Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

Problemem jest wielkość elementu świecącego.
W praktyce ze względu na konstrukcję optyki Biolara można wykorzystać diodę z czterema elementami, pod warunkiem, że ma okrągłą soczewkę. Około 70% powierzchni kwadratu utworzonego z czterech elementów świecących projektuje się wtedy na przesłonie kondensora, przy ustawieniu na Kohlera - w świetle otworu na spodzie kondensora.

Wcześniej miałem diodę 20w z ośmioma elementami ustawionymi w prostokąt 2x4, bez soczewki (elementy zalane ala silikonem na płasko lub wręcz wklęsło), TYLKO JEDEN element projektował się w otworze kondensora!

Też mam KFZ i wiem o czym mówisz.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

I jeszcze dałem wytoczyć taki element który wchodzi w miejsce żarówki i montuje się na nim diodę, działa też jako radiator. Zapomniałem tylko o otworach do przykręcenia diody, jak dioda się odklei od radiatora to jest zjarana w sekundę.
238_6825crop.JPG
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

Dodam jeszcze że prostopadle do oryginalnych elektrod w oprawie żarówki wywierciłem dwa otwory na przewody zasilające diodę, tym sposobem modyfikacja jest nieniszcząca i zawsze można szybko wrócić do oświetlenia żarowego. W takiej modyfikacji chodziło mi o zachowanie możliwości centrowania diody w pełnym zakresie, tak jak żarówki.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

To bardzo ciekawe co piszesz o rozmiarach elementu świecącego. Takie straty światła mogły by być znaczące. Zamierzam skontaktować się ze sklepem.

Twoje rozwiązanie jest genialne Ja wcześniej myślałem o zrobieniu nowego układu centrowania diody. Planowałem zrobić coś co działa na zasadzie stawu biodrowego
1.jpg
1.jpg (8.37 KiB) Przejrzano 898 razy
i dorobić dwie śrubki pomagające w centrowaniu (coś na zasadzie tego co jest w oświetlaczu halogenowym 100W PZO) Świetnie, że pomagasz.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

A skąd wiesz co jest w oświetlaczu halogenowym, masz taki albo rysunek lub schemat lub zdjęcie środka, jeśli tak to proszę.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

Nie źle się wyraziłem. Nie mam żadnego schematu. Nawet poszukiwania na google do 10 pokolenia wstecz niewiele dały. Miałem na myśli to by centrowanie diody odbywało się za pomocą dwóch śrub x i y.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

Ciekawa przeróbka oświetlenia mikroskopu wystawionego na allegro. Wrzucam od razu tutaj. Dioda jest 3W. Pomysł wykorzystania oświetlacza PZO jak widać jest bardzo dobry.
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: aagaciak »

Dioda na zdjęciu ma moc 3W ( zasilanie prądem 700mA)
po 60 sekundach pracy bez dodatkowego radiatora
będzie spalona.

Przy okazji może ktoś z was ma doświadczenia w
przerobieniu oświetlacza do UFL2 do fluorescencji
z lampy rtęciowej HBO 50 ( która kosztuje min 500 zł i ma twałośc 100h) na inną.

Lampa HBO promieniuje między innymi na długościach 316-360-390 nm
1.jpg
Pluta podaje możliwość zastosowania lamp halogenowych i ksenonowych.

Halogenową (100W) właśnie sprawdzam - z marnym rezultatem.

Ksenonowe mają spory udział utrafioletu (14% w całości widma zakres od 300 nm) i są relatywnie tanie ( samochodowe - 70 zł z przetwornicą)
2.jpg
W zakresie wzbudzenia światłem filotetowym (400 nm)
na allegro dostępne są też diody mocy 1W i 10W ( zespół) 400 nm w cenie do 50 zł a w Chinach nawet diody od 365 nm 3W

znalazłem też żarówkę rtęciową Uv-C (?)

Kod: Zaznacz cały

canadalite.com/USHIO%203000022,%20GTL3,%203W%20Germicidal%20UV-C%20lamps
3.jpg
253nm - czyli za duża energia

tyle teorii jaką zebrałem -
może ktoś ma doświadczenia?
JohnyM

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: JohnyM »

Ty nie patrz na lampę, tylko na użyty fluorochrom. Są takie które oświetlisz ledem albo halogenem. Są takie, że tylko HBO go pobudzi.
Yaner
Posty: 15
Rejestracja: 1 lut 2013, o 10:32

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Yaner »

aagaciak pisze:Dioda na zdjęciu ma moc 3W ( zasilanie prądem 700mA)
po 60 sekundach pracy bez dodatkowego radiatora
będzie spalona.
Nie jest prawdą, że po minucie ta dioda się spali. Mogłoby się tak stać gdyby faktycznie była luzem, całkowicie bez radiatora.

Jestem autorem tej modyfikacji, w pojedynczej sesji pracowałem z tym oświetlaczem ponad jedną godzinę i nic się nie stało. Wielokrotnie używałem w okresach od kilkunastu minut do godziny.
Proszę zauważyć, że dioda jest na tzw. „słoneczku” gruby miedziany element służący właśnie jako radiator. Dla tej konkretnej diody nominalnym prądem jest właśnie 700 uA . Nic złego w zaprezentowanej konfiguracji stać się jej nie powinno.
Do swojego domowego mikroskopu mam obecnie dorobiony oświetlacz na 10W Diodzie Cree (nawet gdzieś tutaj prezentowanej) z regulacją natężenia światła przez ograniczenie prądu drivera. I w tym przypadku miałem obawy czy chłodzenie tylko przez „słoneczko” będzie wystarczające.
Okazało się, że jest.

Należałoby może w przyszłości zanim się wygłosi taką jednoznaczną opinię, sprawdzić czy aby na pewno ma się rację.

Jest to mój jak widać pierwszy post, więc przy tej okazji witam i pozdrawiam wszystkich pasjonatów zaglądania do mikroświata.
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: aagaciak »

Faktycznie pomyliłem się
zasugerowałem się natężeniem podanym na zasilaczu 700 mA ze zdjęcia. Jak piszesz dioda pracuje przy natężeniu 700uA więc 1000 razy mniejszym ( czy nie daje za mało światła?)

Sam robiłem próby na diodzie no name 3W 700mA
temperatura diody na radiatorze typu słoneczko mierzona termometrem zdalnym przekraczała 110C bez umieszczania jej w zamkniętej przestrzeni mikroskopu wiec test ograniczyłem tylko do kikunastosekundowych włączeń (karty katalogowe podają max temperaturę pracy 120C) .

sprzedawcy radiatorów typu słoneczko
podają maks czas pracy diody 3W na słoneczku - 1 minutę

"Dioda wymaga odpowiedniego radiatora. Bez radiatora można włączyć diodę maksymalnie na 5 sekund, z załaczonym małym przylutowanym radiatorem dioda może świecić bez problemu minutę. Dłuższa praca bez chłodzenia kończy się przegrzaniem i żywotność diody bardzo się skróci.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

Yaner,
Do swojego domowego mikroskopu mam obecnie dorobiony oświetlacz na 10W Diodzie Cree (nawet gdzieś tutaj prezentowanej) z regulacją natężenia światła przez ograniczenie prądu drivera. I w tym przypadku miałem obawy czy chłodzenie tylko przez „słoneczko” będzie wystarczające.
Można więcej szczegółów? Jaki mikroskop i jaki układ? Ja stosuję PWM i jestem ciekaw innych rozwiązań.
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: aagaciak »

Fluorochromy podane w podręczniku Pluty mają pasmo absorbcji pomiędzy 400 a 500 nm wiec teoretycznie nadają się do oświetlenia diodami led UV - ale bez doświadczenia nie wiem czy dioda 3W ma moc wystarczającą do wzbudzenia próbki.

przy okazji refleksja:
przy zastosowaniu diod UW filtry wzbudzające prawdopodobnie są zbędne
( ich rolą jest wyodrębnienie pasma z widma lampy rtęciowej)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości