczej 160 mm wykręcając rewolwer i zastosowanie w jego miejsce złączki wykonanej przez tokarza skróconej o 10 mm na jeden obiektyw co pozwoli zachować korekcję obiektywów 160 mm.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop PZO

Post autor: planapo »

co do kondensorow to nie wiem na 100% czy beda pasowac bez adaptacji, dlatego nie bede pisac wiazacej porady. kondensor z obrotowa tarcza do KF jest dosc duzy, ale jest tez mniejszy, gdzie zmienia sie moduly dla obiektywow recznie.

ale to wiem na pewno: uzywalem na takim samym mikroskopie obiektywow 160mm i nie musialem nic przerabiac.
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Mikroskop PZO

Post autor: endriu624 »

Stało się, mikroskop kupiony, niestety jeszcze jedna osoba licytowała więc żeby wygrać licytację, cenę jaką zapłaciłem to 295 zł,więc nie przekroczyłem mojego budrzetu
Wg. zapewnień sprzedawcy mikroskop praktycznie nie używany lub bardzo rzadko, stan niemal idealny,Po dotarciu mikroskopu opiszę moje wrażenia z zakupu.
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Mikroskop PZO

Post autor: endriu624 »

Mikroskop dzisiaj dojechał, wygląda jakby dopiero co wyszedł z fabryki,sprzedający okazał się bardzo uczciwy.
Średnica mocowania kondensora fi 39.5 mm czyli jest bardzo dobrze,Wszystko pracuje precyzyjnie bez luzów Optyka jest po prostu idealna, nasadka bino poprawnie skolimowana, na zębatkach nie widać wytarć ,czyli mikroskop pracował sporadycznie.Jakość obrazu z tego mikroskopu jest rewelacyjna brak mi słów żeby opisać obrazy jakie daje ten mikroskop .Stolik krzyżowy pracuje precyzyjnie bez luzów po wyglądzie zewnętrznym nie widać wytarć na prowadnicach.
Sprzedający na moją prośbę wymienił obiektyw kontrastu fazowego 20 x na obiektyw achromatyczny 20 x.Nasadka bino ma niemal idealny podział światła 50 / 50 % co świadczy o firmie PZO że robiła kiedyś sprzęt najwyższej jakości.Nie żałuję zakupu i wydanych 295 zł bo mikroskop jest wart tych pieniędzy, a jego idealny stan techniczny dodatkowo utwierdza mnie w tym przekonaniu.
Kilka fotek mikroskopu
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop PZO

Post autor: planapo »

gratulacje PZO (polskie, a nie jak obecnie, chinskie) robilo sprzet naprawde swiatowej klasy. ogromna strata ze upadlo.

szukaj teraz lampy mikroskopowej do niego, chyba nawet wisi teraz na allegro.
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Mikroskop PZO

Post autor: endriu624 »

Mimo dobrego obrazu, mam małą wątpliwość odnośnie nasadki bino bo ona ma duży tor optyczny i powinna być tam soczewka ujemna żeby zachować długość tubusu 170 mm, lecz jej tam nie ma,czy ta nasadka powinna mieć takową wkręconą soczewkę w to gniazdo co na fotce?
Po ustawieniu ostrości na preparacie, niezależnie na którym obiektywie to się zrobi i jeżeli jest zachowana długość tubusu ostrość powinna być na wszystkich obiektywach po ich zmianie,u mnie po zmianie obiektywu muszę korygować ostrość.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop PZO

Post autor: planapo »

obiektywy nigdy nie sa idealnie parafokalne i po przestawienu trzeba troche skorygowac obraz sruba mikro. mozna wyrownywac te minimalne odleglosci specjalnymi bardzo cienkimi pierscieniami nakladanymi na gwint obiektywu - jak sie sporo pomeczy z tymi ustawiniami to da sie teoretycznie zrobic tak, ze w zasadzie nie trzeba nic korygowac. dostalem kiedys takie pierscienie wraz z obiektywem kupionym na ebayu.
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Mikroskop PZO

Post autor: endriu624 »

A w ten gwint nasadki co na foto była wkręcona soczewka ujemna ?
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Mikroskop PZO

Post autor: endriu624 »

Lampa mikroskopowa kupiona nowa nie używana,taka jak na foto.
Sprzedający przyśle mi tą soczewkę ujemną do nasadki bino bo zapomniał ją wkręcić,więc teraz nie ma problemu z zachowaniem dł.tubusu 170 mm,obrazy będą teraz jeszcze lepsze i wszystkie obiektywy powinny ostrzyć tak samo,
W planie mam wykonać nasadkę foto do mojej kamerki SPC 900 w standardzie 1.25 cala do mikroskopu ,kamerkę używam z teleskopami mak 127 i 150 do foto planet,mam tokarki w domu więc problemu nie będzie z wykonaniem odpowiedniej nasadki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop PZO

Post autor: planapo »

no to czekamy na zdjecia
fubuprzyrodnik
Posty: 12
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 19:56

Re: Mikroskop PZO

Post autor: fubuprzyrodnik »

Podobny mikroskop ale monokularowy przeleciał mi koło nosa bo się za późno zdecydowałem ale nie wiem czy to ten samo model. Ale miał stolik krzyżowy
fubuprzyrodnik
Posty: 12
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 19:56

Re: Mikroskop PZO

Post autor: fubuprzyrodnik »

Facet sprzedał go za 90 zł potem plułem sobie w brodę chyba z 3 dni.
francisco
Posty: 135
Rejestracja: 9 cze 2013, o 18:14

Re: Mikroskop PZO

Post autor: francisco »

Hello
Seeking this information-manual PZO microscope MB10
thanks
Francisco
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości