Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: kriscavok »


Jedno zdjęcie jest warte tysiąc słów-)
Jeśli masz lampę błyskową, to możesz spróbować przystawić ją na żywca do tulei i sprawdzić co z tego wyjdzie, oczywiście nie rozwiązuje to problemu obserwacji.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: Pickul »

Piszcie, pokazujcie, wyjaśniajcie - ciekawy temat.
Dobre oświetlenie to kluczowy element całej konstrukcji mikroskopu.
Ja raczej nic nie wniosę do dyskusji, ale chętnie poczytam o Waszych pomysłach.
i popatrzę na fotki / jak kolega kriscavok słusznie zauważył/
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: diogenes »

Zrobię fotkę, jak będę miał możliwość - w tej chwili nie mam dostępu do Nikona D90, którego czasem wypożyczam, do Minolty Xt muszę kupić nowy akumulator a w telefonie aparatu nie posiadam.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: diogenes »

Zgodnie z obietnicą wstawiam zdjęcia:

Foto.1:
1-4: oświetlacz do obserwacji w świetle odbitym, w tym:
1 - tuleja główna
2 - gniazdo żarówki
3 - miejsca mocowania filtrów, matówki oraz przysłona irysowa
4 - żarówka wsunięta w gniazdo (po lewej widoczne śruby centrujące)

5 - nasadka fotograficzna binokularowa
6 - tubus okularowy (w nim montuje się okular projekcyjny)
7 - tubus pośredni

Foto.2: To samo w widoku z przodu. Zamontowane dwa dodatkowe elementy:

8 - przejściówka z mocowania M42 na bagnet Minolta
9 - łącznik fotograficzny (tutaj dedykowany dla Zenit lub Praktica)

Fot.3: To samo od prawej strony

10 - zasilacz oświetlacza do obserwacji w świetle odbitym
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: kriscavok »

Piękny
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: kriscavok »

Czekam na Biolara. zamierzam do niego włożyć diodę 20W. Zamówiłem już komponenty, układ taki sam jak wcześniej opisałem, tylko dla diody 20 W. Planuję też zrobić lampę błyskową ale tu muszę poczekać na mikroskop, by upewnić się że się zmieści. Oczywiście będę to robił do oświetlacza dla światła przechodzącego, ale myślę że to podobne gabaryty.
Jak zrobię to jeszcze raz opiszę ze zdjeciami.
Pozdrawiam!
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: kriscavok »

Cześć,
Potrzebuję zdjęcie lub rysunek wnętrza zasilacza PZO 12V/100W, do Biolara. Konkretnie jak zamocowana jest żarówka halogenowa.
Kto ma?
Pozdrawiam!
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

Temat bardzo ciekawy, ale niestety zdjęcia tego co zmajstrował kriscavok przepadły.a ja chciałbym nieco odświeżyć Od jakiegoś czasu przeglądam rynek led i widzę, że wybór ledów jest ogromny.
Tu daję linki dwóch sklepów, które zwróciły moją uwagę:

.ten był już wcześniej polecany i.

Planuję przerobić, a raczej dorobić oświetlenie led do mojego Biolara. Z wcześniejszych doświadczeń widzę, że najlepsza będzie do tego dioda o mocy co najmniej 10W.
Wszelkie diody, matryce o wielu punktach świecących (jak było już kiedyś mówione) odpadają.

Na allegro przykuł moją uwagę ten zestaw:
allegro 2908550326

Nie jestem pewnien na 100%, ale wygląda na to, że ta matryca świeci punktowo. Wszystko wygląda ładnie, ale trzeba też wziąć pod uwagę dwie sprawy: chłodzenie, i ściemnianie diody. W obu przypadkach są problemy, bo ściemniacze led działają pod napięciem do 12V (z tego co się orientuję). Kolejny problem to taki, że radiator do owej matrycy musiałby mieć rozmiary jakieś 10cmx10cm. Tu jednak mógłby to załatwić jakiś mały wentylatorek (o napięciu ok 5-6V który mógłbym zasilać z zasilacza PZO 6/50)

Jeszcze odnośnie samej diody. Wydaje mi się, że dioda o mocy ok 10W w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o barwę bieli to lepsza chyba będzie zimna. Pewnie da się również zamontować jakoś i taką diodę allegro 2886869626
jednak z taką mocą diody to dawała by ona mocno po oczach. Nie chciałbym też za sprawą tak mocnej diody otrzymać na suficie efektu reflektora Batmana

Czy możecie coś doradzić w tej materii?
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

Buduj na bazie tego. allegro 2898827487 zasila i ściemnia.


Dioda na Twoich zdjęciach raczej zła.

Raczej taka - ten sam sprzedawca.
allegro 2914167937
1.jpg
1.jpg (14.09 KiB) Przejrzano 998 razy
sprzeda Ci też potencjometr potrzebny do ściemniania.

Przeczytaj dokumentację drivera i rysunki na stronie, tam jest wszystko wyjaśnione.

Powodzenia!
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

1.jpg
tu jest zasada ściemniania, banalnie proste.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

Super! O to chodziło Mógłbyś powiedzieć (lub pokazać jeśli zachowała Ci się jakaś fotka) jak wyglądała całość tzn. od gniazdka do diody. Nie do końca zrozumiałem jakie dokładnie napięcie powinienem przyłożyć do tego sterownika. Przetrawiłem tą dokumentację i wciąż to nie jest dla mnie jasne. Problem jest również z tego co widzę z polaryzacją prądu zasilania, bo niewłaściwa uszkadza sterownik. Opowiedz proszę jak poradziłeś sobie z zasilaniem całości, polaryzacją.

Co do samej diody to zastanawiam się czy taki oto reflektor nie pomógł by w uformowaniu odpowiedniej wiązki światła.
allegro 2914168097
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

Napięcie minimalne oblicza się ze wzoru w dokumentacji, wszystko zależy od spadku napięcia na diodzie którą zamierzasz użyć. Jeśli nie jesteś pewny to:

1. wybierz diodę, musisz znać jej parametry szczególnie maksymalny prąd np. 2800 mA i pod to zamawia się driver oraz spadek napięcia na diodzie.

2. sprzedawca powie Ci jakie napięcie zasilania, generalnie zasilacz taki jak do laptopa, ja mam uniwersalny gdzie mogę ustawić napięcie 12 V. Jak dasz za dużo to spada ekonomia pracy, driver ma podane maksymalne napięcie.

3. Polaryzacja jest podana na tabliczce zasilacza - jest obrazek - gdzie jest plus a gdzie minus. Proponuję zakupić gniazdo DC, czyli takie jak w laptopie np. i pod nie podłączyć driver. Tutaj należy się skupić, aby nie pomylić przyłączy do gniazda i nie odwrócić polaryzacji.

Jeśli chodzi o reflektor do lampy, to stosowałem ale chyba jest to zbędne, bo w oświetleniu Kohlera układ optyczny mikroskopu projektuje sam element świecący więc ten reflektor chyba niewiele zmieni.

Zdjęcie, zasilacza nie widać, ale jest na końcu czarnego kabla. To obok to lampa błyskowa - zupełnie osobna instalacja.
Led PWM
Led PWM
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

Ostatnio przeglądam diody led więcej patrząc na maksymalną jasność niż na moc. Tutaj można łatwo wszystko pomieszać, ponieważ jasność jest podawana w przeliczeniu na pojedyncze chipy i prąd jakim dioda jest zasilana (tak przynajmniej mi się wydaje). Np. wcześniej przedstawiana dioda ma przy zasilaniu jednej struktury prądem 350mA jasność ok 430lm, a przy zasilaniu prądem 700mA jasność wynosi już (wiem to od sprzedawcy) od 730lm do maks. 830lm.
Czy takie podkręcanie diody (oczywiście wg. dokumentacji) nie powoduje czasami jej zmniejszonej żywotności?
Przeglądnąłem chyba wszystkie diody dostępne w sklepie MARITEX i mam nie mały mętlik z tą jasnością.
Z moich rachunków wygląda, że taka dioda ma maksymalną jasność ok 1200lm zaś taka miała by już ponad 1400lm. Jak to jest z tą jasnością. Na chłopski rozum wydaje się, że ma ona duże znaczenie.
Wciąż zamierzam użyć drivera polecanego przez kriscavok. Chodzi mi w gruncie rzeczy by dioda miała możliwie największy power. W moim KFZ przy ob 40x obraz jest już bardzo przyciemniony (głównie przez obecność polaryzatora).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości