Mikroskop

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
ekolog
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 14:30

Mikroskop

Post autor: ekolog »

Mam problem. Mam mikroskop, który kiedyś dostałem z powiększeniem: 100X, 450X, 900X. Czy taki mikroskop nadaje się do oglądania różnych bakterii, komórek, ścian komórkowych Dotychczas nie udało mi się zobaczyć jakiejś komórki.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Mikroskop

Post autor: Aniaww »

A skąd brałeś materiał?

Bakterie mają różne rozmiary, od rozmiarów porównywalnych z wirusami (mykoplasmy) do sporych, np. sinice. Te większe to powiedzmy 100 um. Średnio przyjmuje się 1-20 um.

Warto pamiętać że aby je zobaczyć potrzeba je wybarwić.

Co do eukariotycznych komórek, to wiele z nich możesz łatwo zobaczyć sam. Podręcznikowy przykład skórki cebuli - tej cieniutkiej wewnętrznej - jest osiągalny pod powiększeniem nawet 100X. Widoczne są zarysy ścian oraz organella. W preparacie przyżyciowym z moczarki widać plastydy. Łatwo można zobaczyć budowę liści mchów. Preparaty poprzeczne z łodyg i korzeni też są łatwe - możesz je zrobić żyletką.
j_k
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2008, o 11:44

Re: Mikroskop

Post autor: j_k »

Witam.
Bardzo proszę o radę. Mam 16 lat i chodząc sobie po różnych forach doszłam do wniosku, że mikroskopowanie musi być fantastyczną rzeczą. Chciałabym zacząćbawić się tym", ale kompletnie nie wiem, od czego zacząć. Zapewne potrzebny będzie mikroskop. Przeczytałam dość wątków na temat mikroskopowania i wyciągnęłam pewne wnioski. Dobry mikroskop kosztuje w granicach 1000-1200 zł. Powinien mieć podwójny okular i obiektyw x100. Przydałaby się też kamerka. Boję się, że kupie sobie jakieś dobry mikroskop i nie będę umiała nic z nim zrobić. Gdzie mogę znaleźć informacje o preparatach Niektórzy interesują się grzybami. Jakieś pozycje będą tu przydatne. Powiem szcxzerze, że bardziej interesują mnie rośliny od grzybów tkanki, zarodniki itd. Prosiłabym o pomoc w wybraniu mikroskopu i innych rzeczy niezbędnych do rozpoczęcia przygody z mikroskopem,
Pozdrawiam
Justyna
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Mikroskop

Post autor: PiotrTeodor »

Mikroskop to rzeczywiście wspaniale narzędzie, za pomocą którego można poznać „cały świat w kropli wody”. Wybór odpowiedniego instrumentu jest uwarunkowany kilkoma czynnikami, niekoniecznie w tej kolejności: zasobnością twojego portfela, stopniem zawansowania i wiedzy mikrobiologicznej, preferencjami co do obserwowanych zjawisk i okazów. Jeśli, jak piszesz, jesteś początkująca badaczka to polecałbym zakup stosunkowo prostego modelu w cenie ok. 500 zł wraz z kamerką komputerową, umożliwiająca robienie zdjęć i filmów, następnie ich archiwizację i opracowanie naukowe we własnym zakresie przy użyciu komputera PC i najprostszych programów graficznych (np. filmów przy zastosowaniu Windows Move Maker). Mikroskop taki nabędziesz na Allegro. Nie chciałbym polecać żądnej konkretnej firmy, ale jak będziesz miała już coś na oku, chętnie udzielę dalszych wskazówek. Co do okazów godnych obserwacji, to osobie początkującej polecałbym glony wraz z całą fauną żyjącą pośród nich, (np. wrotki, orzęski, nicienie, rozwielitki). Wykonanie preparatów niezbędnych do studiowania anatomii roślin jest już trudniejsze, wymaga bowiem dużej wprawy przy wykonywaniu cienkich przekrojów. Bakterie to już zajęcie dla zaawansowanych badaczy z powodu dosyć złożonych technik hodowli i przygotowania preparatu.
Życzę wielu wrażeń w wyprawach w mikroświat.
Pozdrowienia
PiotrTeodor
j_k
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2008, o 11:44

Re: Mikroskop

Post autor: j_k »

Dziękuję za odp

A mogłabym prosić o jakieś konkretne cechy, którymi powinnam się kierować przy wyborze mikroskopu? Na co zwracać uwagę i co dla mnie - początkującej, jest ważne?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mikroskop

Post autor: _Marcin_ »

Przede wszystkim mikroskop powinien mieć kondensor, elektryczne źródło światła( chociaż
lusterko też ujdzie) i być wyposażony w głowicę binokularową.Co do obiektywów to zwykłe
achromaty wystarczą na początek, dobry by był również ruchomy stolik.
Kamerka czy aparat fot. też by się przydała, jednak może kosztować więcej niż mikroskop.
Ale Justyno czy ta mikroskopia to nie jest tylko młodzieńczy kaprys, musisz się zastanowić.
Bo jeżeli to coś poważniejszego to wkrótce może się okazać że zakupiony sprzęt jest
niewystarczający.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości