Mikroskop

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Mikroskop

Post autor: Savok »

Nie nie nie.
Ja wiem co hoduje, tylko czasami zmienia sie morfologia kolonii w mutantach. A czasami zmienia sie tak bardzo, ze musze sprawdzic czy to dalej ta sama baktera czy juz nie. Zazwyczaj obejzenie podmikroskopem bez barwienia wystarczy, a czasami musz stwierdzic czy to jest G+ czy G- i mi to wystarczy.
nicola99
Posty: 5
Rejestracja: 25 gru 2007, o 21:27

Re: Mikroskop

Post autor: nicola99 »

W instrukcji i na opakowaniu pisze ze najwieksze powiekszenie tego mikroskopu to 1024x.
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Dla początkujaccyh - glony

Post autor: PiotrTeodor »

Zachęcam wszystkich początkujących w dziedzinie mikroskopii do oglądania glonów. Nie wymagają one skomplikowanych zabiegów przygotowania preparatów, jak barwienie bakterii, do czego niezbędne są odczynniki czy wykonywanie cienkich skrawków tkanek roślinnych, do czego potrzeba wiele wprawy. Próbki glonów można, nawet teraz zimą, łatwo zdobyć. Wystarczy zeskrobać zielony nalot z murów, kory drzew czy wziąć trochę wody z kałuży – trzeba im jedynie dać parę dni na „obudzenie się” w cieple i wilgoci. Warto również poprosić kolegę mającego akwarium, aby dał kawałeczek rośliny wodnej i troszkę wody. Na nitkach glonów roi się od rozmaitego życia zwierzęcego. Łatwo można zaobserwować ameby, wrotki i orzęski. Ja sam, nie mając jeszcze dwa miesiące temu żadnego doświadczenia, zdołałem poczynić już wiele ciekawych obserwacji. Posługiwałem się przy tym mikroskopem i kamerą USB podobną do twojej. Stosowałem powieszenia od 180 do 720 razy. Zapraszam do obejrzenia moich filmów opublikowanych poniżej na tym forum.
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Mikroskop

Post autor: michicho »

Tak nawiązując troche do tematu, to przy jakim powiększeniu można obejżeć pantofelka ?

Bo ja oglądając kroplę wody przy największym powiekszeniu 16x40 co daje 640x i wg instrukcji z soczewką Barlowa daje to 1280x, oglądam na różnych ostrościach (chyba to zależy czy dany organizm jest na dnie kropli lub na wierzchu - nie wiem) i przy jednym widze dokładnie zarysy różnych wolnostojących obiektów (stosunkowo dużych) i nawet mi sie wydaje, że niektóre przypominają pantofelki i inne, lecz w środku nie widać żadnych wodniczek ani nic tylko różne inne elementy a przy drugiej ostrości (troche bardziej rozmazany obraz mam wtedy) widzę wiele małych organizmów, niektóre większe nie które mniejsze sunących sobie w tej kropli wody, są na tyle małe, że widze je jako takie punkciki, niektóre jajowate, niektóre wydłużone troszke jedne wolniejsze drugie szybsze

Jesli chciałbym zobaczyć coś konkretnego jak mam tego szukać ?
Chodzi mi np. o pantofelka


Z góry dziekuję za pomoc.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Mikroskop

Post autor: yeast »

pantofelek osiąga długość od 0,05 mm do 0,3 mm. Czyli pod powiększeniem 100 razy będzie już całkiem widoczny. Pod 640X całkiem nieźle:P.
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Mikroskop

Post autor: michicho »

Dzieki.
Teraz znowu obserwowałem kroplę wody z tego samego źródła, i zdawało mi się, że widziałem pantofelka ale ani drgnął a do jego ciała małe żyjątka wchodziły hehe, no nie wiem czy to było to
Mikros
Posty: 28
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:52

Re: Mikroskop

Post autor: Mikros »

Jeśli chciałbyś wiedzieć czy masz obiektyw imersyjny to wystarczy spojrzeć na ten obiektyw . Jeśli ma w obwodzie czarną kreskę to jest to obiektyw imersyjny.
nicola99
Posty: 5
Rejestracja: 25 gru 2007, o 21:27

Re: Mikroskop

Post autor: nicola99 »

Ma warto stosowac olejek prz przy obiektywie 40x?
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Mikroskop

Post autor: michicho »

A może ktoś wyjasnić mi co do dokładnie znaczy, że obiektyw jest imersyjny ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Mikroskop

Post autor: Savok »

nicola99, Nie, poniewaz zalamianie swiatla uniemozliwi ustawienie ostrosci.

michicho, to znaczy, ze do uzywania tego obiektywu konieczne jest zastosowanie olejku imersyjnego. Olejek ten powoduje, ze swiatlo nie zalamuje sie przy przejsciu ze szkla nakrywkowego w powietrze i ponownie na obiektywie, przez co rozdzielczosc jest lepsza.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Imersja
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Mikroskop

Post autor: michicho »

Wielkie dzięki.
marcinesku
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2008, o 18:35

Re: Mikroskop

Post autor: marcinesku »

witam! mam pytanie może ktoś mi pomoże,mam taki sam mikroskop i niewiem jakie jest powiększenie jeżeli zakładam obiektyw x40+wkładam w okular kamerę PC,nigdzie w instrukcji tego niema.Sam nie zidentyfikuję tych żyjątek i muszę wysłać znajomemu mailem ,ale on potrzebuje wartość powiększenia do diagnozy.



Wcześniej było pyanie skąd powiększenie 1024x już tłumaczę.Obiektyw 40x+okular 16x daje nam to 640x+wysunięcie soczewki Barlowa na max czyli +1,6x daje nam to 1024x
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Mikroskop

Post autor: michicho »

U mnie Okular PC jest daje trochę mniejsze powiększenie niż normalny okular wraz z wysuniętą soczewką barlowa. Tak na oko, wg mnie przy uzyciu obiektywu 40x z okularem PC bedzie to niecały tysiąc coś w tym stylu.

Jakbyco to możesz mi tez wysłąć do diagnozy
www.michal.[at].com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość