Mikroskop

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
bat
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 17:39

Mikroskop

Post autor: bat »

Hej wszystkim mam kilka pytan co do mikroskpu jeżeli wiecie pomóżcie z góry dzieki:)

1.Różnica mikroskopu elektronowego od optycznego
2.Jaki obraz uzyskujemy w mikroskopie optycznym i elektronowym? i ile razy powiekszaja
3. Co można w nich zobaczyć
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Mikroskop

Post autor: badger »

bat, wejdź na wikipedia.pl i tam masz duużo informacji na temat typów mikroskopów
wujek
Posty: 28
Rejestracja: 9 paź 2007, o 23:22

Re: Mikroskop

Post autor: wujek »

Bat, czy potrzebujesz jeszcze odpowiedzi na zadane pytania, czy masz już komplet informacji? Pytam, bo nie wiem czy mam się rozpisywać
Mateusz
Posty: 145
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 12:50

Re: Mikroskop

Post autor: Mateusz »

1. W mikroskopie optycznym wykorzystuje się promienie świetlne, w mikroskopie elektronowym wiązkę elektronów. W optycznym rolę soczewek spełniają zwykłe soczewki z różnych gatunków szkła, natomiast taką rolę w elektronowym spełniają cewki elektromagnetyczne. W mikroskopie optycznym mamy możliwość obserwacji żywych komórek a w elektronowym martwych gdyż preparat znajduje się w próżni.

2. W mikroskopie optycznym za obiektywem mamy obraz powiększony, odwrócony rzeczywisty (zwany również obrazem pośrednim) a za okularem powiększony, odwrócony pozorny (powiększony względem obrazu pośredniego). W mikroskopie elektronowym uzyskujemy obraz powiększony na ekranie. Jeśli jest to mikroskop transmisyjny mamy zwykły obraz podobny do tego, który widzimy w optycznym (przekrój) a w skaningowym obraz trójwymiarowy. Powiększenia zależą od tego czy zastosujemy immersję czy nie. Na jakość oglądanego obrazu wpływa również zdolność rozdzielcza. W mikroskopie optycznym uzyskujemy powiększenia do bodajże ok. 1000 razy a w mikroskopie elektronowym do milionów razy (o ile dobrze pamiętam-)).

3. W mikroskopie optycznym można zobaczyć pojedyńcze komórki roślinne, zwierzęce, bo wybarwieniu nawet bakterie (pod immersją). W mikroskopie elektronowym możemy zobaczyć struktury komórkowe dokładniej niż w mikroskopie optycznym (struktury komórkowe bakterii w mikroskopie optycznym są niewidoczne a innych komórek niedokładne - zbyt małe aby zobaczyć ich szczególy).
wujek
Posty: 28
Rejestracja: 9 paź 2007, o 23:22

Re: Mikroskop

Post autor: wujek »

Nie chcę być niegrzeczny i czepiać się słówek, ale niestety muszę aby bat nie popełnił błędu. Chodzi mi o zdaniepowiększenia zależą od tego czy zastosujemy immersję czy nie. Wkradł się tu mały błąd, gdyż powiększenie obrazu zależy od okularu i od obiektywu. Olejek imersyjny stosujemy tylko przy obiektywie 100x!
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Mikroskop

Post autor: badger »

wujek pisze:Olejek imersyjny stosujemy tylko przy obiektywie 100x!
nieprawda, olejek stosujemy przy obiektywach imerysjnych olejowych, niezależnie jakie ma powiększenie
Mateusz
Posty: 145
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 12:50

Re: Mikroskop

Post autor: Mateusz »

Rzeczywiście wkradł się mały błąd. Pisałem z pamięci więc pewnie stąd się niestety wziął. Oczywiście zastosowanie obiektywu immersyjnego i olejku immersyjnego wpływa na zdolność rozdzielczą a nie na powiększenie. Powiększenie z kolei jest iloczynem powiększenia okularu i obiektywu. Przepraszam za błąd.
wujek
Posty: 28
Rejestracja: 9 paź 2007, o 23:22

Re: Mikroskop

Post autor: wujek »

Racja tym razem nie wypowiedziałem się zbyt precyzyjnie
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość