Mikroskopy dla początkujących

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Mikroskopy dla początkujących

Post autor: _Marcin_ »

Na forum pojawia się sporo pytań o ocenę sprzętu oraz o pomoc przed ewentualnym zakupem mikroskopu, wiec warto by było najważniejsze rzeczy skupić w jednym miejscu i opisać co taki mikroskop mieć powinien i na co zwracać uwagę.

Po pierwsze należy kupować mikroskop w pełnym wyposażeniu,wyposażony w kondensor, przysłonę aperturową, elektryczne źródło światła z regulacją intensywności oświetlenia. Mikroskop powinien mieć śruby makro i mikrometryczną do ustawiania zgrubnej i dokładnej ostrości obrazu.

Co do nasadki okularowej to wedle uznania mono, bino lub tri do podłączenia aparatu lub kamery. Przy nasadce trinokularowej zwracać uwagę należy na rozdzielenie światła i wybierać 50/50 lub 100/0 z przełączaniem.

Dalej ważną kwestią są okulary i obiektywy, dla obiektywów o powiększeniu od 4-40x stosuje się okulary 7 lub 10x, dla obiektywu 100x okular 10x lub max. 12,5x. Stosując większe uzyskuje się puste powiększenie(no chyba że się ma 100 o aperturze NA 1,5 lub 1,65 w tym przypadku okulary 15 i 16x się nadają).Ważne jest żeby obiektywy były wymienne.

Dla zapewnienia optymalnego oświetlenia niezbędny jest kondensor i jego przysłona.
Co do kondensora jest on albo zintegrowany lub osadzony na podnośniku z możliwością regulacji góra-dół.Należy wybierać raczej te drugie rozwiązanie z dodatkowo systemem centrowania. Warto zaopatrzyć się też w ruchomy stolik z możliwością regulacji oraz zestaw filtrów wzmacniających kontrast oglądanego preparatu.
Kamer nie będę konkretnych przedstawiał, wybór jest od 0,3 do ponad 20 Mpix w zależności na co kogo stać.

To co napisałem powyżej tyczy się mikroskopów szkolnych/studenckich i zestawiłem chyba najważniejsze rzeczy które taki mikroskop powinien mieć.
Co do powiększeń, do oglądania wszystkich tkanek, mikrobezkręgowców, protistów oraz większych bakterii przedział od 40 do 640x spokojnie wystarczy.Jeżeli ktoś się nastawia na bakterie oraz najmniejsze pierwotniaki trzeba stosować powiększenia 1000 krotne i większe.

Warto zaopatrzyć się od razu w szkiełka, narzędzia preparacyjne i najważniejsze odczynniki do utrwalania i barwienia.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2008, o 22:15 przez _Marcin_, łącznie zmieniany 4 razy.
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Mikroskopy dla początkujących

Post autor: PiotrTeodor »

Generalnie zgadzam się z powyższą opinią, jednak występuje w niej kilka elementów, które raczejwarto by mieć niżsą niezbędnie konieczne". Kondensor - rzecz wielce użyteczna, lecz prostsze, tańsze modele, dostępne amatorskiej kieszeni często go nie mają. Ja pracuję bez kondensora, mam nadzieję z ciekawymi wynikami. Podobna sprawa z filtrami barwnymi. Z mojego doświadczenia wynika, że ważniejsza od kondensora może być przysłona irysowa, ponieważ obrotowa nie zapewnia płynnej regulacji światła - raz jest za jasno, a oczko dalej już za ciemno. Powiększenia - ważna sprawa i trudny wybór. Wiele osób dąży do zakupu mikroskopu o maksymalnych powiększeniach, rzędu powyżej x1000, nie mając chyba świadomości, że wymagają one dosyć zaawansowanych technik preparacyjnych i obserwacyjnych, podczas gdy duże możliwości dają już powiększenia rzędu 40, a nawet 20 razy - na przykład dla osób zainteresowanych anatomią roślin czy petrografią (to z innego podwórka). Ja sam mam obecnie możliwość użytkowania takiego mikroskopu. Podzielę się pod koniec września moimi doświadczeniami.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
maciejjo
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2009, o 09:06

Re: Mikroskopy dla początkujących

Post autor: maciejjo »

Przydatny temat D
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Mikroskopy dla początkujących Minilab

Post autor: yezhee »

Witam,
początkującym proponuję zerknąć na modele:
Delta Optical MiniLab (219zł)
mikroskop-delta-optical-minilab
oraz
Delta Optical Biolight Pro ( 329zł)
mikroskop-delta-optical-biolight-pro

oświetlenie LED, obserwacja w przechodzącym i odbitym
Biolight Pro - ma zasilacz i baterie,
okulary 10x i 20x
jeden i drugi model ma obiektywy 4x, 10x i 40x.

Oczywiście, jeżeli ktoś powaznie myśli o obserwacjach i chce mieć mikroskop, który można rozbudować o inne techniki obserwacyjne ( i oczywiście ma obiektyw 100x! gdyż to obiektyw decyduje o jakości i szczegółach w obrazie) to zdecydowanie polecam
Delta Optical Genetic Pro np. Mono (849zł):
mikroskop-delta-optical-genetic-pro-mono

A więc o wyborze decydują finanse kupującego i jegoo determinacja w osiąganiu najlepszych wyników w obserwacji.
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Mikroskopy dla początkujących

Post autor: sufler »

Jakie powiększenie powinien mieć mikroskop, żeby można było oglądać protisty (np. pantofelki) i bakterie? Bo zauważyłem straszną rozbieżność między ceną, a powiększeniem. Jestem nowy w temacie, więc sądziłem, że im większe powiększenie, tym wyższa cena. Tymczasem spotykam na internecie mikroskopy, które kosztują 750 zł, a mają powiększenie 1500x ale też takie, które kosztują 1300 zł, a powiększają tylko 1000x

Przykład A MikroskopBresserBioluxErudit

Przykład B allegro 1596419391
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskopy dla początkujących

Post autor: Pickul »

Z dwóch mikroskopów, które wskazałeś drugi jest lepszy (1300 zł)
Marketingowe powiększenie jakim jesteśmy mamieni ma się nijak do rzeczywistości. Mikroskop tańszy ma pow. max 1500x - zapomnij nic nie zobaczysz totalna porażka.
O powiększeniu mikroskopu decyduje głównie jakość obiektywu.
Np. obiektyw, który ma wygrawerowane cyfry 100/1.25, jest obiektywem o powiększeniu 100x i aperturze 1.25. Wielkość apertury określa jakie maksymalne użyteczne powiększenia można na danym obiektywie uzyskać. W tym przypadku jest to 1250X. Poszukaj artykułów na ten temat.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskopy dla początkujących

Post autor: planapo »

ylko to zachowalo mi sie i moge uzupelnic po awarii forum, niektore linku z powodu tej awarii moga nie dzialac jezeli zawieraly nowsze posty.

jakis czas temu postanowilem rowniez od siebie napisac taki krotki post zbiorczy, tak zeby jak ktos nowy stanie przed problemem zakupu mikroskopu moc go po prostu tylko wkleic, a nie pisac za kazdym razem od nowa.

na poczatek - nie wolno spieszyc sie z zakupami bo sie przeplaci ulegajac marketingowym chwytom (przoduje z nich delta) typu powiekszenie 1600x (i wiecej.), ze polecaja zabawkowy sprzet profesorowie i doktorzy, na fachowe terminy, ze jest profesjonalny i inne takie tam - amator, poczatkujacy niestety latwo sie na to lapie. a potem zaluje bo sie np z forum dowiaduje, ze o wiele lepszy sprzet mogl kupic za np. 200 zl, a nie 1200.
najlepsze rozwiazanie to kupic uzywany - lepsza jakosc (w Polsce na allegro to w 99% solidne polskie PZO) i bardzo niska cena.

trzeba dluzej zastanowic sie do czego i komu bedzie potrzebny mikroskop i dopiero potem szukac i pytac dokladnie itp. orientacyjne koszty:

zabawka dla dziecka:
- nowy to koszty od 100 do okolo 500 zl, gdzie te w granicach 100-200 to najgorsza chinska plastikowa tandeta, tymi drozszymi dziecko moze sie juz troche pobawic
- uzywany - juz za 50-100 zl dostaniena allegro szkolny mikroskop PZO, nieporownywalnie lepszy niz wszystko w sklepach za ceny w okolicach 100-300

nieco powazniejsze hobby z mozliwoscia prostej dokumentacji:
- nowy ~700-1500 zl
- uzywany (np. szkolny binokularowy PZO, czy PZO Studar) to koszt okolo 250-500 zl (do dokumentacji trzeba adapter i ogolnie troche pokombinowac)

zaawansowana praca ze sprzetem w roznych technikach obserwacyjnych z mozliwoiscia przyzwoitej jakosciowo dokumentacji:
- nowe - od 2000-2500 zl w gore
- uzywane - Biolar PZO dostanie w przedziale 500-1200 zl, to juz wysokiej klasy mikroskop rangi badawczej z pelnymi mozliwosciami rozbudowy,
na rynku zagranicznym przy odrobinie szczescia za te kwote dostanie bardzo dobry mikroskop, ktoregos ze swiatowych producentow

profesjonalny sprzet badawczy:
- w sklepach zaczyna sie od 5-cyfrowych sum (Nikon, Zeiss, Olympus) i dla zwyklych ludzi jest raczej poza zasiegiem finansowym.
- rynek wtorny to w zasadzie tylko ebay. tej klasy sprzet mozna dostac za 1/4 lub nawet 1/6 ceny i wtedy zaczyna sie oplacac jesli ktos planuje sie zajac tym naprawde powazniej, czasem za 5-6 tys. mozna kupic mikroskop o pierwotnej wartosci kilkudziesieciu tysiecy.

stojac przed zakupem mikroskopu Warto poczytac te tematy, a odpowiedzi na wiekszosc pytan pojawiajacych sie na poczatku drogi zaraz sie znajda, nie ma sensu pisac tego od nowa bo nic nowego sie nie powie.

temat dlugi, ale warto poswiecic chwile, poza tym te informacje nie dezaktualizuja sie zbyt szybko wiec ciagle sa na czasie, mikroskopy to nie komputery gdzie w rok po produkcji sprzet juz jest do wymiany. doradztwo-w-sprawie-mikroskopu-vt16188.htm

warto poczytac tutaj, ale z pominieciem reklamy Jerzego, ktory - jesli cos na tym forum pisal - niczego innego niz delta nigdy nie polecal (ani nie zamiescil zadnego zdjecia itp), takze ciezko te opinie uwazac za obiektywne (
mikroskopy-dla-poczatkujacych-vt14894.htm
co-lepsze-bresser-czy-delta-vt40855.htm
bresser-biolux-al-czy-delta-optical-bio . t39524.htm
doradztwo-w-sprawie-mikroskopu-biolux-b . t37176.htm
porada-kupno-mikroskopu-vt33662.htm

troche o roznych mikroskopach PZO - jedynej dobrej, sensownej i taniej alternatywie dla wszechobecnej chinszczyzny
mikroskop-vt43539.htm
pzo-biolar-vs-vt41333.htm

o mikroskopach w granicach 1000 zl
przyzwoity-mikroskop-do-1000-zl-vt45301.htm

ponizej troszke bardziej zaawansowane tematy, raczej na pozniej jak sie juz kupi mikroskop i sie z nim zapozna i chce sie pokombinowac.

o ciemnym polu zrobionym domowym sposobem: ciemne-pole-vt39748.htm
filtr uniwersalny: filtr-uniwersalny-efekty-obligue-light- . t34825.htm

ceny obiektywow na rynku wtornym: ceny-dobrych-obiektywow-160mm-na-rynku- . t33367.htm
o adaptacji zestawu UPI (DIC) PZO do innych mikroskopow: pytanie-do-posiadaczy-dic-pzo-vt31681.htm
duzo bardziej zaawansowanych informacji - testy, porownania i doswiadczenia ze sprzetem: ogolne-dyskusje-techniczne-przerobki-do . t37448.htm
o zakupach bardzo dobrego sprzetu na rynku wtornym: post608741.html#p608741
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

zamykam watek - wartosciowe posty przenioslem na poczatek doradztwa: doradztwo-w-sprawie-mikroskopu-pytania- . t16188.htm
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości